۱۷ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۳۷
کد خبر: 81533010
۰ نفر
نانوسیم نقره پنل های لمسی تلفن همراه را متحول می كند

تهران- ایرنا- شركت سی‌ان‌اینوویشنز (CN Innovations) با استفاده از نانوسیم‌ نقره تولید شده توسط كامبریوس تكنولوژیز (Cambrios Technologies) اقدام به تولید انبوه پنل‌های لمسی كه عمدتا در صنعت تلفن همراه به كار می رود، كرده است.

به گزارش ایرنا از ستاد نانو، كامبریوس تكنولوژیز (Cambrios Technologies) یكی از شركت‌های تولیدكننده محصولات مبتنی بر نانوسیم برای الكترودهای شفاف است. این شركت با همكاری سی‌ان‌اینوویشنز (CN Innovations) كه یكی از شركت‌های معتبر در حوزه تولید حسگرهای لمسی با فرآیند رول‌به‌رول است، اقدام به تولید صفحات لمسی مبتنی بر نانوسیم كرده است.

كامبریوس اخیراً اعلام كرده است كه سی‌ان‌اینوویشنز در حال تولید انبوه پنل‌های لمسی مبتنی بر نانوسیم تولید شده در كامبریوس با نام تجاری ClearOhm® است. سی‌ان‌اینوویشنز از فناوری الگودهی لیزری ویژه‌ای برای این كار استفاده كرده كه در نهایت مانیتورهای 55 اینچی برای استفاده در كامپیوترها تولید می‌كند.

اریك چونگ، مدیر بازاریابی سی‌ان‌اینوویشنز، می‌گوید: «ما به عنوان یكی از شركت‌های پیشرو در استفاده از فناوری لیزر در ساخت پنل‌های لمسی، تلاش كرده‌ایم تا محصولی با هزینه كم برای مصرف‌كننده تولید كنیم. ما رابطه طولانی‌ مدتی با شركت كامبریوس داشته‌ایم. این ارتباط، سنگ بنای استفاده از نانوسیم‌های تولید شده در این شركت را در پنل‌های لمسی ایجاد كرد.»

فناوری لیزر مورد استفاده سی‌ان‌اینوویشنز بسیار كاراتر، ارزان‌تر، سریع‌تر و زیست‌سازگارتر از روش‌های اچ شیمیایی رایج است. با این الگودهی، سی‌ان‌اینوویشنز می‌تواند حسگرهایی با كارایی و كیفیت بالا به صورت انبوه تولید كند. از انجایی كه نانوسیم‌های نقره نیاز به انرژی كمی برای الگودهی دارند، از لیزر می‌توان در دمای اتاق استفاده كرد. این در حالی است كه برای ساخت پنل‌های لمسی با استفاده از اكسید قلع ایندیم، باید انرژی بیشتری مورد استفاده قرار گیرد؛ بنابراین امكان آسیب‌دیدن زیرلایه‌ای كه اكسید قلع ایندیم روی آن قرار گرفته وجود دارد.

دیو یوا از مدیران كامبریوس می‌گوید: «سی‌ان‌اینوویشنز با استفاده از نانوسیم‌های نقره اقدام به تولید پنل‌های بزرگ می‌كند، پنل‌هایی كه ابعاد بزرگی و ضخامت بسیار كمی دارند. این همكاری مشترك بین ما موجب افزایش حجم تولید شده و در نهایت باعث گسترش بازار می‌شود.»

نانومحصول ClearOhm شركت كامبریوس می‌تواند در ساخت نمایشگرهای ال‌سی‌دی، سلول‌های فتوولتائیك و OLEDها استفاده شود.

علمی 1599

سرخط اخبار اقتصاد