ائتلاف بورس ژاپن، سنگاپور و تایوان برای رقابت با ائتلاف بورس شانگهای و هنگ كنگ

تهران - ایرنا - یك روزنامه آمریكایی روز چهارشنبه در گزارشی نوشت: چند ماه پس از ائتلاف بورس شانگهای با بورس هنگ كنگ و شكل گیری بزرگترین بازار سهام آسیا، اكنون خبرهایی از ائتلاف بورس های ژاپن، سنگاپور و تایوان منتشر می شود.

روزنامه آمریكایی «وال استریت ژورنال» در این گزارش نوشت: نوامبر گذشته - آذر 93- با شكل گیریِ بورس شانگهای - هنگ كنگ، بورس ژاپن جایگاه دیرینه اش به عنوان بزرگترین بازار سهام آسیا را از دست داد.

این روزنامه نوشت: دولت پكن البته از پیوستن بورس اوراق بهادارِ «شن ژن» به ائتلاف شانگهای - هنگ كنگ استقبال می كند و اگر چنین اتفاقی رخ دهد، جایگاه چین به عنوان بزرگترین بازار سرمایه در آسیا تثبیت خواهد شد.

تا پیش از این، بورس ژاپن پس از بازار مشترك اروپا و آمریكا (NYSE Euronext) و بورس «نزدك» آمریكا، سومین بازار بزرگ بورس در جهان بود.

اكنون نماینده بورس تایوان اعلام كرده است این سازمان با دریافت پروانه از دولت، به دنبال شركای بین المللی برای دسترسی متقابل به بازارهای دو طرف است. این مقام مسوول تایید می كند كه بورس تایوان برای این منظور، در مراحل مقدماتی گفت و گو با بورس ژاپن است.

بورس تایوان همزمان برای اشتراك گذاشتن اوراق بهادار، در حال گفت و گو با بورس سنگاپور است و انتظار می رود این ائتلاف امسال شكل گیرد.

به نوشته «وال استریت ژورنال»، گرایش بازارهای سرمایه در آسیا به ائتلاف، در راستای روند جهانی برای همكاری میان بورس های بزرگ بوده است.

كمیسیون اروپا نیز در ماه فوریه (بهمن - اسفند) طرح خود برای ایجاد اتحادیه بازار سرمایه و جلوگیری از شكاف در بازارهای این قاره را منتشر كرد.

البته بسیاری از سرمایه گذاران نیز مخالف نظریه ائتلاف میان بازارهای بورس هستند و این سیاست را باعث كاهش سوددهی در سرمایه گذاری در بورس می دانند.

آساق**9163**1545