واشنگتن پسـت: آمریكا برای رسیدن به توافق جامع با ایران تلاش می كند

تهران - ایرنا - روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان توافق هسته ای با ایران همزمان با سفر نتانیاهو به واشنگتن نزدیكتر می شود ، به تقابل دولت اوباما و نخست وزیر رژیم در این زمینه پرداخت و نوشت كه تل اویو در صدد جلوگیری از هرگونه توافق باتهران است و اوباما برای دستیابی به توافق جامع تلاش می كند.

این روزنامه می نویسد: در حالی كه نتانیاهو سعی دارد كنگره امریكا را متقاعد كند جلوی آنچه را كه یك توافق سست و خطرناك هسته ای می داند، بگیرد، جان كری وزیر خارجه امریكا به طور همزمان در تلاش برای حصول یك پیمان تاریخی راهی شهر مونترو در سوییس خواهد شد.

این پیمان ممكن است یك فرجه یك ساله به جهان بدهد تا در صورت اقدام ایران در انبار كردن مواد هسته ای نسبت به آن واكنش نشان دهد.

در این مقاله به قلم كارول مورلو آمده است كه تنش بین این دو دیدگاه متفاوت جهانی در مورد ایران - سال ها است كه پابرجاست . اما به یك دلیل ساده اكنون به نقطه اوج خود رسیده است و آن ظاهرا نزدیكتر شدن به یك توافق بیش از هر زمان دیگر طی متجاوز از چند دهه مذاكره است.

واشنگتن پست در ادامه به نقطه نظرات حسین موسویان به عنوان یك دیپلمات ایرانی كه زمانی سخنگوی تیم مذاكره كننده كشورش بوده اشاره می كند و می نویسد : موسویان كه اكنون یك استاد مدعو دانشگاه پرینستون است می گوید كه دستاوردها تا كنون واقعا عظیم و بی سابقه بود. اكنون برای هردو طرف بسیار دشوار است میز مذاكره را ترك كرده و پاپس بگذارند.

به نوشته مورلو ،هرچند كه نتانیاهو در سخنرانی خود در نشست مشترك كنگره تاكید خواهد كرد كه نمی توان به حرف ایران اعتماد كرد و این توافق هنوز كامل نشده تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل و كل جهان است، ولی عدم توافق نیز خالی از خطر نیست.

در صورت عدم توافق ، كنگره تحریم های بیشتری را در دستور كار قرار خواهد داد، اما دیگر كشورها ممكن است درخواست تداوم منزوی كردن اقتصادی ایران را نادیده گرفته و در نتیجه جبهه سیاسی متحدی كه دولت اوباما برای حفظ آن سخت كوشیده است، از هم خواهد پاشید.

علاوه بر این، ایران سطح غنی سازی خود را افزایش دهد، جایی كه قدرت های جهان مدتها سعی كرده اند مانع رسیدن ایران به آن شوند.

گری سیك كه در شورای امنیت ملی دولتهای جمهوریخواه و دمكرات خدمت كرده و اكنون عضو ارشد موسسه خاورمیانه دانشگاه كلمبیا است، می گوید : امیدوارم جمهوریخواهان و دمكراتها هردو از نتانیاهو هنگام حضورش در آمریكا بپرسند كه تصریح كند چه آلترناتیوی برای ما وجود دارد؟

در ادامه این مقاله آمده است : یك مقام ارشد وزارت خارجه امریكا به شرط عدم افشای هویت خود طبق مقررات پروتكل ، ارزیابی كرد كه شانس رسیدن به توافق 50-50 باشد.

از سوی دیگر گری سیك سناریویی را تصور می كند كه در آن امریكا به عنوان مقصر شكست توافق شناخته شده و در تحریم ایران تنها بماند و دیگر كشورها به معاملات تجاری خود با تهران بازگردند.

مترجمام 1403 **1917 **مط اول

سرخط اخبار سیاست