۲۰ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۳۹
کد خبر: 81537651
۰ نفر
میوه های خارجی در بازار قاچاق است

تهران - ایرنا - رییس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان محصولات كشاورزی با اشاره به ممنوعیت واردات میوه در سال های اخیر، گفت: امسال مجوزی برای واردات میوه به ویژه مركبات صادر نشده است بلكه عمده میوه های خارجی موجود در بازار به صورت غیررسمی وارد كشور می شود.

سیدرضا نورانی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: برای حمایت از تولیدكنندگان داخلی، دولت و وزارت جهادكشاورزی به طور جدی از سال 90 واردات هرنوع میوه را ممنوع اعلام كرده و تابه امروز هیچ نوع میوه ای به ویژه نارنگی پاكستانی با مجوز دولت وارد كشور نشده است.

رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان محصولات كشاورزی گفت: هم اكنون انواع مختلف میوه های رنگارنگ همچون سیب فرانسوی، پرتقال مصر، تركیه و آفریقا نارنگی پاكستانی انگور شیلی كه در سطح شهر دیده می شود به صورت قاچاق وارد و عرضه می شوند و واردات هیچ یك از آنان از طریق مبادی رسمی نیست.

نورانی تاكید كرد: در حال حاضر تنها موز، آناناس و انبه مورد نیاز كشور كه در داخل تولید نمی شود، وارد می شود و تاكنون مجوز جدیدی برای واردات میوه صادر نشده است.

وی تصریح كرد: امسال كمبودی در تولید و تامین نارنگی مورد نیاز كشور نداشته ایم.

وی گفت: البته با وجود سرمازدگی سال گذشته و كاهش تولید مركبات در استان های گیلان و مازندران برای تنظیم بازار شب عید و جلوگیری از ضرر مصرف كنندگان پیشنهاد واردات حدود 200 هزار تن انواع مركبات را به وزارت جهادكشاورزی ارایه دادیم كه با آن موافقت نشد.

رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان محصولات كشاورزی به مردم توصیه كرد: برای حفظ سلامت جامعه تا حد امكان از مصرف میوه های قاچاق موجود در بازار كه كنترل و نظارتی بر بهداشت و سلامتی آنان نیست، خودداری كنند.

به گفته وی، سازمان حفظ نباتات كشور بر ورود محصولات گیاهی كشاورزی كه از طریق مبادی رسمی وارد می شود آنالیز و كنترل دارد در حالی كه هیچگونه نظارتی از سوی این سازمان روی ورود میوه های قاچاق صورت نمی گیرد.

اقتصام(4)9186**1558