جام ملت های 2019 آسیا / اماراتی های از میزبانی خود مطمئن بودند

تهران - ایرنا - میزبانی مسابقات فوتبال جام ملت های آسیا در سال 2019 در حالی به امارات رسید كه این كشور در رقابت با ایران، از كسب این امتیاز اطمینان كامل داشت.

به گزارش ایرنا، اعضای كمیته اجرایی كنفدراسیون فوتبال آسیا امروز (دوشنبه) در نشست خود در بحرین تصمیم گرفتند مسابقات جام ملت های 2019 قاره كهن در امارات برگزار شود.

این رقابت ها برای نخستین بار به جای 16 تیم با حضور 24 تیم برگزار می شود تا بزرگترین و معتبرترین تورنمنت فوتبال باشد كه در امارات به نمایش درخواهد آمد.

امارات بعد از میزبانی جام ملت های آسیا در سال 1996 با شركت 12 تیم، برای دومین بار میزبانی را به دست آورده است. این كشور در فینال آن دوره در ضربات پنالتی از عربستان شكست خورد و نایب قهرمان شد.

امارات از آخرین استانداردهای روز دنیا در تمام زمینه ها برخوردار است و با توجه به برگزاری مسابقات جام باشگاه های جهان در سال های 2009 و 2010 در ابوظبی و همچنین مسابقات قهرمانی جوانان جهان در سال 2003 با حضور 24 تیم و جام جهانی زیر 17 سال در سال 2013، برای میزبانی جام ملت های آسیا آمادگی كامل دارد.

شاید مهمترین ویژگی های این كشور در مقایسه با ایران كه سبب كسب امتیاز میزبانی هم شد، مسئله اسپانسرینگ، پخش تلویزیونی و داشتن اجازه ورود زنان به ورزشگاه ها باشد كه ایران در هر سه مورد با مشكل جدی مواجه بود.

این ها را باید در كنار لابی قدرتمند كشورهای عربی از جمله امارات در فوتبال آسیا و حتی جهان در نظر گرفت كه به نوعی میزبانی جام جهانی 2022 را نیز برای قطر به ارمغان آورد.

چند ماه پیش خبرگزاری كیودو ژاپن خبری را مخابره كرد مبنی بر اینكه كنفدراسیون آسیا میزبانی جام ملت های 2019 آسیا را به امارات داده است. این خبر از سوی هیچیك از مسوولان كنفدراسیون تكذیب نشد اما در عین حال بر خلاف رسم معمول كه قبل از اتفاقاتی از این دست، همواره خبرهایی از حواشی آن منتشر می شود، یك سكوت خبری بر موضوع حاكم شد. همه این موارد از نوعی لابی قدرتمند اماراتی با مسوولان كنفدراسیون آسیا برای مسكوت نگه داشتن موضوع تا زمان مقرر و پرهیز از هرگونه حاشیه سازی حكایت می كند.

در همین راستا یوسف السركال رییس فدراسیون فوتبال امارات نیز پیش از انتخاب میزبان جام ملت های آسیا 2019 از كسب این امتیاز از سوی كشورش ابراز اطمینان كرده بود.

وی گفته بود: همه از توانایی امارات برای برگزاری مسابقات آگاهی دارند.

از سوی دیگر محمد عبدالعزیز از اعضای كمیته برگزاری جام ملت های امارات هم با اشاره به عنوان سومی تیم ملی این كشور در جام ملت های آسیا 2015 در استرالیا گفته بود: هدف ما برگزاری مسابقات و قهرمانی در آن برای نخستین بار است.

امارات برای برگزاری جام ملت های آسیا در سال 2019 شش ورزشگاه جدید و مجهز در سه شهر را در نظر گرفته است كه عمری كمتر از 30 سال دارند؛ ورزشگاه ای زاید اسپورت سیتی و محمد بن زاید در ابوظبی، هز بن زاید و ورزشگاه بین المللی خلیفه در العین، ورزشگاه در حال ساخت دوبی در دوبی اسپورت سیتی و زمین بین المللی كریكت دوبی.

این كشور در خصوص برگزاری مسابقات با حضور 24 تیم به جای 16 تیم نیز ابراز آمادگی كرده است به طوریكه محمد عبدالله الظاهری دبیر كل فدراسیون امارات گفته است: ما توانایی برگزاری مسابقات با هر مقیاسی را داریم.

السركال پیش از انتخاب میزبان، بسیاری از عوامل را به نفع كشور خود دانسته و گفته بود: كاملا از این پیشنهاد اطمینان داریم و با توجه به كشورهایی كه قرار است در رأی گیری شركت كنند، باور دارم كه این میزبانی را جشن خواهیم گرفت.

امارات قصد دارد با برگزاری مسابقات جام ملت های آسیا پیشرفت خود در تمامی ابعاد زندگی و به ویژه ورزش را به آسیا و جهان نشان دهد.

گزارش از: فرزانه ستاكه

ورزشی**9126**1379