نفت ارزان، به رغم ادعای نتانیاهو، رفتار ایران را تغییر نمی دهد

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز اعلام كرد، برخلاف ادعای نتانیاهو، پیش بینی نمی شود نفت ارزان، رفتار ایران را تغییر دهد.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از رویترز، زمانی كه بنیامین نتانیاهو این هفته تاكید كرد كه آمریكا باید علیه ایران مواضع تندتری اتخاذ كند، مدعی شد كه قدرت های جهانی همیشه می توانند برای یك قرارداد هسته ای بهتر، ایران را تحت فشار قرار دهند، زیرا جمهوری اسلامی در برابر نفت ارزان قیمت، آسیب پذیر است.

اما آگاهان می گویند، این ادعا كه قیمت ارزان نفت می تواند به تغییر رفتار ایران كه یك تولیدكننده اصلی نفت است، بیانجامد و این كشور را به امتیازدهی در مذاكرات هسته ای وادار كند، غیرواقعی است.

آنها می گویند، ایران در برابر نوسان شدید قیمت نفت مقاومت كرده و از آنجا كه فروش نفت این كشور به دلیل تحریم ها قبلا به طور چشمگیری كاهش یافته است، افت شدید قیمت نفت تاثیر چندانی بر اقتصاد آن ندارد.

برخی نیز بر این باورند كه ایران احتمالا امتیاز نمی دهد و آماده است در صورتی كه گفت و گوها به نتیجه نرسد، خود در ترك مذاكرات پیشدستی كند.

تردید بسیاری وجود دارد كه نفت به تنهایی تهران را مجبور كند تا در چانه زنی های خود به طور چشمگیری كوتاه بیاید.

سناتور جان مك كین از رهبران جمهوریخواه در مسایل سیاست خارجی گفت: من فكر می كنم كاهش قیمت نفت به اقتصاد ایران صدمه می زند اما فكر نمی كنم این آسیب زیاد باشد.

نتانیاهو سه شنبه گذشته در سخنرانی خود در كنگره آمریكا، گفت: نفت ارزان دلیل اصلی این است كه چرا آمریكا و دیگر قدرت ها می توانند مانع یك توافق بد با ایران شوند.

نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس كه معتقد است، چشم انداز فعلی توافق، تهران را به بمب هسته ای می رساند، ایران را یك رژیم آسیب پذیر (به ویژه با توجه به فروپاشی اخیر قیمت نفت) دانست.

وی به قانونگذاران آمریكایی گفت، توافق هسته ای به نفع ایران است، آنها خیلی بیشتر از آنچه شما به توافق نیاز دارید، نیازمند توافق هستند.

تحریم ها، صادرات نفت ایران را در مقایسه با سال 2012 به اندكی بیشتر از یك میلیون بشكه در روز كاهش داده و تورم و بیكاری كه دولت اوباما از آن برای وادار كردن ایران به مذاكره استفاده كرد را افزایش داده است.

براساس اعلام صندوق بین المللی پول، درآمد صادرات نفت و گاز طبیعی ایران در سال مالی 2014 - 2013 معادل 56 میلیارد دلار بوده، در حالی كه در سال مالی 2012 - 2011 معادل 118 میلیارد دلار بود.

اقتصام(6)1063**1558

سرخط اخبار سیاست