ساخت نانوكامپوزیت قابل كاشت در بدن

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه كاشان با استفاده از اكسید گرافن، نانوكامپوزیتی ساختند كه قابل استفاده در مهندسی بافت به منظور كاشت در بدن است.

به گزارش روز پنج شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این نانوكامپوزیت زیست سازگار از استحكام بالایی برخوردار بوده و در روش ساخت آن از حلال‌های سمی و خطرناك استفاده نشده است.

یكی از تركیبات زیست سازگار برای تهیه مواد قابل كاشت استخوانی، هیدروكسی آپاتیت است. این ماده دارای دو عنصر كلسیم و فسفر است كه برای تشكیل استخوان بسیار ضروری است. اما كاربرد این ماده به دلیل استحكام پایین و شكنندگی به تنهایی امكان‌پذیر نیست از این رو، برای افزایش خواص مكانیكی این ماده كامپوزیت‌های آن تهیه و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته فاطمه مهندس، در این طرح تحقیقاتی، نانوكامپوزیتی از جنس اكسید گرافن، هیدروكسی آپاتیت و كیتوسان تهیه شده است كه می‌تواند بستر مناسبی برای رشد استخوان باشد. این نانوكامپوزیت در مقایسه با نانوذرات خالص هیدروكسی آپاتیت از خواص زیست سازگاری بهتری برخوردار است.

وی افزود: از آنجایی كه در ساخت این نانوكامپوزیت از مواد سمی و گران قیمت استفاده‌ نشده است، می‌توان گفت كه كاهش هزینه‌ها و آلودگی‌های زیست محیطی از ویژگی‌های مهم استفاده از نتایج این طرح به شمار می‌آید.

مهندس ادامه داد: كیتوسان یك پلیمر طبیعی است كه از كیتین موجود در اسكلت خارجی بندپایان مانند میگو و خرچنگ، كوتیكول حشرات یا دیواره‌ سلولی قارچ‌ها استخراج می‌شود.

وی در مورد نحوه عملكرد این نانوكامپوزیت توضیح داد: با قرار دادن این نانوكامپوزیت متخلخل در محلی كه استخوان دچار آسیب‌دیدگی شده است، فرآیند استخوان سازی به سلول‌های استخوان ساز بدن القا و در اطراف این نانوكامپوزیت، استخوان جدید رشد می كند و سبب بهبود و ترمیم استخوان آسیب دیده می‌شود. به این ترتیب دیگر نیازی به خروج كامل استخوان و جایگزین كردن آن با میله‌های پلاتینی و فلزی نیست.

نتایج این طرح تحقیقاتی كه با همكاری فاطمه مهندس دانش آموخته‌ رشته شیمی معدنی و مسعود صلواتی نیاسری عضو هیات علمی دانشگاه كاشان انجام شده، در نشریه RSC Advances منتشر شده است.

علمی(1)1834**1601**