روز بزرگداشت شهدا بیعت با آرمان های مقدس آنهاست/ پیروز مذاكرات هسته ای ملت ایران است

تهران- ایرنا- خطیب جمعه تهران 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا را روز بیعت با شهیدان دانست و گفت: بیعت با شهیدان یعنی حفاظت و پاسداری از آرمان بلندشان كه این نظام اسلامی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران افزود: كسانی كه در عرصه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به این نظام اسلامی خیانت كنند بی تردید به خون شهیدان خیانت كرده اند.

وی ادامه داد: برگزاری یادواره های شهیدان سنت حسنه ای است كه باید هرچه باشكوه تر برپا شود. در این جلسات است كه از آرمان های شهیدان گفته می شود، رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند كه امروز زنده نگهداشتن یاد شهدا كمتر از شهادت نیست.** مذاكرات هسته ای

خطیب جمعه تهران در بخشی از خطبه های دوم خود درباره مذاكرات هسته ای سخن گفت و افزود: شما از این تریبون مطالب زیادی به مناسبت مذاكرات هسته ای شنیده اید و روز یكشنبه هم دور جدیدی شروع می شود.

خاتمی ادامه داد: نكته ای مقام معظم رهبری روی آن تاكید كردند و می خواهم من هم روی آن تاكید كنم. مقام معظم رهبری تیم مذاكره كننده ایران را تایید و امین خواندند اما فرمودند من نگرانم؛ چون با یك سری آدم درست حسابی طرف نیستیم بلكه با یك سری آدم های حقه باز و مكار طرفیم.

وی اضافه كرد: اگر این ها پیروز شوند هیچ اصل و پیمانی را نمی شناسند. همین دیروز بار دیگر اوباما تحریم های 20 ساله را تمدید كرده است. اصلا به اخلاق سیاسی پایبند نیستند؛ ما نمی دانیم آینده مذاكرات هسته ای چیسیت.

امام جمعه موقت تهران تاكید كرد: پیروز ملت بزرگ ایران است. در این مذاكرات حدود یك سال و خرده، شما مردم ایران چهره مكار و پیمان شكنانه آمریكا را به جهان نشان دادید.

خاتمی تصریح كرد: متاسفانه بعضی ها در داخل كشور چهره آمریكا را بزك می كنند و صلح طلب نشان می دهند اما شما مردم، نشان دادید كه چنین نیست، همان دست های چدنی هستند كه با مخمل پوشانده اند. این یكسال نشان داد كه شیطنت در ژن دولتمردان آمریكایی نهفته است.

وی یادآور شد: سخن این است كه این مذاكرات حدود یكسال و اندی بار دیگر سخن اول انقلاب امام(ره) را تایید كرد كه امریكا شیطان بزرگ است.

خطیب جمعه تهران تاكید كرد: دنیا فهمید كه امریكا با اساس هویت نظام اسلامی ما درگیر است و می خواهد نظام اسلامی نباشد اما شما ملت بزرگ اثبات كردید كه ملتی هستید كه خسته نمی شوید اما به فضل خدا دشمن را خسته خواهید كرد.** ایران حامی تمامیت ارضی عراق است/ مرزهای بین المللی را محترم می شناسیم

خطیب جمعه تهران در ادامه خطبه دوم به پیروزهای ارتش عراق اشاره كرد و گفت: به ارتش و نیروهای مردمی عراق كه انصافا پیشروی های خوبی در استان صلاح الدین داشتند تبریك وخدا قوت می گوییم و از خداوند می خواهیم كه به این عزیزان صبر و نشاط عطا كند تا بتوانند ریشه داعش را از عراق بركنند و مطمئن باشند كه خداوند آن ها را كمك خواهد كرد.

خاتمی افزود: دنیا می داند كه ایران اسلامی دولتی است كه در عرصه مبارزه با این تروریست ها، آن گاهی كه كشورهای مستكبر ذره ای كمك به عراق نكردند، به صحنه آمد و درعرصه مستشاری از دولت عراق حمایت كرد.

