تلاش كره جنوبی برای ربط دادن ضارب سفیر آمریكا به كره شمالی

پكن - ایرنا - پلیس كره جنوبی مدعی شد كه در جریان بررسی پرونده ضارب سفیر آمریكا در سئول به شواهدی دست یافته كه نشان می دهد او پیشتر با یكی از جاسوسان سابق كره شمالی در ارتباط بوده است.

كیم كی جونگ فعال 55 ساله ضد آمریكایی، پنجشنبه هفته گذشته با یك شی تیز كه گفته می شود تیغ ریش تراشی بود به مارك لیپرت سفیر آمریكا در سئول حمله و او را از ناحیه صورت و دست زخمی كرد.

كیم كی چئول، بازرس ارشد آژانس ملی پلیس كره جنوبی می گوید كه «كیم» قبل از حمله به «لیپرت» با دو نفر كه یكی از آنان جاسوس سابق كره شمالی بود، ارتباط زیادی داشت.

وی همچنین مدعی شده است این فعال مدنی با فرد دیگری كه از اعضای كلیدی گروه حامی پیونگ یانگ در كره جنوبی است، تماس های مكرری داشته است.

بازرس ارشد پلیس كره جنوبی گفت: مدارك جمع آوری شده بر علیه كیم، می تواند او را با اتهاماتی چون توطئه قتل، حمله به نماینده رسمی یك كشور خارجی و همچین كارشكنی و تخطی از قانون مواجه كند كه این موضوع جرم او را بسیار سنگین تر خواهد كرد.

بازرس ارشد پلیس كره جنوبی همچنین به خبرگزاری یونهاپ اعلام كرد: كارشناسان در جریان بازجویی از «كیم» متوجه بكارگیری اصطلاحات و جمله بندی هایی شده اند كه عینا در برخی از بیانیه ها و اظهارنظرات منتشر شده از سوی پیونگ یانگ به كار می رفته است.

اظهارات این مقام پلیس كره جنوبی در حالی صورت می گیرد كه ضارب سفیر آمریكا در جریان بازجویی های متعدد خود اعلام كرد كه هیچ فرد دیگری در این ماجرا دخالت نداشته است.

بر این اساس، ضارب سفیر آمریكا تاكید كرده كه به دلیل احساسات ضد آمریكایی و از آنجا كه سفیر واشنگتن در سئول را نماد ایالات متحده می دانسته به او حمله كرده است.

بازجویان و بازرسان این پرونده اعلام می كنند كه این فعال مدنی به قصد كشتن سفیر آمریكا به او حمله كرده، اما كیم كی جونگ با رد این اتهامات می گوید چنین قصدی نداشته و فقط می خواسته به او آسیب برساند.

پلیس اعلام كرد كه كیم بین سال های 1999 و 2007، هفت بار از كره شمالی دیدن كرده و این موضوع از سوی مقامات رسمی كره جنوبی تایید شده است.

كیم در جریان بازجویی اعلام كرده به تنهایی اقدام كرده ولی پلیس می گوید در حال تحقیق در این خصوص است كه آیا وی همدست دیگری داشته است یا خیر.

پلیس همچنین می گوید كه طی هفته گذشته و در جریان بررسی این پرونده بیش از 30 نفر را كه ارتباط بیشتری با كیم داشتند، مورد بازجویی قرار داده است.

آساق*231*1597*1479

سرخط اخبار جهان