عراقچی: در مونترو پیشرفت بیشتری داشتیم/ در حال كار روی سازوكار تحریم ها هستیم

تهران - ایرنا - سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای ایران، پیشرفت در مذاكرات مونترو را بیش از مذاكرات ماه های گذشته ارزیابی كرد ولی گفت هنوز راهی طولانی پیش رو داریم.

معاون وزیر امور خارجه شامگاه پنج شنبه پس از پایان مذاكرات هسته ای در مونترو گفت: هنوز دشواری هایی داریم.اختلافاتی بین دو طرف هست كه باید رفع شود. باید شكاف ها را پر كنیم ، اما حداقل اكنون از درك بهتری برخورداریم.

وی زمان تصمیم گیری سیاسی را پس از به نتیجه رسیدن بحث های فنی ذكر كرد و گفت: آن وقت است كه طرف مقابل باید تصمیم مهمی بگیرد كه آیا دنبال تحریم ها و فشار بیشتر است یا دستیابی به توافق.

معاون وزیر امور خارجه گفت: هر دو طرف باید در حیطه بحث های فنی با هم تعامل كنند. باید همچنان به كار خود ادامه دهیم. گاهی اوقات بحث های فنی به راه حلهای فنی منجر می شود كه به تصمیم گیریهای سیاسی بهتر كمك می كنند.

عراقچی افزود: بحث های فنی باید ادامه یابد. در عین حال دو طرف در موقعیتی خواهند بود كه تصمیم سیاسی بگیرند . زمانی كه ما از بحث های فنی خارج شدیم آنگاه زمان تصمیم گیری سیاسی فرا رسیده است .

وی گفت: این برعهده طرف مقابل است كه تصمیم های مهم بگیرد ؛ اینكه به دنبال وضع تحریم های بیشتر و فشار باشد یا به دنبال توافق . اگر نیت آنها خیر باشد بدیهی است باید به دنبال توافقی باشند كه تحریم ها برداشته شود. این بخش مهمی از مذاكرات ما است.

عراقچی اظهار داشت: باید درباره برداشته شدن تحریم ها درك لازم وجود داشته باشد. تحریم های گوناگونی وجود دارد كه هركدام از مكانیسم خاصی برخوردار است . باید همه آنها را بررسی كنیم.

عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران گفت: اصل كلی ما این است كه تمامی تحریم ها باید برداشته شوند، نباید هیچ تحریمی وجود داشته باشد. برخی تحریم ها در مقایسه با تحریم های دیگر به خاطر اصول سیاسی و قانونی خود از اهمیت بالایی برخوردارند. ما در حال كار بر روی تمامی آنها هستیم.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تاكید كرد: معتقدیم كه هیچ تحریمی و به ویژه تحریم های امنیتی نباید وجود داشته باشد. بدیهی است كه مشكلاتی وجود.این كاری است كه هم ا كنون ما در حال كار بر روی آن هستیم. اصل ما این است كه هیچ تحریمی نباید وجود داشته باشد.

عراقچی كه در گفت و گو با شبكه پرس تی وی نتایج مذاكرات مونترو را تشریح می كرد ، افزود: شاهد چهار روز مذاكرات فشرده در سطوح مختلف با كشورهای حاضر در گروه 1+5 بودیم.آنچه كه من می توانم بگویم این است كه مقداری پیشرفت داشتیم. در حقیقت در دوره های گذشته مذاكرات در ژنو ، پس از چند ماه مقداری پیشرفت می كردیم ولی این بار می توانیم بگوییم پیشرفت بیشتری داشتیم هرچند كه هنوز راهی طولانی پیش رو داریم.

وی گفت: اكنون درباره هر موضوعی جزئیات را می دانیم ، ما به دقت اختلافات میان دو طرف را می دانیم. راه های گوناگون و راه حل های مختلفی وجود دارد كه هر دو طرف آنها را ارائه می دهند.

عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران افزود: ما باید به تلاش برای یافتن راه حل ادامه دهیم. می توانم بگویم كه پیشرفت داشته ایم اما به كار ادامه می دهیم . بار دیگر در پانزدهم مارس دیدار خواهیم كرد. اینكه در اینجا باشد یا ژنو نمی دانم . باید این موضوع نهایی شود

وی با توجه به برخی اظهارنظرها مبنی بر مهلت رو به اتمام مذاكرات تا اواخر مارس گفت: ضرب الاجل ما پایان ژوئن است اما در وین و زمانی كه تصمیم به تمدید مذاكرات گرفتیم ،توافق كردیم كه تا پایان مارس حداقل به نوعی درك درباره چارچوب كلی یك توافق برسیم. این به آن معنا نیست كه باید تا پیش از ماه مارس به توافق برسیم.

عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران تاكید كرد: تمام تلاش خود را خواهیم كرد كه مسائل اصلی را حل و فصل كنیم و به دركی مشترك تا پیش از پایان ماه مارس برسیم. به كار بر روی جزئیات ادامه می دهیم و امیدواریم كه در پایان ماه ژوئن به توافق برسیم . امیدوار هستیم و تمام تلاش خود را به كار خواهیم بست.اجازه بدهید ببینیم كه مذاكرات چگونه پیش خواهد رفت.

1553

سرخط اخبار سیاست