۱۴ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۴۰
کد خبر: 81529927
T T
۰ نفر
تعطیلی اجباری مراكزDICدربافت فرهنگی شیراز

شیراز - ایرنا- یك منبع مسوول در استان فارس گفت : بدون هماهنگی لازم سه مركز DIC تحت پوشش سازمان بهزیستی و یك مركز دیگر مربوط به دانشگاه علوم پزشكی نیز از سوی افراد ناشناس تعطیل و درب آنها نیز جوشكاری شده است .

این منبع آگاه و مطلع كه خواست نامش برده نشود پنجشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: این مكانهای تعطیل شده مربوط به سرپناه امن برای بانوان معتاد بوده و دیگر مراكز خدمات لازم از قبیل سرنگ استفاده نشده را با هدف جلوگیری از بیماریهای عفونی نظیر ایدز و هپاتیت در اختیار این آسیب دیده های اجتماعی قرار می دادند.

وی اضافه كرد: در این مراكز به افراد معتاد كه اغلب تزریقی بودند علاوه بر سرنگ های سالم نیز خدماتی همچون دادن یك وعده غذای گرم در روز و استحمام انان داده می شد.

این منبع مسوول گفت : سرنگ های مورد استفاده این افراد به هیچ وجه نیز در محل رها نمی شد بلكه جمع اوری و امحا می گردید.

به گفته وی فلسفه وجودی این مراكز كه حدود هشت سال قبل فعالیت خود را اغاز كرده بودند با هدف پیشگیری وجلوگیری از شیوع بیماریهای عفونی از جمله ایدز و هپاتیت بوده كه امكان انتقال ان در بین افراد معتاد امكان داشته و به نوعی سلامت جامعه و مناطق محل استقرار این مراكز را در معرض تهدید جدی قرار می داده است .

این منبع مطلع این را هم اضافه كرد: كه در چند سال اخیر بخصوص در سالجاری صحبتهایی از برخی مسوولان با این مضمون شنیده شد كه این مراكز بخاطر بحث گردشگری در بافت تاریخی منظره بدی در منطقه ایجاد كرده است .

به گفته این منبع آگاه برخی از این مراكز در دیگر نقاط شهر نیز هنوز هم فعال می باشند و تنها این چند مركز در حوزه بافت قدیمی شیراز تعطیل شده است .

براساس این گزارش ابراهیم خدا شناس شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شیراز نیز اخیرا در مصاحبه ای مطبوعاتی وجود مراكز Dic را از جمله مشكلات مهم این منطقه عنوان كرده و افزوده بود: مراكز Dic مانند یك هتل به معتادین خدمات ارایه می نمایند و به همین دلیل علاوه بر معتادان موجود هر روز شاهد جذب معتادین از دیگر نقاط كشور به این مكان ها می باشیم.

خداشناس ادامه داد: پروژه های بسیاری در بافت برای حضور سرمایه گذاران وجود دارد، اما هرگاه سرمایه گذاران به این منطقه می آیند با مشاهده معتادین از سرمایه گذاری منصرف می شوند.

شهردار منطقه تاریخی فرهنگی با انتقاد مجدد از وجود مراكز Dic در بافت تاریخی فرهنگی شیراز ، افزود: طی تماس های مكرر تلفنی بارها از جانب قاچاقچیان تهدید شده ام، اما هرگز از موضع خود كوتاه نیامده ام زیرا آبروی خود را در گرو سر و سامان دادن به این بافت می دانم و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نخواهم كرد.

به گفته وی در بافت 57 هكتاری منطقه تاریخی فرهنگی 123 خانه تاریخی قرار دارد كه اگر ترمیم شود

می تواند به یكی از بزرگ ترین جاذبه گردشگری شهر شیراز تبدیل شود.

همچنین در این ارتباط هم اخیرا بهرام پارسایی رئیس كمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز برلزوم جابجائی مراكز Dic موجود در بافت تأیید كرده و گفته بود : یكی از بزرگترین مشكلات و معضلات بافت تاریخی فرهنگی وجود مراكز Dic می باشد كه این مراكز خود باعث بروز مشكلات و گرفتاری های بزرگ شده است.

پارسایی با بیان این كه Dic ها تحت پوشش بهزیستی و دانشگاه علوم پزشكی فعالیت می كند، افزود: رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز در جلسه ای كه در شورای شهر برگزار شد قول جابجایی این مراكز را دادند كه در این راستا با مشكل كمبود مكان برای جابجایی آنان روبرو شده اند.

وی با بیان این كه مراكز Dic معتادان و قاچاقچیان را به بافت آورده است، گفت: یكی از مراكز Dic در كنار مسجد تاریخی فرهنگی و مذهبی نصیرالملك ایجاد گردیده كه این موضوع موجب شده تا گردشگران در حاشیه بازدید از این مسجد شاهد صحنه های ناشایست باشند.ك/2

5054 /1484