افخم: توافق در یك مرحله انجام می شود/ برداشتن تحریم ها بحثی جدی است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: توافق در یك مرحله خواهد بود و جزییات و كلیات موضوع هسته ای مورد مذاكره را شامل می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مرضیه افخم در نشست هفتگی با نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی افزود: درباره همه موضوعات مورد گفت و گو شامل غنی سازی، فعالیت سایت ها، تحقیق و توسعه، تحریم ها و موارد متعدد دیگر كه مذاكره كنندگان در دستور كار دارند، در حال بحث و گفت و گو است.

وی با بیان این كه موضوعات در حال بحث و گفت و گو است، افزود: طرف ها در حال كار بر روی ابعاد فنی و حقوقی هستند، همچنین در حوزه موضوعات سیاسی هم بحث هایی در حال انجام است.

وی تاكید كرد: ایران اعلام كرده ما خواهان رفع همه تحریم ها هستیم و در این بحث موضع ایران صریح و روشن است و همواره نیز آن را اعلام كرده است.** دیدگاه های ایران شفاف است/ از بحث های جدی برداشتن تحریم ها است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره روند مذاكرات ایران و 1+5 در مونترو سوئیس، گفت: مذاكرات فشرده‌ای در جریان است. گفت‌وگوها با حضور وزرای خارجه ایران و آمریكا، رییس سازمان انرژی اتمی كشورمان و وزیر انرژی آمریكا و همچنین در سطح معاونین ادامه دارد.

افخم افزود: شاهد مذاكرات متعددی هستیم كه طرف‌های حاضر تلاش دارند از این فرصت بیشترین استفاده را ببرند تا امكان یافتن راه‌حل فراهم شود.

وی یادآور شد: به هر حال باید مذاكرات را دنبال كرد. هنوز برای قضاوت درباره مذاكرات و میزان پیشرفت آن زود است تا ببینیم در چند روز آینده به چه شكل خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بازه زمانی مذاكرات گفت: باید بگویم دوطرف توافق كرده‌اند كه مذاكرات تا پایان ژوئن تمدید شود و از این زمان برای گفت‌وگو و مذاكره در رابطه با ابعاد مختلفی كه مطرح و موضوعاتی كه مورد مذاكره است، استفاده شود.

افخم ادامه داد: ابعاد فنی، سیاسی و حقوقی همه در حال حاضر در مذاكرات مطرح هستند به هر حال در كنار گفت‌وگوهای فنی، در حوزه سیاسی هم تحریم‌ها یكی از جدی‌ترین بحث‌هایی است كه بر سر آن گفت‌وگو می‌شود.

وی با بیان این كه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مذاكرات تا امروز خواهان رفع كامل تحریم‌ها شده است، افزود: در این زمینه با شفافیت و صراحت دیدگاه‌های خود را مطرح كرده‌ایم. بنابراین در این دور هم این موضوع به عنوان یكی از محورهای مذاكرات كه آقای ظریف بر آن تأكید داشته‌اند مطرح است.

افخم ادامه داد: در حال حاضر هم گفت‌وگوها ادامه دارد و باید صبور بود و همزمان و همراه با ‌آن پیش برویم. قضاوت درباره میزان پیشرفت در مذاكرات را موكول كنیم به روندی كه اخبار آن منتشر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال كه سخنگوی دولت در جلسه هفته گذشته اعلام كرد مقیدیم تا 11 فروردین به توافق برسیم آیا نشان دهنده تنظیم پیش نویسی در این باره است؟، گفت: طرفین با جدیت و اراده سیاسی حضور دارند و جمهوری اسلامی ایران كاملا جدی و مصمم است تا در مذاكرات حضوری جدی و مقتدرانه داشته باشد و این موضوع را از ابتدای مذاكرات تا كنون این موضوع را به اثبات رسانده و امیدواریم طرف مقابل هم با همین اراده سیاسی در مذاكرات شركت كند.** از ابتدای مذاكرات خواستار رفع تحریم بودیم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این سوال كه اظهارات اعضای تیم مذاكره كننده نشان دهنده آن است كه در حال حاضر فقط موضوع تحریم باقی مانده است، گفت: مواضعی كه مسوولان مختلف كشور و تیم مذاكره كننده درباره برطرف شدن تحریم ها داشته اند از ابتدای مذاكرات مطرح بوده است و تا كنون هم همین موضع ادامه دارد.

