تهران - ایرنا - قیمت مرغ 8500 تومان شد. خبری كه در آستانه سال نو در بازار مواد غذایی بخصوص برای اقشار كم درآمد به مثابه یك شوك بود.

وشت مرغ بعد از نان پای ثابت غالب سفره ایرانی ها به شمار می رود. سرانه گوشت مرغ در ایران در حالی با 26 كیلوگرم بیش از دو برابر دنیاست كه ایران رتبه دهم تولید مرغ را نیز در دنیا دارد.

هرچند قیمت مواد غذایی در آستانه سال نو همیشه با تغییراتی همراه است اما قیمت گوشت مرغ این روزها گوی سبقت را از بازار دیگر مواد پروتئینی ربوده و با یك جهش 2 هزار تومانی به بالای 8500 تومان برای هر كیلوگرم در نقاط مختلف كشور بخصوص تهران رسیده، قیمتی كه منجر به واكنش سازمان تعزیرات و دخالت این سازمان در بازار مرغ هم شد.

گرانی گوشت قرمز و حتی ماهی در كشور سبب افزایش حضور گوشت مرغ در سفره ایرانی ها شده به طوری كه كمتر خانواری است كه از این پروتئین هفته ای دو یا سه بار استفاده نكند اما گرانی های یكی دو هفته گذشته خطر حذف این كالا را بعد از گوشت قرمز و شیر از سبد مصرفی خانواده ها جدی تر كرده كه پیشگیری از تداوم این روند اقدام جدی مسئولان در این بازار را می طلبد.

مسئولان اتحادیه مرغ گوشتی، گرانی مرغ را ناشی از كاهش جوجه ریزی و افت تقاضا در ماه های گذشته اعلام كرده اما با این حال عرضه را هم مناسب می دانند و هرگونه كمبود در بازار را نیز رد می كنند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، اظهار داشت: با زیان مرغداری‌ها براثر كاهش قیمت مرغ در چند ماه گذشته تقاضا برای جوجه ریزی كاهش یافت و قیمت آن كم شد، اما با روند رشد قیمت مرغ در هفته‌های اخیر باز هم تقاضا برای خرید و جوجه‌ریزی افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش قیمت جوجه شده است.

محمد یوسفی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش تقاضا در ایام پایانی سال را دلیل افزایش قیمت مرغ اعلام كرده و می گوید: اسفند ماه همیشه ماه گرانی مواد غذایی بخصوص مواد پروتئینی و مرغ است به طوری كه در این ماه قیمت مرغ حدود 20 تا 30 درصد گرانتر می شود.

وی با بیان اینكه عرضه مرغ در بازار كمتر نشده است، اظهار داشت: هرچند در ماه های قبل بخشی از مرغ تولیدی را شركت پشتیبانی امور دام ذخیره سازی می كرد اما گرانی های اخیر مرغ حاصل افزایش تقاضاست نه كمبود در بازار.

یوسفی با بیان اینكه متاسفانه سیستم توزیع در كشور ما مشكل دارد، ادامه داد: وقتی تقاضا افزایش پیدا كند نیاز بازار باید از طریق ذخیره سازی تامین شود.

وی با تاكید بر اینكه قیت مرغ را تقاضا تعیین می كند، گفت: تولید مرغ به صورت خطی است و از دوسال پیش برنامه ریزی شده كه چه مقدار مرغ تولید شود تا براساس آن جوجه ریزی انجام شود ضمن آنكه الان صادرات مرغ هم نداریم.

وی دلیل دیگر گرانی مرغ را افزایش قیمت جوجه اعلام كرد و گفت: ضرر و زیان مرغداری‌ها براثر كاهش قیمت مرغ در چند ماه گذشته تقاضا برای جوجه را هم كاهش داد و منجر به كاهش قیمت آن شد اما در ادامه با افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر باز هم تقاضا برای خرید و جوجه‌ریزی افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش قیمت جوجه شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی كشور گفت: وقتی مرغ گران می شود بدون در نظر گرفتن قیمت واقعی ، بهای این محصول پروتئینی را افزایش می دهند در حالی كه باید قیمت تمام شده مرغ را نیز در نظر داشت بنابراین باید اطلاع رسانی شود كه قیمت تا7500 تومان برای مرغ قیمت گرانی نیست.

وی قیمت مرغ را در میادین میوه و تره بار 6980 تومان اعلام كرد و گفت: قیمت مرغ منجمد هم در این بازار 5600 تا 5700 تومان است. ضمن اینكه سازمان تعزیرات هم نباید وارد بازار شود چرا كه نتیجه آن نخریدن مرغ و ضرر تولیدكنندگان است.

یوسفی با بیان اینكه قیمت 7500 تومان بهای بسیار مناسبی برای مرغ است، خاطرنشان كرد: گرانی مرغ بیشتر در تهران است تا دیگر مناطق كشور چرا كه مردم شهرهای دیگر سریع واكنش نشان داده و مرغ خریداری نمی كنند بنابراین باید در تهران اطلاع رسانی مناسبی برای اعلام جایگاههای عرضه مرغ با قیمت مناسب صورت گیرد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی كشور، تصریح كرد: برخی فروشندگان قیمت مرغ را بدون ضابطه افزایش می دهند بنابراین با توجه به رشد قیمت مرغ، مردم بهتر است برای تهیه آن به میادین میوه و تره‌بار مراجعه كنند، زیرا قیمت در این مراكز ثابت است.

اقتصام(5)س.م**1558