قرارداد ترجیحی ایران و تركیه موجب رشد كیفی محصولات ما خواهد شد

تبریز - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده ویژه رییس جمهوری در امور تركیه و جمهوری آذربایجان گفت: قرارداد ترجیحی امضا شده با تركیه موجب رشد كیفی محصولات ما خواهد شد.

محمود واعظی پنجشنبه شب در جمع فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی با اشاره به مخالفت های موجود در كشور با این قرارداد، یادآوری كرد: تجار تركیه هم در ابتدای عضویت تركیه در اتحادیه اروپا مخالفت می كردند و معقتد بودند توان رقابت با محصولات اروپایی را نخواهند داشت.

وی افزود: افزایش كیفی تولیدات تركیه و نفوذ در بازارهای منطقه به واسطه رعایت مقررات این اتحادیه است.

رییس كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و تركیه در عین حال با اشاره به اینكه قرار است این موافقت نامه براساس نیازها و منافع تجاری دو كشور هر سه ماه یكبار اصلاح شود، گفت: نگرانی های موجود فعالان اقتصادی كشور در اصلاح این قرارداد مورد توجه خواهد بود.

وی برای عضویت در سازمان تجارت جهانی رعایت اصول علمی و استفاده از ابزارهای نوین تجاری را ضروری دانست و گفت: هر كشوری قوانین تجاری خاصی دارد و باید برای فعالیت در بازار این كشورها به قوانین آشنا بود.

وی همچنین بر ضرورت تسلط تجار به زبان كشورهای هدف تجاری تاكید كرد و افزود: مترجمان نا آشنا با كالای تولید شده نمی توانند در معرفی محصول و جلب توجه خریدار خارجی موفق باشند.

واعظی با اشاره به حمایت های دولت از برگزاری نمایشگاه های بین المللی و حضور تجار در نمایشگاه های خارجی گفت: عرضه محصولات بی كیفیت در این نمایشگاه ها به اعتبار ما لطمه خواهد زد.

وی برای نفوذ بیشتر در بازارهای خارجی بر هم افزایی نیروها تاكید و به صادركنندگان بزرگ و عمده كشور توصیه كرد با تشكیل یك صندوق از صادركنندگان كوچك و نوپا حمایت كنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهاركرد: از دیگر راهكارهای ورود به اقتصاد بین المللی برند سازی و تشكیل شركت های هلدینگ در زمینه های مختلف است.

وی با اعلام اینكه وزارت امور خارجه در حال پیگیری حمایت های قضایی از تجار است، اظهارامیدواری كرد: با توجه به روند بهبود روابط سیاسی، در عرصه اقتصادی هم شاهد گسترش همكاری ها باشیم.

واعظی با بیان اینكه معتقدم خبرهای خوشی از نتایج مذاكرات هسته ای در بهار امسال خواهیم شنید، گفت: آنچه مسلم است رفع تحریم ها با حفظ عزت ملی موجب تسهیل روابط تجاری خواهد شد و فعالان اقتصادی باید خود را برای گسترش همكاری های بین الملل آماده كنند.

وی با اشاره به اینكه رویكرد دولت افزایش تعامل با كشورهای منطقه از جمله تركیه و جمهوری آذربایجان است، گفت: تبریز با توجه به ظرفیت مناسب تجاری و اقتصادی همچنین اشتراكات زبانی می تواند نقش مهمی در این خصوص ایفا كند.

واعظی در ادامه با بیان برخی مشكلات در حوزه حمل و نقل بین المللی از مرز بازرگان گفت: در نشست های آتی با مسوولان بلند پایه تركیه سعی خواهیم كرد راهكاری برای حل این گونه مشكلات پیدا كنیم.

وی با اشاره سفر رییس جمهوری تركیه به تهران در 17 فروردین ماه سال آینده و برگزاری بیست و دومین همایش مشترك اقتصادی ایران و تركیه گفت: بررسی موانع موجود در توسعه روابط دو طرف و ارائه راه حل های مناسب برای رفع آنها در حوزه های حمل و نقل، تجارت و گمرك، سرمایه گذاری، انرژی، مالی، محیط زیست و استاندارد از دستور كارهای این نشست می باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان برخی برنامه های این وزارتخانه برای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی گفت: بستر تبدیل شدن تبریز به هاب پستی منطقه آماده است و با تاییدیه گمرك نهایی می شود.

استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان و اقدامات انجام شده در سال جاری در جهت تسهیل روابط تجارت بین الملل، از جمله راه اندازی كارگو در فرودگاه تبریز، مراودات صورت گرفته با مسوولان كشورهای همسایه را در رفع برخی موانع موثر دانست.

اسماعیل جبارزاده با اشاره به تصویب پروژه آزاد راه تبریز- بازرگان، گفت: با اجرای این پروژه زیرساخت ارتباطی ایران و تركیه تقویت و حمل و نقل كالا تسهیل می شود.

در این نشست تجار آذربایجان شرقی فعال در حوزه تركیه و جمهوری آذربایجان، مسایل و موانع موجود در خصوص گسترش روابط تجاری در این حوزه را مطرح كردند.

مشكلات حمل و نقل كالا، تعرفه های متعدد گمركی و مالیات مضاعف كشور تركیه برای كالاهای ایرانی از جمله مسایل مطرح شده در این نشست بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته در شورای اداری شهرستان های بناب ، مراغه و عجب شیر شركت و ساختمان جدید اداره پست شهرستان بناب را افتتاح و همچنین از پژوهشكده رانشگرهای فضایی در تبریز دیدن كرد.

همزمان با حضور وی سرویس های 3G تلفن همراه در شهرستان های مراغه و بناب راه اندازی شد.

تعدادی از معاونان و مدیران وزارتخانه ارتباطات و فن آوری اطلاعات محمود واعظی را در سفر یكروزه به آذربایجان شرقی همراهی كردند.

استان آذربایجان شرقی با سه میلیون و 724هزار و 620 نفر جمعیت، از استان های بزرگ شمال غربی ایران محسوب می شود و كلان شهر تبریز طبق سرشماری سال 90، یك میلیون و 695 هزار و 94 نفر جمعیت دارد.

1756/7232