قوت گرفتن رفع تحریم ها علیه ایران، قیمت نفت برنت را 5 درصد كاهش داد

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز اعلام كرد، قیمت نفت برنت دریای شمال ساعاتی پیش در پایان معاملات روز دوشنبه بازار لندن كاهش چشمگیری را تجربه كرد.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا از رویترز، پیش بینی توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 این گمان را تقویت كرد كه تحریم ها علیه ایران می تواند بزودی لغو شود و عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی افزایش یابد.

افزایش تولید نفت لیبی و افزایش ارزش دلار نیز از دیگر دلایل كاهش قیمت نفت برنت در روز گذشته بودند.

قیمت نفت خام آمریكا نیز دیروز اندكی كاهش یافت.

دومنیك كریچلا شریك ارشد سازمان مدیریت انرژی در نیویورك گفت: پس از افزایش غیرواقعی قیمت نفت در هفته گذشته میلادی، من فكر می كنم كه باید یك ارزیابی واقعی داشته باشیم. واقعیت این است كه یك مازاد چشمگیر عرضه، نه تنها در آمریكا بلكه در سراسر جهان وجود دارد و این مازاد در حال افزایش است.

پس از صحبت هایی كه انتظار یك توافق هسته ای زودتر از موعد، میان تهران و شش قدرت جهانی را تقویت كرد، قیمت نفت برنت دریای شمال كه در ساعات میان روزی دیروز، با 5 درصد كاهش نسبت به جلسه قبل، به 59.34 دلار در هر بشكه كاهش یافته بود، در پایان معاملات دیروز به 59.54 دلار در هر بشكه رسید. این در حالی است كه قیمت نفت هفته گذشته 4 درصد و در ماه فوریه 18 درصد بالا رفته بود.

صادرات نفت ایران كه چند سالی به دلیل تحریم های آمریكا و اتحادیه اروپا محدود بود، با برداشته شدن تحریم ها افزایش خواهد یافت.

تحلیلگران بر این باورند كه ایران می تواند فروش نفت خود را بسرعت افزایش داده و صادراتش را بیش از یك میلیون بشكه در روز بالا ببرد. براساس مطالعات رویترز، ایران در ماه فوریه 2.8 میلیون بشكه نفت تولید كرده است.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریكا نیز در پایان معاملات دیروز بازار نیویورك با اندكی كاهش به 49.59 دلار در هر بشكه رسید.

اقتصام(6)1063**1558