شب های فرهنگی ایران در اوبرنوواتس صربستان برگزار شد

بلگراد-ایرنا- رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد طی مراسمی با عنوان شب های فرهنگی ایران در شهر اوبرنوواتس صربستان بیش از 50 عنوان كتاب به كتابخانه مركزی این شهر اهدا كرد.

به گزارش ایرنا، كتب اهدایی به كتابخانه مركزی شهر اوبرنوواتس صربستان از منشورات رایزنی فرهنگی كشورمان در بلگراد در زمینه‌های علمی، ادبی، فرهنگی و هنری هستند كه در میان این آثار، می‌توان از ترجمه‌های؛ مثنوی معنوی، منطق‌الطیر، دیوان حافظ، كلیات پروین اعتصامی، قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب نام برد.

همچنین افسانه های فارسی از مهدی آذر یزدی، آبی به رنگ لاجوردی اثر مهدی شجاعی و كتاب شاهكارهای نگارگری از دیگر كتاب های اهدایی به شمار می روند كه مورد علاقه بسیاری از مخاطبان صرب قرار دارند.

ایوانا یانوشویچ رییس كتابخانه مركزی شهر اوبرنوواتس در ابتدای این آیین با شكوه ایران را كشوری با فرهنگ اصیل و غنی خواند كه همواره برای جهانیان ارمغان فكری و فرهنگی دارد.

وی در ادامه آثار سینمایی ایران را ستود و از آن بعنوان ركنی قوی و تاثیر گذار در عرصه هنر هفتم یاد كرد.

رییس كتابخانه شهر اوبرنوواتس با توجه به علاقمندی مردم این شهر به هنر و فرهنگ ایران از رایزن فرهنگی كشورمان برای اجرای برنامه های بیشتر فرهنگی از جمله برگزاری هفته سینما و جشنواره های عكس و نقاشی در شهر اوبرنوواتس دعوت بعمل آورد.

محمود شالویی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد هم در این برنامه با شكوه تلاش مجدانه برای نیل به سعادت بشری، گسترش محبت و مهربانی و توسعه عدالت اجتماعی در پرتو تعالیم معنوی را از ویژگی‌های منحصر به فرد فرهنگ ایران اسلامی برشمرد.

شالویی همچنین اهدای كتاب به كتابخانه شهر سیل زده اوبرنوواتس را گامی در جهت تقویت بنیه‌های علمی و ارتقاع سطح فرهنگی دانست و گفت: بدون تردید خدمت به عرصه‌های فرهنگی فراتر از محدوده‌های خاص جغرافیایی است و جامعه علمی برای عموم جهان بشری منشاء خیر و بركت بسیار است.

رایزن فرهنگی كشورمان نمایش فیلم‌های سینمایی ایرانی كه حاوی موضوعات ارزشمند اجتماعی و انسانی است را گامی مهم برای تحكیم پیوند‌های اجتماعی قلمداد كرد.

مراسم افتتاحیه شب‌های فرهنگی ایران با نمایش فیلم‌های سینمایی به نام «یه حبه قند» به كارگردانی رضا میركریمی، «خسته نباشید» به كارگردانی افشین هاشمی و محسن قرائی و « اینجا بدون من» به كارگردانی بهرام توكلی از روز جمعه آغاز و طی سه شب آینده در سالن آمفی‌تئاتر كتابخانه مركزی شهر اوبرنوواتس ادامه خواهد یافت.

شهر اوبرنوواتس كه در 32 كیلومتری جنوب غربی بلگراد پایتخت صربستان واقع است، یكی از مراكز عمده جمعیتی محسوب می‌شود كه در جریان بارش‌های سیل‌آسای اردیبهشت ماه سال گذشته در معرض سیلی ویرانگر قرار گرفت.

این پدیده طبیعی ضمن آسیب فراوان، تلفات مالی و جانی سنگینی هم برای این شهر بر جای گذاشت.

اروپام**4**436**1859

سرخط اخبار فرهنگ