موز، نارگیل و آناناس تنها میوه های وارداتی سال 93

تهران - ایرنا - معاون امور گمركی گمرك ایران گفت: به جز موز، نارگیل و آناناس میوه دیگری در سال 93 وارد كشور نشده است.

محمد رضا نادری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: با توجه به اینكه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 93 ثبت سفارشی برای واردات دیگر میوه ها انجام نداده، واردات انواع میوه در این سال انجام نشده است.

وی اظهار داشت: در همین حال با توجه به اینكه تولید برخی از میوه های گرمسیری در كشور كم است و یا تولیدی در این بخش نداریم میوه هایی نظیر موز، نارگیل و آناناس وارد كشور شده است.

نادری تصریح كرد: وزارت جهادكشاورزی در خصوص واردات میوه در سال آینده نیز نظرات خود را به گمرك ایران اعلام كرده و قرار است تصمیم گیری های لازم در این خصوص صورت گیرد.

یادآور می شود، براساس آمار رسمی گمرك از فروردین ماه تا بهمن ماه سال جاری 416.8 هزار تن موز به ارزش 370.5 میلیون دلار به صورت رسمی وارد كشور شده است.

گفتنی است، واردات آناناس، گلابی هندی و انبه، گریپ فروت، لیمو و لیموترش، انگور، هلو، شلیل و شفتالو، توت‌فرنگی، انار و زردآلو از جمله میوه‌هایی هستند كه واردات آنها به كشور ممنوع است.

براساس آمار گمرك ایران، در سال گذشته بالغ بر 481 هزار و 141 تن انواع میوه‌های خوراكی، پوست مركبات یا پوست خربزه به ارزش 354.3 میلیون دلار وارد كشور شده هرچند واردات میوه از نظر ارزشی در دوره مورد بررسی با كاهش 36 درصدی مواجه بوده است.

اقتصام(4)9141**1558