افخم تاكید كرد: موضوعات مذاكره در حال گفت و گو است و اجازه دهید به دلیل این كه مذاكرات در جریان است از گمانه زنی و یا واكنش نسبت به آن خودداری كنیم.

وی ادامه داد: همانگونه كه ظریف رییس تیم مذاكره كننده عنوان كرده است هیچ توافقی حاصل نمی شود مگر این كه تمام ابعاد آن مورد توافق قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این كه همواره اعلام كرده ایم كه با زیاده خواهی مخالفیم، اظهارداشت: ملت ایران رفتار خود را در مقابل زیاده خواهی ها نشان داده كه مصمم تر می شود و خللی بر اراده ملت ایران برای رسیدن به منافع خود در چارچوب تقویت علم و صلح و ثبات منطقه وارد نمی شود.

افخم با بیان این كه فعالیت های هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده است و گزارش كمیته تخصصی آژانس هم بر آن تاكید كرده است، افزود: تیم ایرانی كاملا آگاه، مطلع و متخصص است و در راستای چارچوب و رهنمودهایی كه مسوولان عالی كشور بیان كرده اند عمل می كند و جای نگرانی نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه در صحبت هایتان از مهلت مذاكره تا پایان ژوئن سخن می گویید آیا به معنی آن است كه در مارس به توافق نمی رسیم، گفت: براساس توافقی كه انجام شد تمدید مذاكرات تا ماه ژوئن بوده است اما توافق درونی بین مذاكره كنندگان شكل گرفته كه تا پایان ماه مارس به یك تفاهم سیاسی برسند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تلاش می شود تا در ماه مارس به نقطه روشنی برسند اما موضوع تمدید گفت و گوها تا پایان ژوئن است.** هنوز خبری از حضور وزرای گروه 1+5 در نشست مونترو نیست

افخم همچنین در پاسخ به سوالی درباره حضور وزرای گروه 1+5 در نشست روز پنج شنبه مونترو اظهارداشت: اطلاع رسانی از هفته گذشته كرده بودیم نشست گروه 1+5 با حضور معاونان وزرا خواهد بود و فردا نیز معاونان نشست خواهند داشت و درباره موضوعات كارشناسی مذاكره می كنند اما هنوز خبری از این كه این مذاكرات در سطح وزرا برگزار شود، اعلام نشده است.

وی با بیان این كه توافق در یك مرحله و همه موضوعات در آن خواهد بود، خاطرنشان كرد: در توافق موضوعات فنی، حقوقی و سیاسی بحث می شود و ایران اعلام كرده خواهان رفع همه تحریم ها است.

وی یادآور شد: موضع ایران برای برداشته شدن تحریم ها صریح و شفاف است، طرف های مذاكره كننده باید این دیدگاه را به طور جدی مورد توجه قرار دهند و از نظر ما تفكیكی در موضوعات وجود ندارد.** اجازه دهند ائتلاف دائمی قوی و همه جانبه علیه داعش كار خود را به پیش ببرد

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره حامیان گروه تروریستی داعش اظهارداشت: جنایاتی كه این گروه تروریستی مرتكب می شود جنایاتی شنیع و فجیع است كه هیچ انسان آزاده ای نمی تواند آن را تحمل كند.

افخم تاكید كرد: پیروان ادیان الهی و هر كسی كه وجدان بیداری دارد مخالف این حركت ضد انسانی هستند.

