فعالیت 17 سرویس اطلاعاتی از جمله چالش ها در استان خوزستان است

تهران - ایرنا - دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا، خوزستان را دومین منطقه حیاتی ایران پس از تهران توصیف كرد و فعالیت های 17 سرویس اطلاعاتی جهت حمایت از گروهك های تجزیه طلب و ایجاد تفرقه بین مردم را از جمله چالش های این استان برشمرد.

به گزارش ایرنا از سایت شخصی و پایگاه اطلاع رسانی دكتر سیدیحیی صفوی،‌ سردار سرلشكر صفوی در همایش امنیت پایدار خوزستان، امروز، فردا (بازشناسی فرصت ها و چالش ها) با اشاره به اهمیت امنیت پایدار در منطقه خوزستان افزود: امنیت پایدار خوزستان رابطه مستقیم با امنیت ملی ایران دارد و می توان گفت امنیت خوزستان یعنی امنیت ایران است.

وی ادامه داد: وجود 70 درصد از منابع نفتی ایران و بیش از 30 درصد آب های سطحی كشور و یك سوم انرژی برق - آبی و بیش از 15 سد مخزنی، انحرافی و تنظیمی و تولید سه چهارم نفت خام كشور، استان خوزستان را تبدیل به منطقه حیاتی كرده است.

وی ادامه داد: داشتن ظرفیت بالای نیروی انسانی و پتانسیل علمی و تحقیقاتی استان با حدود 300 هزار دانشجو و طلبه و ظرفیت های اقتصادی، صنعتی، گردشگری و كشاورزی و بنادر دریایی، خوزستان را تبدیل به یك قطب منحصربفرد در سطح كشور كرده است.

صفوی گفت: قدمت فرهنگی و تاریخی چند هزار ساله خوزستان و همدلی و انسجام و وحدت ملی قومیت های عرب، لر، بختیاری و قشقایی و فرهنگ تشیع و روحیه ایثار، شجاعت و مقاومت مردم خوزستان كه با تقدیم 23 هزار شهید و دهها هزار جانباز و آزاده بزرگترین پشتوانه ایجاد امنیت پایدار مردمی و دفاع از آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی است، از مختصات خوزستان است.** خوزستان قلب مردم ایران است

وی ادامه داد: با عنایت به اینكه حدود 70 درصد شهدای ملت بزرگ ایران در كربلای خوزستان به شهادت رسیدند، قلوب، عواطف و عزم و اراده عموم مردم ایران با خوزستان همراه است و به واقع خوزستان قلب مردم ایران است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا، در ادامه با اشاره به مفهوم امنیت گفت: رسیدن به امنیت پایدار اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین نیاز و اولویت دولت‌ها، ملت‌ها و حكومت‌ها برای حفظ بقای ملی منافع و ارزش‌ها و استقلال سیاسی اقتصادی و فرهنگی و دسترسی به اهداف راهبرد ملی است.

صفوی افزود: امنیت پایدار عبارت است از دستیابی به شرایط مطلوب كه یك دولت ملت و حكومت فارغ از تهدیدات داخلی و خارجی اعم از نظامی امنیتی و نفوذ سیاسی و اقتصادی بیگانه بتواند به اهداف راهبرد ملی خود دسترسی پیدا كند.

رییس انجمن ژئوپلیتیك ایران به تبیین چالش ها و آسیب پذیری های استان خوزستان پرداخت و گفت: عدم توسعه متوازن استان در مقایسه با سایر استان های كشور به لحاظ محدودیت های سرمایه گذاری در دوران دفاع مقدس باعث مهاجرت نخبگان استان و عدم رغبت سرمایه گذاری در استان در مقایسه با سایر استان های همطراز شده است.

وی افزود: پس آب های شركت توسعه نیشكر كه به صورت بی رویه در مناطق مرزی می ریزد و تاكنون بالغ بر چند هزار هكتار از زمین های شمال شهرستان خرمشهر را تخریب كرده و مشكلات متعددی برای مردم منطقه به بار آورده است، از معضلات خوزستان است.

صفوی با اشاره به آسیب های سیاسی استان خوزستان گفت: سیاسی كردن پدیده قومیت و قوم گرایی و تعمیم این نگرش به اقشار مختلف جامعه و سوء استفاده سیاسی از این پدیده و وجود گروههای سیاسی مخالف و معاند كه الگوهای قوم گرایانه را ترویج و تبلیغ می نمایند از آسیب هایی است كه گریبان گیر این استان است.** فعالیت های 17 سرویس اطلاعاتی در خوزستان

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به فعالیت سرویس های اطلاعاتی در استان خوزستان گفت: فعالیت های 17 سرویس اطلاعاتی منطقه ای و فرامنطقه ای كشورهای عربی و غربی با هدف حمایت از گروهك های تجزیه طلب قومی استان و ایجاد تفرقه بین مردم و فعالیت گروه های تجزیه طلب قومی كه از سوی سرویس های بعضی كشورهای اروپایی و عربی منطقه پشتیبانی مالی و سیاسی می شوند را می توان از جمله چالش های این استان دانست.

وی افزود: ناامنی و بحران در محیط پیرامونی استان(عراق و سوریه) و احتمال بازتاب و سرریز مسایل آن به كشور و استان خوزستان را از آسیب پذیری سیاسی و امنیتی این استان و كشور می توان دانست.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا به تشریح راهكارهای مقابله با چالش ها و آسیب های فراروی این استان پرداخت و گفت: اعطای ارزش های فرهنگی و تقویت همگرایی، انسجام و اتحاد ملی و تقویت مناسبات اقتصادی فراملی با بهره گیری از موقعیت های جغرافیایی، توسعه شبكه های حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی و بنادرو تقویت مناسبات فرهنگی و نفوذ فرهنگی در حوزه پیرامونی انقلاب اسلامی كه زمینه ساز بیداری اسلامی شده است، را می توان از راهكارهای جدی در مقابله با آسیب ها و چالش های احتمالی این استان دانست.** تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی مهمترین راهكار مقابله با نبرد اقتصادی دشمن وی افزود: با اذعان به اینكه دشمن تمام توان خود در جبهه نبرد اقتصادی را برای تحمیل اراده و تضعیف باورهای دینی و انقلابی مردم در دستور كار خود قرار داده است، مهمترین راهكار مقابله با آن، تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی به صورت عینی و اجرایی است.

صفوی، تنظیم سند جامع امنیت و توسعه پایدار استان در قالب برنامه ششم و ترسیم روند برقراری توسعه و امنیت پایدار در منطقه در جهت ایجاد همگرایی و همسویی تمامی تلاش های مسوولان سازمان های دولتی و دستگاههای امنیتی و به كارگیری قابلیت ها و استعدادهای موجود، مدیران و نظام مدیریت كشور، توسعه دانشگاهها خصوصا در مناطق مرزی استان با امتیاز دادن به مردم بومی را از دیگر راهكارهای مقابله با چالش های فراروی این استان دانست و در ادامه به تبیین چشم انداز فردای خوزستان طی برنامه ششم پرداخت.

اجتمام ** 7268 ** 1071

سرخط اخبار سیاست