وی ادامه داد: ایران اسلامی حامی تمامیت ارضی عراق است، كمك های ایران برای این است كه دشمنان را در تجزیه عراق ناكام بگذارد، ما نه تنها مرزهای عراق را به رسمیت می شناسیم بلكه مرزهای بین المللی را محترم می شناسیم . فقط یك رژیم را رژیم جعلی و غاصب می دانیم و آن نظام صهیونیستی اسراییل است.

امام جمعه موقت تهران اضافه كرد: برادران عراقی ما بدانند برای ساختن عراقی سرافراز، عراقی سربلند، عراقی كه بتواند در برابر همه توطئه ها مقاوم و ایستا باشد؛ ما همراهشان هستیم.**غوغای رسانه ای در انتخاب رییس خبرگان بی سابقه بود/سرمایه های كشور را در مسلخ جناحی از بین نبرید

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه دوم به موضوع هفدهمین جلسه خبرگان رهبری اشاره كرد و گفت: حرف ها را شنیدید، ما انتخاب رییس را داشتیم، رییس سابق حضرت آیت الله مهدوی كنی، به حق، عالم ربانی بود و رییس جدید حضرت آیت الله یزدی هم بزرگی است كه سابقه درخشان علمی و مبارزاتی با طاغوت دارد، تبعیدها و زندان ها را به جان خرید و از افتخارات بزرگ ایشان ولایت مداری است.

خاتمی افزود: ما 8 دوره انتخاب رییس و هیات رییسه را داشتیم؛ در هیچ یك از این هشت دوره به اندازه این دوره از رسانه ها، از برخی خبرگزاری ها و روزنامه ها بداخلاقی ندیدیم.

وی ادامه داد: این ها خبرگان را نشناختند؛ در حالی كه خبرگان عالمان متعبد و فرهیخته دور هم می نشینند و دوره احساسات جوانی آن ها هم گذشته است و با خبروی، تجربیت و بر اساس اعتقاداتشان رای می دهند.

عضو هیات رییسه خبرگان رهبری اضافه كرد: این دوره از رایزنی ها و مسایل مختلف غوغا بود. فقط یك نصیحت به این رسانه ها داشته باشم؛ دیدید كه خیلی از پیش بینی های شما خلاف درآمد و البته در عالم تحلیل اشكال ندارد.

خاتمی با بیان این كه خبرگان سرمایه های این كشور است، تاكید كرد: تقاضای من این است كه سرمایه های كشور را در مسلخ حزبی و جناحی از بین نبرید، خبرگان در هیچ جریان و جناحی قرار ندارد.

وی یادآور شد: انتخابات خیلی با صمیمیت و آرامش برگزار شد و تا نتیجه انتخابات مشخص شد كاندیدای محترمی كه حایز اكثریت نشد بلافاصله به كاندیدای حایز اكثریت تبریك گفت. آن كاندیدای محترم هم تجلیل و تشكر كرد، این یعنی انتخابات خوب، امیدواریم انتخابات سال آینده هم این گونه باشد.**مجلس فرمایشات رهبر معظم انقلاب را به قانون تبدیل كند

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود به دو دیدار گذشته رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت: در دیداری كه مسوولان محیط زیست با ایشان داشتند، ایشان بر حفاظت محیط زیست تاكید خاصی داشتند و این را وظیفه حاكمیتی دانستند.

خاتمی افزود: ایشان از زمین خواری و اخیر از كوه خواری انتقاد كردند و فرمودند این جرم است. مسوولان در این رابطه نباید ذره ای كوتاه بیایند، این معنایش این است كه مجلس شورای اسلامی این فرمایش را به قانون تبدیل كند، موعظه و نصیحت نیست؛ دستور است و باید به قانون تبدیل شود.

وی ادامه داد: نكته دوم فرمایشی بود كه دیروز در دیداری كه مجلس خبرگان رهبری با ایشان داشتند تاكید كردند كه هدف انقلاب اسلامی تحقق همه ابعاد اسلام ناب محمدی است.