وی با بیان این كه اخبار متعددی درباره منابع مالی و اطلاعاتی حمایت از این گروهك تروریستی منتشر می شود، اظهار امیدواری كرد: جامعه جهانی و ائتلاف ضد داعش معقولانه عمل كند ، قطع این حمایت ها اولین و ساده ترین گامی است كه می تواند در مبارزه با افراطی گری و این گروهك تروریستی به كار گرفته شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امیدواریم با هوشیاری مردم منطقه و حساسیت هایی كه در سطح بین الملل نسبت به این جنایات وجود دارد برخورد مسوولانه تری شده و كشورهای مختلف از منافع محدود و كوتاه مدت خود دست بردارند و اجازه دهند ائتلاف دائمی قوی و همه جانبه علیه داعش كار خود را به پیش ببرد.** سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی اصلا برای ما مهم نیست

یكی از خبرنگاران نیز در این نشست خبری با بیان این كه سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی در كنگره آمریكا نشان داد كه این رژیم هم رسیدن به یك توافق را پذیرفته است اما نگران افزایش نفوذ ایران در منطقه است، سوال كرد: آیا در مذاكرات ایران و آمریكا در این باره نیز گفت و گویی شده است؟

افخم نیز پاسخ داد: سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی اصلا برای ما مهم نیست جمهوری اسلامی ایران براساس منافع ملت مذاكره می كند و از نظر ما توافق خوب، توافقی است كه تمامی حقوق ایران در آن لحاظ شده باشد.

وی تصریح كرد: به غیر از موضوع مذاكرات هسته ای هیچ موضوع دیگری در مذاكرات موضوع گفت و گو نیست.

افخم در واكنش به اظهارات نتانیاهو در كنگره نیز گفت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هیچ حرف تازه‌ای نداشت و در گرداب اشتباهات و افراط‌گری خودش گرفتار شده است.

وی افزود: سخنان نتانیاهو تكرار دروغ پردازی‌ها بود و این بار اول نیست و در دهه‌های مختلف خصومت این رژیم با ملت ایران روشن بوده و امروز در صحنه‌ بین‌الملل جنایات رژیم صهیونیستی افشا شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: این رژیم به خاطر جنایات مكررش علیه فلسطینی‌ها، نقض حقوق بشر و كشتن كودكان و زنان پیش از هر زمان دیگری در انزوا است و این جنایات با سخنرانی و سفر به این سو و آن سو از بین نمی‌رود. بهتر است نخست وزیر رژیم صهیونیستی به شعور جامعه‌ بین‌الملل احترام بگذارد و دست از دروغ پراكنی علیه ملت و دولت ایران بردارد.**تسلیت به دولت و ملت افغانستان به دلیل كشته شدن تعدادی از شهروندان آن كشور در حادثه سقوط بهمن

وی همچنین در پاسخ به این سوال كه قرار بود اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان به ایران سفر كند آیا زمان دیگری برای انجام سفر در نظر گرفته شده است، گفت: سفر رییس جمهوری افغانستان به تهران به دلیل حادثه بهمن و تلفات انسانی و كشته شدن شهروندان افغانستان انجام نشد و ما این مصیبت را تسلیت می گوییم.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان كرد: برنامه ریزی برای انجام این سفر در زمان دیگری در حال انجام است كه در صورت قطعی شدن اطلاع رسانی می شود.

افخم در پاسخ به این سوال كه شنیده شد سعود الفیصل وزیرخارجه عربستان استعفا داده است این استعفا چه تاثیری در روابط ایران و عربستان دارد، گفت: مسوولان سعودی چنین خبری را تایید نكرده اند.

وی افزود: روابط ایران و عربستان روابط قدیمی و تاریخی است و اراده ما داشتن بهترین روابط با همسایگان است.

وی ادامه داد: این روابط علاوه بر حوزه های دوجانبه برای موضوعات منطقه ای نیز بسیار حائز اهمیت است تا بتوانیم با همكاری یكدیگر راه حلی برای آنها پیدا كنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره زمان معرفی سفیر عربستان در ایران نیز گفت: در حال حاضر كاردار سفارت عربستان فعال است. سفیر این كشور نیز معرفی شده و روند اداری آن در حال انجام است كه با پایان یافتن آن سفیر مستقر می شود.

