محسن رضايي: تحريم ها با مديريت جهادي به فرصتي براي رشد و توسعه كشور تبديل مي شود

تهران - ايرنا - دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه مديريت جهادي موجب تشكيل يك تمدن بزرگ در ايران مي شود، گفت: تحريم هاي اقتصادي اعمال شده عليه ايران اسلامي در سايه مديريت جهادي مي تواند به فرصتي طلايي براي خيزش كشور در عرصه رشد و توسعه اقتصادي تبديل شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، محسن رضايي روز دوشنبه در نخستين گردهمايي مديريت جهادي كه در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد افزود: تنها راه براي رشد و توسعه اقتصادي كشور و رفع مشكلات موجود، اجراي سياست ها و رويكردهاي مبتني بر اصل مديريت جهادي در عرصه اقتصادي است.

وي با اشاره به اينكه مديريت جهادي داراي تئوري مباني فلسفه، نگاه و سبك خاصي است، افزود: مديريت جهادي مي تواند به عنوان يك سبك و الگوي جديد مديريتي در نظام هاي اقتصادي و اجرايي دنيا مطرح و مورد توجه قرار گيرد.

رضايي با اشاره به اينكه انگيزه مديريت جهادي كار براي خداست، اظهار كرد: در روند تحقق اصل مديريت جهادي نقش اصلي برعهده مردم است و عناصر فعال در راستاي تحقق و اجراي اين اصل مهم، همانا مردم هستند.

به گفته رضايي، مديريت جهادي با اين روند كه تكنوكرات ها و افراد خاص صاحب مسووليت شده و مردم نظاره گر باشند، محقق نمي شود، البته ما مخالف حضور تكنوكراتها در عرصه اجرايي و مديريتي كشور نيستيم، اما بايد عرصه براي حضور و مشاركت مردم را به خوبي فراهم كنيم.

وي ابتكار، خلاقيت، نوآوري را از جمله شاخصه هاي مديريت جهادي عنوان كرد و گفت: انعطاف پذيري از ديگر شاخصه هاي مديريت جهادي است و آموزشها و ساختار اداري نبايد طوري باشد كه انطاف پذيري را از مديران بگيرد.

رضايي، تعامل و يكپارچه سازي را از ديگر شاخصه هاي مديريت جهادي ذكر كرد و افزود: مديريت جهادي بزرگترين دستاورد انقلاب اسلامي است و ملت ايران با اين مديريت مي تواند تمامي موانع را از پيش رو بردارد.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه دو تفكر با مديريت جهادي مقابله مي كند، گفت: وجود يك رقابت مديريتي در داخل كشور از جمله موانع تحقق مديريت جهادي است، اين درحالي است كه در سطح يك گروه و جناح خاص سياسي نمي گنجد و اساس كار در اين مديريت، گذشت است.

رضايي با اشاره به اينكه فضاي حاكم براي كشور براي تحقق مديريت جهادي مناسب نيست، اظهار كرد: لازمه تحقق مديريت جهادي در كشور ، حاكميت روحيه جهادي در سطوح مختلف مديريتي كشور است.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه به موضوع مذاكرات هسته اي ايران با طرف هاي غربي اشاره كرد و افزود: دستيابي به توافق جامع به معناي رفع كامل تحريم ها نيست و به طور يقين حذف كامل تحريم هاي اقتصادي عليه كشور در يك دوره زماني كوتاه مدت ميسر نمي شود.

وي تصريح كرد: برهمين اساس بايد با تحقق اصل مديريت جهادي در عرصه هاي مختلف اجرايي زمينه براي رفع مشكلات و كمبودهاي موجود در حوزه هاي مختلف اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي را فراهم كنيم.

نخستين گردهمايي سراسري مديريت جهادي به همت دبيرخانه دائمي مديريت جهادي و با همكاري مركز مطالعات و برنامه ريزي شهرداري تهران در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

تهرام/1393/1625

سرخط اخبار اقتصاد