نیاز به نفت، كره جنوبی را مجبور به همكاری هسته‌ای با ریاض كرد

پكن - ایرنا - نیاز به نفت خام عربستان سعودی، كره جنوبی را وادار كرد تا در مناسبات اقتصادی خود با این كشور وارد فاز جدیدی از همكاری در حوزه انرژی هسته‌ای شود.

گسترش همكاری سئول و ریاض در زمینه هسته‌ای در جریان سفر پارك گئون هی رئیس جمهور كره جنوبی به عربستان و دیدار او با مقامات این كشور مورد تاكید قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، كره جنوبی بخش قابل توجهی از نفت خود را از عربستان سعودی تامین می كند و قصد دارد با انتقال تكنولوژی هسته ای به این كشور شرایط خرید نفت بیشتری را برای خود مهیا سازد.

كره جنوبی به شدت نیازمند نفت خام جهت استفاده در مصارف صنعتی است و این سفر به باور كارشناسان اقتصادی، بر اساس قولی كه عربستان پیشتر در خصوص افزایش عرضه نفت خام به این كشور داده بود، صورت گرفته است.

رئیس جمهور كره جنوبی از روز گذشته - سه‌شنبه - و در چارچوب سفر خاورمیانه‌ای خود، سفری دو روزه را به عربستان شروع كرد.

جونگ هو لی رئیس بخش سیاسی سفارت كره جنوبی در عربستان سعودی سه شنبه شب با اعلام خبر همكاری دو كشور در حوزه انرژی هسته ای، تاكید كرد كه آغاز رسمی این همكاری با امضای قرارداد میان مسوولان دو كشور كه قرار است امروز - چهارشنبه - صورت بگیرد، رسمی می شود.

وی گفت: مقامات سئول و ریاض همچنین قرار است درباره همكاری های فنی، تحقیقاتی و توسعه تبادل نیرو در زمینه هسته ای با یكدیگر توافق كنند.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ كره جنوبی، جونگ افزود: این قرارداد قرار است بین شهرك انرژی‌های تجدید پذیر و هسته‌ای ملك عبدالله عربستان و وزارت علوم، فن‌آوری و تحقیقات كره جنوبی به امضا برسد.

بنا بر این گزارش، ملك عبدالله پادشاه سابق عربستان، موسسه مذكور را در سال 2010 برای توسعه انرژی های تجدید پذیر و جایگزین نفت و گاز از جمله انرژی هسته‌ای تاسیس كرد.

عربستان با اینكه یكی از بزرگترین صادركنندگان نفت و گاز محسوب می شود اما به شدت به این منابع اولیه برای تولید برق نیازمند است.

این مقام ارشد كره جنوبی همچنین اعلام كرد كه سئول و ریاض درصدد هستند قراردادهای دیگری به ویژه در حوزه اقتصادی به امضا برسانند.

وی تاكید كرد اگرچه دو كشور كره جنوبی و عربستان روابط تاریخی دوستانه‌ای دارند اما سفر پارك، فرصت مناسبی برای تقویت بیشتر روابط سئول- ریاض و بحث درباره منافع مشترك دو كشور پس از به قدرت رسیدن ملك سلمان می‌باشد.

كره جنوبی به عنوان چهارمین اقتصاد برتر آسیا، تمام نیاز خود به انرژی را از خارج به ویژه منطقه خاورمیانه وارد می‌كند.

سفر پارك به عربستان، اولین سفر یك رئیس جمهور كره جنوبی به ریاض پس از سال 2012 است.

كره جنوبی با 30 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید انرژی هسته‌ای، 23 نیروگاه برق هسته ای دارد كه 30 درصد برق مورد نیاز این كشور را تولید می كنند.

پارك گئون هی از روز یكشنبه سفر 9 روزه خود به خاورمیانه را با سفر به كویت آغاز كرد.

وی همچنین قرار است علاوه بر كویت و عربستان، به كشورهای امارات متحده عربی و قطر نیز سفر كرده و با مقامات این كشورها در باره گسترش همكاریهای دوجانبه اقتصادی مذاكره كند.

رئیس جمهور كره جنوبی هدف از سفر خود به این كشورهای را مشاركت در مرحله دوم شكوفایی خاورمیانه اعلام كرد و گفت: كره جنوبی تلاش خواهد كرد مناسباتش را با كشورهای خاورمیانه درمورد سرمایه گذاری های مشترك در بخش انرژی و عمران و ساختمان این كشورها متمركز كرده تا از این طریق اقتصاد صادرات محور خود را نیز تقویت كند.

این اولین سفر برون مرزی رئیس جمهور كره جنوبی در سال جدید میلادی است.

آساق**1597**1565