كمالوندی: حل مسایل فنی به مذاكرات هسته ای شتاب می دهد

تهران - ایرنا - معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی گفت حضور علی اكبر صالحی و وزیر انرژی آمریكا در مذاكرات هسته ای میان ایران و 1+5 به حل مسایل فنی سرعت بیشتری داد و در نهایت، تمام مذاكرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

«بهروز كمالوندی» كه در دو دور اخیر مذاكرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 به مذاكره كنندگان ملحق شد روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: در این مذاكرات با حضور افرادی همچون علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا كار فنی سرعت بیشتری پیدا كرد كه این سرعت كل مذاكرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه حل مسایل فنی سرعت پیشرفت در مذاكرات را بیشتر می كند، گفت: البته در مذاكرات هسته ای موضوعات صرفا فنی نیست و موضوعات حقوقی و سیاسی نیز وجود دارد.

كمالوندی اظهارداشت: آنچه در خصوص مسایل فنی وجود داشت تحت نظر بالاترین افراد دست اندركار مسایل فنی مورد بررسی قرار گرفت و به نظر می رسد با توجه به اینكه خود افراد در بالاترین سطح هستند و كارشناسان نیز حضور دارند، سرعت كار در مذاكرات بیشتر می شود و از ابتدا پیش بینی ما نیز همین بوده است.

وی تاكید كرد: به لحاظ فنی پیشرفت های خوبی صورت گرفته اما در نهایت باید دید در حوزه های دیگر به كجا می رسیم كه جمع بندی نهایی را بعدا از زبان محمدجواد ظریف و سید عباس عراقچی خواهیم شنید.

به گزارش ایرنا، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی نیز روز گذشته از گفت و گویی از رفع بن بست های فنی در مذاكرات هسته ای اخیر میان ایران و گروه 1+5 خبر داد.

علی اكبر صالحی با تبیین روند دو دور مذاكره فنی در ژنو و مونتروی سوییس افزود: ما در مذاكرات فنی با نوعی بن بست مواجه بودیم و تشخیص مقامات بالاتر نظام بر این بود كه بنده شخصا در مذاكرات حضور یابم و در جزییات مسایل نیز با بالاترین مقام طرف مقابل كه وزیر انرژی امریكاست وارد گفت و گو شوم.

وی ادامه داد: خوشبختانه این دو جلسه ، مذاكرات بسیار مثمر بود و قدم های خوبی برداشتیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه نمی تواند جزییات این مذاكرات را بیان كند، گفت: در این مذاكرات درباره غنی سازی رآكتور تحقیقاتی اراك، موضوع تحقیق و توسعه، موضوع فردو و برخی مسائل كوچك تر گفت و گو كردیم.

صالحی اظهارداشت: در موضوعات مربوط به غنی سازی و رآكتور اراك قدم های بسیار خوبی برداشتیم و توانستیم دغدغه ها و نگرانی های ساختگی آنان را با پیشنهاد فنی كه ارایه كردیم برطرف كنیم و از منافع ملی و اصل صنعت هسته ای نیز به عنوان دستاورد عظیم سازمان انرژی اتمی و عزیزانی كه در این سازمان كار می كنند دفاع كردیم.

وی ادامه داد: در مجموع این مذاكرات متوازن بود و به اعتبار اینكه هم سابقه فعالیت داشتم و هم در زمینه علمی و فنی آشنایی دارم حضورم خیلی كمك كرد و می توان گفت در این دو جلسه بن بست های فنی برطرف شد.

سیام*9254**1553