ایران و روسیه برای توسعه پژوهش های ایران شناسی توافق كردند

مسكو - ایرنا - رضا ملكی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه با ویتالی نائومكین رییس انستیتو خاورشناسی آكادمی علوم روسیه دیدار كرد و دو طرف برای توسعه پژوهش های ایران شناسی توافق كردند.

به گزارش ایرنا، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه روز جمعه اعلام كرد: دكتر ملكی و پروفسور نائومكین در مورد گسترش همكاری های نهادها و موسسات فرهنگی ایران و روسیه از جمله در حوزه ایران شناسی گفت و گو و تبادل نظر كردند.

رییس انستیتو خاورشناسی روسیه در آغاز دیدار، ضمن خوشامدگویی به رایزن فرهنگی كشورمان در روسیه و اشاره به روابط خوب نهاد تحت مدیریت خود با مراكز مختلف ایرانی، اظهار امیدواری كرد تجربه دكتر ملكی به عنوان رایزن جدید فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسكو بر غنا و عمق همكاری های فیمابین بیفزاید .

دكتر ملكی با تشكر از فرصت ملاقات صورت گرفته، انستیتو شرقشناسی آكادمی علوم روسیه را كه در آستانه 200 سالگی قرار دارد، واجد سرمایه عظیمی دانست كه شایسته است مورد استفاده بهینه قرار گیرد.

رایزن فرهنگی كشورمان با مروری بر فعالیت های گذشته و همكاری های فیمابین به تاسیس رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسكو به عنوان نقطه عطف در تعاملات دوجانبه اشاره كرد.

ملكی با اشاره به تحولات منطقه و تأثیرات بلند مدت جریان و تفكرات افراطی گفت: شرایط جدید منطقه و تحولات جهانی اقتضا می كند همكاری ها و پروژه های مشترك نوین میان ایران و روسیه را تعریف كنیم تا بصورت كاربردیتر از ظرفیت های حوزه خاورشناسی و ایران شناسی برای كمك به حل مسائل جاری در منطقه استفاده شود.

وی افزود: باید در راستای جلوگیری از انقطاع نسل پیشین ایرانشناس و شرقشناس روس با نسل جوان بكوشیم و با طراحی برنامه های درازمدت ، چشم اندازهای جدیدی در این حوزه مهم ترسیم كنیم.

رییس انستیتو خاورشناسی روسیه نیز با اظهار تأسف از وضع جریان های افراطی در خاور میانه گفت: بر این باور بودیم كه مقابله جدی با این حركت، توسط كشورها و جریان های مختلف آغاز می شود اما الان جدیترین مقاومت در مقابل این حركت را از سوی پیروان اهل بیت شاهد هستیم.

نائومكین افزود: حتی آمریكا نیز با حملات هوایی پراكنده و نمایشی تأثیری در مقابله با این گروه های افراطی نداشته است.

وی در ادامه دیدار با ارائه نمونه هایی از تحقیقات انجام شده بر روی اسناد آرشیوی انستیتو خاورشناسی و سایر مراكز ارشیوی روسیه در سن پترزبورگ و مسكو، چند اثر مستند و مصور تاریخی در زمینه خیوه، بخارا ارائه كرد .

دكتر ملكی در ادامه دیدار پیشنهاد تشكیل پیمان (كنسرسیوم) مشترك بین انستیتو خاورشناسی روسیه و نهادهای ایرانی را ارائه داد تا در یك كمیته مشترك نقشه راه و برنامه سه ساله برای همكاری ها را تنظیم و پی گیری نمایند.

این پیشنهاد با استقبال طرف روس مواجه و وی گفت: تشكیل چنین پیمانی برای گسترش همكاری ها در عرصه ایران شناسی ایده بسیار جالبی است و آمادگی انستیتو شرق شناسی را برای آغاز اقدامات در این زمینه اعلام می كنم.

وی افزود: از طرف خود دو نماینده معرفی می كنیم تا مراحل كار را پیگیری نمایند. دكتر ملكی نیز بنیاد مطالعات اسلامی مسكو، بنیاد ایران شناسی (ایران)، سازمان اسناد و كتابخانه ملی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه شهید بهشتی را طرف های مناسبی برای مشاركت در این طرح اعلام كرد .

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ذخایر ارزشمند اسناد و نسخ خطی در روسیه از امكان تدوین تفاهم نامه همكاری با كتابخانه ملی و مركز اسناد جمهوری اسلامی ایران به همراه برنامه عملیاتی سه ساله با انستیتو در زمینه اسناد تاریخی و تدوین تاریخ شفاهی خبر داد.

نائومكین نیز با برشمردن گنجینه های آرشیوی روسیه كه در مراكز مختلف دولتی و شخصی گردآمده است ، امكانات و زمینه های موجود در انستیتو شرق شناسی برای انجام تحقیقات و استفاده بهینه از این اسناد را قابل توجه دانسته و آمادگی خود را برای مشاركت در این امر اعلام كرد.

ملكی از امكان تدوین تاریخ شفاهی ایران شناسی در روسیه با همكاری كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یكی از برنامه هایی یاد كرد كه در چارچوب همكاری های مشترك قابل طرح است و با برشمردن كنفرانس هایی كه در سال 2015 از سوی رایزنی فرهنگی پیش بینی شده است، مشاركت موثر انستیتو خاورشناسی را در این برنامه خواستار شد.

اروپام*5*391**1479**1479