چین از دالایی لاما خواست از «شر» به «خیر» بازگردد

پكن - ایرنا - رئیس كمیته امور قومی و مذهبی كنفرانس مشورتی خلق چین، از «دالایی لاما» رهبر معنوی جدایی طلبان تبت خواست رفتارهای «شیطانی» و «شر» را كنار بگذارد و به سوی «خیر» بازگردد.

به گزارش ایرنا، «جو وی چون» روز چهارشنبه و در حاشیه برگزاری كنگره ملی خلق چین، از رفتارهای رهبر تبعیدی بودائیان تبت انتقاد كرد و از او خواست با كنار گذاشتن رفتارهای گذشته خود، به سوی خیر و خوبی ها گام بردارد.

چین ، دالایی لاما را به استقلال طلبی تبت متهم می‌كند اما این رهبر روحانی تبت می‌گوید خواهان خودگردانی فرهنگی برای این منطقه است.

وی گفت: چین همواره به جای تشدید هرج و مرج خواستار آرامش و ثبات در منطقه تبت است و ما امیدواریم دالایی لاما، رویكرد جدایی طلبانه و تئوری های فریبكارانه خود از جمله «راه حل میانه» را كنار بگذارد.

«راه حل میانه» همان پیشنهادی است كه رهبر معنوی جدایی طلبان تبت به دولت مركزی چین داده است تا بر اساس آن به منطقه تبت «خودگردانی» داده شود بدون اینكه از چین مستقل باشد.

این پیشنهاد همواره از سوی چین رد شده چرا كه این كشور منطقه تبت را بخش جدایی ناپذیر از تمامیت ارضی خود می داند.

این مقام امور قومی و مذهبی كنفرانس مشورتی خلق چین، همچنین در بخش دیگری از سخنان خود لاما و پیروانش را به تحریك جوانان تبتی برای انجام اعمال افراطی از جمله خودسوزی متهم كرد.

او از رهبر بودائیان تبت و پیروانش خواست با كنار گذاشتن چنین روش‌هایی ضمن برگزار كردن مذاكرات صمیمانه با دولت مركزی چین به گفتگو درباره آینده خود بپردازند.

«جو» در عین حال تاكید كرد كه پكن تمایلی به صحبت كردن درباره مطالبی چون «استقلال در سطوح بالا» یا «تبت بزرگ» با دالایی لاما ندارد.

دولت چین همواره با بیان اینكه باب گفت وگو با رهبر معنوی جدایی طلبان تبت باز است و انجام چنین مذاكراتی را به تغییر رویه و نگاه سیاسی او منوط كرده است.

رهبر معنوی جدایی طلبان تبت از سال 1959 تاكنون، یعنی پس از قیام ناموفق مردم تبت علیه حاكمیت چین به هند گریخت و همچنان در این كشور زندگی می كند.

چین دهها سال است كه مخالف دیدارهای لاما در خارج به ویژه با مسئولان رسمی كشورهای خارجی است.

در همین رابطه، دولت چین اوایل اسفند ماه سال گذشته به دلیل دیدار باراك اوباما با دالایی لاما، «دانیل كریتنبریك» كاردار سفارت آمریكا در پكن را احضار و مخالفت شدید خود را به وی ابلاغ كرد.

آساق*4*231*1597*1579

سرخط اخبار جهان