افخم یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران كارهایی كه باید در این زمینه انجام می داد را انجام داده است.وی در پاسخ به این كه آیا ایران برای راه حل سیاسی مشكل یمن با كشورهای همسایه‌ آن از جمله عربستان سعودی مذاكره‌ای انجام داده و پاسخ ایران به این كه آمریكا اعلام كرده خواستار تعلیق تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا 10 سال آینده است، چیست؟ گفت: از آن جا كه مذاكرات در جریان است، ما قرار نیست بند به بند توافق كنیم بلكه قرار است همه موضوعات در یك توافق جامع قرار بگیرد، بهتر است اجازه بدهیم مذاكرات انجام شود و گمانه‌زنی نكنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در رابطه با طول دوره‌ توافق نیز دیدگاه هایی مطرح است و جمهوری اسلامی نیز دیدگاه‌های خود را مطرح و 1+5 نیز نظرات خودش را عنوان كرده است اما الان این موضوع در حال مذاكره است و به همین دلیل در رابطه با آن اظهار نظر نمی‌كنم چون همكاران ما بر روی آن كار می‌كنند.**از توافقی كه مورد توافق و رضایت همه گروه های یمنی باشد حمایت می كنیم

سخنگوی وزارت خارجه‌ كشورمان با بیان این كه ما با دخالت خارجی در یمن مخالف هستیم تاكید كرد: ما اعلام كردیم كه باید یك راه حل درونی و گفت‌و‌گویی در بین گروه های یمنی صورت بگیرد. همچنین توافق گروه‌های یمنی تضمین كننده‌ راه حل پایدار در این كشور است.

افخم ادامه داد:‌ كشورهای منطقه هم به دور از دخالت كمك كنند تا گفت‌وگوها در یمن شكل بگیرد و از این گفت‌وگوها حمایت كنند زیرا حمایت كشورهای منطقه و همسایه نیز تضمین كننده ثمربخش بودن گفت‌وگوهای گروه‌های مذاكره كننده است كه بتوانند بر پایه‌ نیروی داخلی اختلافات را حل كنند.

وی اضافه كرد: دخالت كشورهای خارجی نه تنها هیچ كمكی به حل مسایل یمن نكرده و مشكلات را پیچیده‌تر می‌كند. همچنین امكان دارد تهدیدات جدیدی را در این كشور ایجاد كند. سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح كرد: بنابراین باید با حساسیت به مسایل نگاه شود و همه كشورها هم مسوولانه عمل كنند. همچنین از گفت‌وگوهای مردم یمن نیز حمایت كنند تا مسیر تفاهم و شكل‌گیری روند سیاسی در یمن ایجاد شود.** مواضع كشورهای همسایه باید دوستانه باشد

افخم در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آن‌چه ابراز خوشحالی برخی از محافل از مرگ پادشاه سابق عربستان عنوان شد، گفت: به طور كلی مواضع كشورهای همسایه باید نسبت به یكدیگر دوستانه و توام با حسن نیت باشد كه مسوولان ما هم در این باره توضیحات مبسوطی داده‌اند.

وی افزود: فكر می‌كنم پافشاری دوستان در پیگیری موضوعی كه توضیحاتی در این باره داده شده خیلی فایده ندارد. در مجموع، كشورهای همسایه باید از طریق حسن نیت و دوستی كمك كنند كه مشكلات منطقه حل شود.** از طریق رسانه مذاكره نمی كنیم

در ادامه این نشست، خبرنگاری پرسید كه چرا هر ازگاهی جزییات مذاكرات در رسانه‌های خارجی منتشر می‌شود اما به رسانه‌های ایرانی هیچ جزییاتی ارایه نمی‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاسخ داد: چند طول ماه گذشته و در اولین دوره‌های مذاكرات نیز این روش از سوی برخی نشریات و محافل وابسته به طرف‌های مذاكره انجام می‌شد.

افخم ادامه داد: ما اعلام كردیم كه از طریق رسانه مذاكره نمی‌كنیم. این پاسخ تنها به سوال آن ها نبود بلكه این روش مذاكراتی ما بود؛ گزارش‌های نشریات خارجی را تایید نمی‌كنیم و انجام روشی كه از ابتدا آن را تایید نكردیم را هم درست نمی دانیم.

