۱۴ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۲۹
کد خبر: 81530323
۰ نفر
افزایش 2 برابری بروز آلزایمر با كاهش عملكرد قلب

تهران-ایرنا-مطالعات بیش از یك دهه محققان مركز پزشكی دانشگاه وندربیلت آمریكا نشان می دهد كه كاهش عملكرد قلب، خطر بروز بیماری آلزایمر را دو برابر افزایش می دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، قلب سالم بدن را در برابر بیماری آلزایمر محافظت می كند و تحقیقات نشان می دهد كه تضعیف عملكرد قلب، احتمال بروز اختلال زوال عقل را افزایش می دهد.

در این گزارش آمده است كه علاوه بر بیماری های قلبی، سكته مغزی، فشار خون و كلسترول بالا نیز با افزایش احتمال آلزایمر مرتبط است.

مغز، حدود 2 درصد از وزن بدن را به خود اختصاص می دهد؛ در حالیكه حدود 15 درصد خون را دریافت می كند. این تحقیقات نشان می دهد كه سلامت عروق خونی به مرور زمان تحت تاثیر قرار می گیرد و این تغییرات در عملكرد مغز موثر است.

اختلالات ژنتیكی و سابقه خانوادگی در بیماری های قلبی دخیل هستند ولی شیوه سالم زندگی، رژیم غذایی سالم و ورزش در هر دوران از زندگی می تواند باعث بهبود عملكرد قلب شود.

بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است كه باعث اختلال در حافظه، تفكر و رفتار فرد می شود. این بیماری معمولا پس از 60 سالگی بوجود می آید ولی دلیل آن همیشه كهولت سن نیست و عوامل ژنتیكی، سكته مغزی و شوك عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شود.

در آمریكا در هر 67 ثانیه، یك نفر به آلزایمر مبتلا می شود و در حال حاضر بیش از 5 میلیون نفر در آمریكا به این بیماری مبتلا هستند.

پیش بینی می شود كه تا سال 2050 میلادی، تعداد مبتلایان به آلزایمر به 14 میلیون نفر برسد. نتایج این تحقیقات در نشریه Circulation منتشر شده است.

علمی (6) ** 9259**1440