امام جمعه موقت تهران اضافه كرد: اسلام سیاسی، اسلام ظلم ستیز ، اسلام رافت و رحمت است و دین حداقلی كه بعضی آن ور آب نشین ها از آن دم می زنند یعنی كوتاه آمدن از آرمان های نظام اسلامی نیست و فرمودند راز نگرانی دشمنان و اسلام هراسی آن ها در همین جا نهفته است كه اسلام زنده جلوی سلطه ظالمانه آن ها را خواهد گرفت.**عید با فاطمیه می آید/خطوط قرمز الهی را نشكنیم

آیت الله خاتمی در ادامه خطبه دوم به مساله سال جدید هم اشاره كرد و گفت: سال نو به ما نزدیك می شود، صدای پای بهار می آید ؛ سنت های خوب نوروزی مورد تایید است، خانه تكانی ، تمیز كردن خانه وشهر متن دین ماست، صله رحم، كینه زدایی از دل ، به دیدار اقوام به خصوص بزرگان رفت چیزی نیست كه كسی با آن مخالفت كند.

وی تاكید كرد: اما یادمان باشد، به خصوص به جوان های عزیزمان می گویم كه شاد بودن به معنای شكستن خطوط قرمز خدا نیست كه شكستن خطوط خدا شادی زدا است نه شادی زا؛ چه بسا یك شادی پشیمانی ابدی را در پی دارد.

خطیب جمعه تهران افزود: مساله دوم آتش بازی آخر سال است، چیزی است كه هیچ منشا ندارد، از منظر حقوقی این آتش بازی ها تجاوز به حقوق دیگران است، از منظر شرعی ایذاء المومنین و حرام است، هم از جوان ها و هم از بزرگترها تقاضا داریم نصیحتشان كنند در این وادی های خطر زا وارد نشوند كه خیلی از عیدها به خاطر همین آتش بازی ها عزا شده است.

خاتمی یادآور شد: امسال عید ما در زمانی است كه بچه های فاطمه عزا دارند، در زمانی است كه فاطمه در بستر شهادت است، شادی و غم خود را همیشه با اهل بیت تنظیم كرده ایم؛ ان شاء الله حریم فاطمه را نگه دارید عاقبت به خیر می شوید، حریم اهل بیت را نگه دارید؛ عید با فاطمیه می آید، ذكر تحویل سال ما زهراست.** 24 اسفند 63

خطیب جمعه تهران همچنین به مناسبت های هفته اشاره كرد و گفت: 24 اسفند 63 منافقان همكار صدام جنایتكار در نماز جمعه تهران بمب منفجر كردند، 14 نفر از عزیزان به شهادت رسیدند و 88 نفر مجروح شدند، خطیب جمعه آن روز مقام معظم رهبری آیت الله العظمی امام خامنه ای بود.

خاتمی ادامه داد: من این جا یادی كنم از مرحوم مرتضایی فر، دست آقا را از تریبون كنار كشید اما این خطیب قهرمان، شجاعانه دوباره به پشت تریبون آمد و با دنیایی از صلابت گفت كه همین شیطنت صدام را هم قاطعانه پاسخ خواهم گفت.

وی اضافه كرد: آن روز استقامت شما مردم تهران مایه مباهات شد، تكه های بدن عزیزان شما روی درختان و دیوارهای دانشگاه تهران دیده می شد اما شما مردم وفادار سینه زدید و گفتید حسین حسین شعار ماست؛ شهادت افتخار ماست.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: آن خطیب گرانقدر كه امروز زعامت ایران اسلامی و راهنمایی جهان اسلام را به عهده دارد زینت خطابه آن جمعه شد. سلام و درود و رضوان خدا بر شهیدان.

**26 اسفند

خاتمی به 26 اسفندماه هم اشاره كرد و توضیح داد: بیستمین سالگرد ارتحال مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا است كه امین امام(ره) بود و انصافا خدمات شایان توجهی به نظام اسلامی كرد و در تثبیت ولایت نقش ستودنی داشت.

وی افزود: سلام و درود خدا بر ایشان و روح پدر و برادر بزرگوار و مادر مجلله و مكرمه ایشان باد و برای همه این عزیزان از خداوند طلب مغفرت و علو درجات را داریم.

سیام**1429

سرخط اخبار سیاست