۱۶ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۵۵
کد خبر: 81532007
۰ نفر
آغاز روزهای فرهنگی ایران و تركمنستان

تهران - ایرنا - همزمان با برگزاری نخستین مراسم روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان رایزن فرهنگی ایران دراین مراسم ملت دو كشور را یك روح در دو بدن دانست.

به گزارش روز شنبه خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، روزهای فرهنگی ایران با حضور ابوذر ابراهیمی ‌تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آناگلدی قاراجااوف وزیر فرهنگ تركمنستان، در عشق آباد آغاز شد.

در ابتدای این مراسم، آناگلدی قاراجااوف وزیر فرهنگ تركمنستان ضمن قدردانی از رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای قبول دعوت وزارت فرهنگ تركمنستان و شركت در مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگی ایران، گفت: برگزاری روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان در بسط و توسعه و تحكیم روابط دو كشور مؤثر است.

وی افزود: امروز، شاهد تحكیم روابط دوستی و برادری تركمنستان و ایران هستیم و برنامه ‌های روزهای فرهنگی، روابط فرهنگی بین ملت‌ های ما را ارتقاء می ‌بخشد.

قاراجااوف در باره هدف برگزاری روزهای فرهنگی ایران، اظهار كرد: هدف اصلی برگزاری این رویداد فرهنگی، ارتقاء و تحكیم همكاری‌ها به ویژه تداوم حُسن همجواری بین دو كشور است.

ابراهیمی‌ تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی ضمن تقدیر از وزارت فرهنگ تركمنستان در برگزاری روزهای فرهنگی ایران گفت: روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با تركمنستان، روابط بسیار قدیمی و كهنی است و دو كشور از اشتراكات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی و نیز از شخصیت‌‏های مشهور مشترك برخوردار هستند كه این موارد پیوند دهنده قلب‏‌ های دو ملت است.

ابراهیمی تركمان تصریح كرد سال ها است كه ایران میزبان شاعر بزرگ مختومقلی فراغی است و ما مفتخریم كه در كشورمان مهمان شاعر بزرگ تركمنی هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن قدردانی از شخص رئیس جمهور تركمنستان جهت فراهم آوری بهترین امكانات برای برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌‏آباد، اظهار داشت: ملت ایران و تركمنستان در هنر هم به همدیگر خیلی نزدیك هستند و امیدواریم كه دوستی میان دو كشور ادامه داشته باشد.

وی تاكید كرد: قلب‌‏های دو ملت ایران و تركمنستان به همدیگر نزدیك هستند و ما یك روح در دو بدن هستیم.

در ادامه اسماعیل‌زاده رایزن فرهنگی ایران به معرفی گروه‌های هنری و فرهنگی استان خراسان شمالی و هنرمندان اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پرداخت.

نمایش 100 تابلو خوشنویسی آیات قرآنی، نمایش انواع صنایع دستی از قبیل آثار معرق كاری، میناكاری، خاتم‌كاری، سفالگری ، اجرای كنسرت موسیقی اصیل ایرانی (سنتی و عاشیقلار)، اجرای كنسرت موسیقی مشترك با گروه‌های موسیقی تركمنستان، و نمایش آثار نقاشی و نگارگری از هنرمندان ایران و برگزاری جشنواره غذاهای ایرانی و تركمنی و نیز نمایش چهار فیلم سینمایی ایرانی در سینماهای تركمنستان از مهم ترین محورهای روزهای فرهنگی ایران در این كشور ‌‏است.

روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همكاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در عشق‌آباد از 14 اسفندماه آغاز و به مدت 4 روز ادامه دارد.

به جهت اشتراكات فرهنگی استان خراسان شمالی با كشور تركمنستان تلاش شده است تا از گروه‌های هنری این استان در برگزاری هرچه باشكوه‌تر این روزها استفاده شود لذا باهمكاری اداره كل میراث فرهنگی استان خراسان شمالی هنرمندان این استان در این برنامه ها حضور پررنگی دارند.

آیین افتتاحیه روزهای فرهنگی ایران با حضور جمعی از مقامات عالی رتبه تركمنی، سفرا، نمایندگان سیاسی و فرهنگی كشورهای مختلف مقیم عشق ‌آباد، اساتید و دانشجویان آكادمی علوم و هنر تركمنستان، ایرانیان مقیم تركمنستان، تجار، معلمان مجتمع آموزشی و اساتید و فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگی ایران 14 اسفندماه در تالار مقام ‌لار مركز فرهنگی تركمنستان در عشق‏‌آباد، برگزار شد.

فراهنگ**9266 ** 1569