ظریف: رژیم صهیونیستی تلاش می كند توجه كشورهای منطقه را از مسایل اصلی تغییر دهد

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی تلاش می كند توجه كشورهای منطقه را از مسایل اصلی به مسایل فرعی تغییر دهد كه توجه به این ترفند اسراییلی ها به نفع همگان در منطقه خواهد بود.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف امروز (شنبه) در دیدار ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن - كه به ایران سفر كرده است - ضمن تاكید بر لزوم ادامه گفت وگوها و همكاری های كشورهای منطقه در خصوص افراطی گری و تروریسم افزود: اقدامات تروریستی وحشیانه كه نمونه آن را در مرگ خلبان اردنی شاهد بودیم قابل قبول نیست و باعث خدشه به تصویر اسلام می شود.

وی ادامه داد: آنان علاوه بر جرایمی كه مرتكب می شوند، تلاش می كنند بین ما تفرقه ایجاد كنند.

وزیر امور خارجه اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران به تعامل و تبادل نظر جدی و صریح در خصوص موضوعات مختلف منطقه ای معتقد است تا از این طریق به یك درك متقابل دست یابیم.

ظریف، روابط با همسایگان و مسایل منطقه ای را اولویت اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ذكر كرد و گفت: من همواره اعلام كردم مسایل منطقه ای برای ما اولویت دارد و ما نیازمند بحث در خصوص ترتیبات منطقه ای هستیم.

وی با بیان اینكه خاورمیانه وخلیج فارس منطقه ماست و ما بخشی از آن هستیم، افزود: ایران آماده همكاری در خصوص یك برنامه بلند مدت در موضوعات مختلف با همه كشورهای منطقه است.

** پیشنهاد ترتیب دادن 'گفت وگوهایی عربی – ایرانی' توسط وزیر خارجه اردن

ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، رایزنی با مقامات ایرانی را در شرایط كنونی منطقه بسیار با اهمیت توصیف كرد و گفت: ایران كشوری مهم در منطقه است و معتقدیم می توانیم در موضوعات منطقه ای با تهران همفكری و پیرامون موضوعات گوناگون تبادل نظر داشته باشیم.

وی، تروریسم و افراطی گری را مشكل اصلی منطقه دانست و افزود: این مشكل شیعه یا سنی نمی شناسد.

وزیر خارجه اردن گفت وگو در خصوص مسایل منطقه را از اصول بنیادین سیاست خارجی كشورش خواند و افزود: بی ثباتی و خشونت و افراطی گری در منطقه ما چند سالی است ریشه دوانده و ما معتقدیم هر چه زودتر باید ثبات سیاسی و امنیت به منطقه باز گردد و به همین منظور نیازمند یك وحدت و انسجام میان همه كشورهای اسلامی هستیم كه در این راستا گفت وگو با برادران ایرانی و رایزنی در خصوص مسایل منطقه ای برای ما مهم است.

وی در ادامه با توجه به نقش پر رنگ منطقه ای ایران، پیشنهاد كرد: خوب است كه اتحادیه عرب همانند گفت وگوهایی كه با دیگر كشورها دارد، گفت وگوی عربی – ایرانی هم داشته باشد.

در این دیدار علاوه بر موضوعات فوق در خصوص موضوع فلسطین، تحولات عراق و سوریه و نیز آخرین تحولات مذاكرات هسته ای تبادل نظر شد؛ همچنین قرار شد موضوع برگزاری كمیسیون مشترك اقتصادی میان دو كشور هر چه سریعتر در دستور كار قرار گیرد و درآینده نزدیك برگزار شود.

سیام(1)**9189**1449