وی با بیان این كه موضوعات مختلف در حال مذاكره است، گفت: گمانه‌زنی برخی نشریات خارجی می‌تواند اهداف مختلفی از جمله شایعه‌پراكنی، فشار خبری و تحلیلی در جهت ایجاد انحراف در مسیر مذاكرات باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: به هر حال افراطیون و گروه‌های تندرو و رادیكال وجود دارند كه نه تنها با مذاكره مخالفند بلكه با هرگونه توافقی نیز مخالف هستند. بر همین اساس در تمام حوزه‌ها فعالیت می‌كنند. دوستان متوجه باشند كه اهداف آن ها صرفا روشنگری افكار عمومی نیست بلكه اهداف دیگری را دنبال می‌كنند.

افخم با تاكید بر این كه روش مذاكراتی ما این است كه از طریق رسانه مذاكره نمی‌كنیم، گفت: فكر می‌كنم دوستان هر از گاهی در این باره نقدهایی به وزارت خارجه دارند اما ما اطلاعات غلط ندادیم كه منبع پردازش باشد و بر اساس آن بخواهیم افكار عمومی و رسانه‌های خارجی را تحت‌الشعاع قرارد هیم. امیدوارم شما نیز به برخی جزییات و رقم‌های منتشر شده از سوی نشریات كه مورد تایید نیست، اهمیت ندهید.**خبر دقیقی از برگزاری جشن نوروز نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در خصوص برگزاری جشن نوروز دربین كشورهای حوزه نوروز اظهار داشت : مجاری ذیربط موضوع را دنبال می كنند. اطلاع دقیقی از این كه در سالجاری این برنامه برگزار خواهد شد یا خیر نداریم .**جای تاسف است كه در گزارش سالانه حقوق بشر به تحریم ها ظالمانه علیه شهروندان ایران اشاره نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سووالی در خصوص انتشار گزارش سالانه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران، گفت :تكرار موارد ادعایی و بی اساس در خصوص نقض حقوق بشر در ایران مایه تاسف است .

افخم ادامه داد: متاسفانه در این گزارش عبارات كلی و مبهم كه القا كننده مفاهیم منفی ،غیر مبنایی و جانبدارانه است ،بكار برده شده و این گزارش جایگاه بی طرفانه سازمان ملل را مخدوش می كند . جای شگفتی است كه در این گزارش هیچ گونه اشاره ای به تحریم های غیر قانونی و ظالمانه علیه شهروندان ایران نشده است.**سفر هیات یمنی بیش از آن كه رسمی باشد، تجاری بود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر یك هیات یمنی به ایران و اولین پرواز مستقیم میان تهران و صنعا نیز گفت: ارسال كمك‌های غذایی و دارویی پیش از این برای كمك به مردم یمن درخواست شده بود و با عملیاتی شدن تفاهمنامه هوایی میان ایران و یمن بخشی از این كار انجام شد.

افخم افزود: یك هیات یمنی كه اكثر آن ها را تجار این كشور شامل می‌شد نیز به ایران آمدند و بخشی از برنامه‌ آن ها هماهنگی لازم و گفت‌وگو در رابطه با ارسال كمك های غذایی و دارویی بیشتر به یمن بود.

وی ادامه داد: ایران خود را مكلف می‌داند كه كمك‌های بشردوستانه به كشورهای مختلف داشته باشد و در اولین مرحله از اجرای تفاهم هوایی این اقدام صورت گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه آیا قراردادهای دیگری با هیات یمنی كه به ایران آمدند امضا خواهد شد،گفت: هیات یمنی كه به ایران آمدند شامل برخی از مسوولان رسمی یمن هستند اما عمده‌ آن ها تجار و فعالان اقتصادی بخش خصوصی‌اند و هنوز از این كه توافق جدیدی صورت گرفته باشد، اطلاعی ندارم اما گفت‌وگوها به ویژه در رابطه با موضوعات بشردوستانه به ویژه غذا و دارو در حال انجام است.**به دنبال حل مشكل ایجاد شده برای ویزای حج عمره هستیم

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره اختلال در صدور ویزا برای زایران ایرانی حج عمره گفت: در این رابطه با كاردار صحبت شده است و آن ها اعلام كردند برخی از مسایل پشتیبانی و فنی مطرح است، ما هم اعلام كردیم كه آمادگی همكاری در این زمینه را داریم بنابراین تلاش است تا تعاملات كنسولی در مسیر عادی خود انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره‌ عادی شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب توافق احتمالی جامع گفت: به طور طبیعی باید روابط و موضوع ایران در آژانس ناشی از توافق جامع عادی شود. ما عضو ان‌پی‌تی هستیم و می‌خواهیم از همه حقوق خود برخوردار شویم.**حضور ایران در عراق مستشاری است/ایران مسوولانه عمل كرده است

