۲۲ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۸:۱۰
کد خبر: 81539398
۰ نفر
كشف مخفیگاه ویروس ایدز در سلول های آلوده

رم - ایرنا - محققان ایتالیایی موسسه بین المللی مهندسی ژنتیك و بیوتكنولوژی در شهر تریئسته در شمال این كشور با همكاری دكتر 'مائورو جاكا' موفق به كشف مخفیگاه ویروس ایدز در درون سلول ها شدند.

به گزارش ایرنا، یكی از بزرگترین موانع ساخت دارو برای درمان ویروس Hiv مربوط به مخفی شدن این ویروس پس از نفوذ به سلول ها و گم شدن رد آن بوده و همچنین دلیل انتخاب تنها برخی از 20 هزار ژن انسانی كه این ویروس خطرناك آنرا برای نفوذ و مخفی شدن انتخاب می كرد، یك معما بود.

داروهای كنونی نیز تنها قابلیت كند كردن تكامل نفوذ ویروس ایدز در داخل سلول ها را داشته و توان درمان آن را ندارند ولی محققان ایتالیایی با تصویربرداری از هسته سلول های آلوده، متوجه شدند كه این ویروس از طریق ادغام 'دی ان آ' خود در مجاورت پوسته خارجی سلول و نزدیكی ساختار قطب هسته ای، آنرا آلوده می كند.

این كشف مهم ایتالیا حاكی از معماری هسته لنفوسیت ها و مناطقی است كه ویروس Hiv انرا جهت ادغام و پنهان شدن انتخاب می كند كه مانع تاثیر داروها برای درمان ان می شود.

از آغاز دهه 80 میلادی، زمانی كه بیماری مسری ایدز توسعه یافت 78 میلیون نفر به آن مبتلا شده و 39 میلیون جان خود را از دست دادند و تاكنون هیچ یك از بیماران درمان نشدند. دانشمندان از همان زمان متوجه شدند كه این ویروس خود را در داخل سلول ها مخفی می كند اما تاكنون كسی موفق به كشف مخفیگاه آن و اینكه چگونه این پدیده صورت می گرفت، نشده بود.

این كشف كه در مجله علمی بین المللی ' Nature' منتشر شده است ، تاثیر مهمی در راه توسعه داروهایی با توان ضربه دقیق و هدفمند این ویروس در سلول های آلوده خواهد داشت.

اكنون 35 میلیون نفر در جهان مبتلا به ویروس Hiv هستند و به عقیده Unaids (نهاد سازمان ملل مربوط به این بیماری) این بیماری مسری رو به رشد همچنان بالاترین شمار قربانیان را در جهان به خود اختصاص داده است .

در سال 2013 میلادی بیش از دو میلیون نفر در جهان مبتلا به این ویروس شدند كه از این تعداد 240 هزار نفر كودك هستند. همچنین حدود 13 میلیون بیمار ایدز به دارو و امكانات پزشكی دسترسی دارند.

در سال 2013 میلادی شمار كل افراد مبتلا به ایدز به 24 میلیون و 700 هزار نفر رسید كه زنان بیش از نیمی از آن را تشكیل داده و كودكان نیز به حدود 3 میلیون نفر می رسند. این در حالی كه شمار مرگ و میرهای ناشی از این ویروس 39 درصد كاهش یافته است.

اروپام*1*461**1599

سرخط اخبار جهان