افخم در پاسخ به خبرنگار دیگری كه از وی درباره‌ حضور فرمانده سپاه قدس در عملیات‌های آزادسازی شهرهای عراق پرسید، گفت: از ابتدای تحركات گروه های تروریستی در عراق، ایران حضور مستشاری داشته و به دولت عراق برای غلبه بر گروه های تروریستی كمك كرده است. در همین چارچوب شاهد قدردانی و اعلام نظر مسوولان عراقی در دولت قبل و كنونی بغداد هستیم.

وی گفت: ایران مسوولانه برای عبور از بحران تروریسم در ابعادی كه امكان كمك وجود داشته باشد همكاری می‌كند و عمده این همكاری‌ها مستشاری بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد:‌ مردم، ارتش و تمامی اقوام مختلف عراق موفق شدند تا تروریست‌ها را از شهرهایشان عقب برانند و این پیروزی را به مردم و دولت عراق تبریك می‌گوییم تا این پیروزی ها طلیعه ای باشد برای پاكسازی عراق از لوث گروه های تروریستی.**پیام مهم آزادی موصل؛ تروریسم ماندنی نیست

افخم در پاسخ به این سوال كه آزادی موصل تا چه اندازه می تواند به امنیت عراق كمك كند؟ گفت: دولت عراق مصمم است با تروریست در درون خودش مبارزه كند و حضور آقای العبادی نخست وزیر عراق در محل عملیات، نشانه عزم و اراده عراق است.

وی با اظهار امیدواری از موفقیت دولت عراق در برقراری امنیت و ثبات در تمام مناطق آن كشور تصریح كرد: آزادی موصل این پیام را می دهد كه تروریسم ماندنی نیست.**ایران از جایگاه خود برای امنیت منطقه استفاده می كند

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با نفوذ رو به گسترش ایران در منطقه و تاثیر آن در مذاكرات هسته‌ای گفت: موضوع نفوذ ایران یك پارامتر خاص و مجزا نیست و ایران نفوذ معنوی در منطقه دارد و قدرت موثر و مهم منطقه است و بنا دارد از وزن و جایگاه خود برای ثبات و امنیت منطقه استفاده كند.

افخم افزود: اظهارنظرها و گزارش‌هایی كه مخالف صلح و امنیت منطقه هستند تلاش دارند اخبار منفی درباره‌ نقش ایران منتشر كنند در حالی كه ایران در دهه‌های گذشته نشان داده است مسوولانه در منطقه برخورد كرده و اولویت ما همكاری با همسایگان بوده است.

وی خاطر نشان كرد: نفوذ ایران یك واقعیت است و اگر درست به آن نگاه شود می‌تواند در موضوعات مختلف تعیین‌كننده باشد.همه باید كمك كنند تا منطقه از بحران های متعددی كه درگیر آن است عبور كند و شاهد روابط نوین و تقویت دوستی های كشورهای منطقه باشد.**مصر و حماس با هوشیاری فرصت سوء استفاده را از رژیم صهیونیستی بگیرند

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حكم دادگاهی در مصر كه حماس را تروریست اعلام كرده است گفت: حماس جنبش مقاومت مردمی است كه در برابر رژیم صهیونیستی مقاومت می‌كند و مشی آن روشن و صریح است.

افخم افزود: امیدواریم مسوولان مصری اختلافات سیاسی را از طریق گفت‌وگو حل و فصل كنند و با چنین تصمیماتی برای رژیم صهیونیستی فرصت‌سازی نكنند.

وی ادامه داد: اگر این برداشت شكل بگیرد كه كشوری اسلامی درصدد تضعیف یك جنبش مردمی اسلامی است، قطعا رژیم صهیونیستی از آن سوء استفاده می‌كند.

سیام**9012 **1058**1429**9132**1336