خوشبینی رسانه های غربی به توافق هسته ای به رغم تلاش نخست وزیر رژیم صهیونیستی/ظریف: تلاش نتانیاهو بیهوده است

تهران- ایرنا- رسانه های غربی در گزارش های مختلفی با اشاره به تلاش های نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از توافق هسته ای ایران و 1+5، از توافق احتمالی ایران و غرب در مونترو سوئیس خبر می دهند.

به گزارش ایرنا، تیم مذاكره كننده هسته ای ایران بامداد امروز دوشنبه برای شركت در دور تازه گفت و گو ها با 1+5 به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان عازم سوئیس می شوند؛ مذاكراتی كه به رغم تلاش نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به اعتقاد رسانه های غربی رو به پیشرفت است.

نتانیاهو روز شنبه در گفت وگو با رادیو دولتی این رژیم تاكید كرد كه تنها هدفش جلوگیری از توافق هسته ای میان ایران و غرب است.

وی در این گفت وگو تاكید كرده كه وظیفه دارم هرگونه توافقی هسته ای میان ایران و غرب كه برای اسراییل خطرناك باشد را متوقف كنم. از این رو سخنرانی آتی من در كنگره آمریكا بسیار مهم است و می خواهم در آنجا وظیفه تاریخی خود را انجام دهم.

نتانیاهو گفت: آیا شما از من انتظار دارید به عنوان نخست وزیر اسراییل سرم را در برابر تهدیدها پایین اندازم.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ابتدا در شورای حقوق بشر سخنرانی می كند و سپس با برخی از مقامات كشورهای دیگر ملاقات هایی خواهد داشت.

پس از آن مذاكره كنندگان از ژنو عازم مونترو می شوند و تا پایان هفته به طور دو یا چند جانبه و نیز مذاكرات جامع با 1+5 به گفت و گو های هسته ای ادامه خواهند داد.

مذاكرات ایران با 1+5 در حالی پیش رو است كه رسانه های غربی درباره نتایج احتمالی آن تحلیل های متفاوتی ارائه داده و بسیاری از رسانه ها در این باره گزارش هایی را منتشر كرده اند.

رسانه های غربی می گویند كه این دور از مذاكرات به رغم تلاش های بی وقفه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به توافق نزدیك شده است.*توافق نزدیك هسته ای

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان توافق هسته ای با ایران همزمان با سفر نتانیاهو به واشنگتن نزدیكتر می شود ، به تقابل دولت اوباما و نخست وزیر رژیم در این زمینه پرداخت و نوشت كه تل اویو در صدد جلوگیری از هرگونه توافق باتهران است و اوباما برای دستیابی به توافق جامع تلاش می كند.

این روزنامه می نویسد : در حالی كه نتانیاهو سعی دارد كنگره امریكا را متقاعد كند جلوی آنچه را كه یك توافق سست و خطرناك هسته ای می داند، بگیرد ، جان كری وزیر خارجه امریكا به طور همزمان در تلاش برای حصول یك پیمان تاریخی راهی شهر مونترو در سوییس خواهد شد.

واشنگتن پست در ادامه به نقطه نظرات حسین موسویان به عنوان یك دیپلمات ایرانی كه زمانی سخنگوی تیم مذاكره كننده كشورش بوده اشاره می كند و می نویسد : موسویان كه اكنون یك استاد مدعو دانشگاه پرینستون است، می گوید كه دستاوردها تا كنون واقعا عظیم و بی سابقه بود. اكنون برای هردو طرف بسیار دشوار است تا میز مذاكره را ترك كرده و پاپس بگذارند.*پیشرفت های جدی در مذاكره

رادیو بی.بی.سی گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است كه در جریان مذاكرات هفته پیش مقامات ارشد ایران و آمریكا در ژنو پیشرفت های جدی صورت گرفته و ابراز امیدوار كرده در مذاكرات این هفته هم بر سر رفع تحریم ها پیشرفت حاصل شود.

بی.بی.سی در گزارشی افزود: این امیدواری با سایر موارد ابراز خوشبینی از سوی دو طرف متفاوت و تاییدی است بر حرف هایی كه پس از آخرین دور مذاكرات هم از سوی مقامات آمریكایی زده شد و هم طرف ایرانی آن را تایید كرد.

این كه توانستند مواضع خود را بخصوص در مور مسایل حساس به هم نزدیك كنند، به این معنی نیست كه همه اختلافات رفع شده است، حتی در سخنان اخیر ظریف هم اشاره اصلی به این بود كه باید مساله تحریم ها حالا روی میز قرار بگیرد و طرف غربی به صورت جدی به تقاضاهای ایران فكر كند.

وندی شرمن مذاكره كننده ارشد آمریكایی هم گفته است كه اگر طرفین بتوانند به یك توافق جامع برسند، آن وقت با استقبال جهانی روبرو خواهد شد .*امیدواری واشنگتن

رادیو فرانسه گزارش داد: واشنگتن امیدوار است كه تا روز ٣١ مارس (١١فروردین)، همراه با سایر اعضای گروه ١+5، توافق خوب یا قابل قبول را با ایران به امضا برساند.

شبكه اینترنتی رادیو فرانسه فارسی یكشنبه شب در گزارشی نوشت:در این صورت تا اول ژوئیه (١٠تیر) ماه فرصت خواهد بود تا جزییات فنی پرونده مورد بحث قرار گیرد.

در صورتی كه تا روز ٣١ مارس چارچوب كلی توافق به تصویب طرفین برسد، سه ماه دیگر فرصت خواهد بود تا جزییات فنی پرونده روشن گردد.

مسئولان سیاست خارجی آمریكا تأكید می‌كنند پیشرفت مذاكرات قابل توجه بوده است.*بخت به نتیجه رسیدن

پایگاه اینترنتی رادیو فردا نوشت: بدون شك جمهوری اسلامی و دولت كنونی آمریكا تلاش خواهند كرد در فرصت باقی مانده با عبور از موانع متعدد، مواضع خود را به یكدیگر نزدیكتر ساخته و شرایط رسیدن به توافق مورد نظر را فراهم آورند.

پایگاه اینترنتی صدای آمریكا نیز نوشت: دور جدید گفت و گوهای هسته‌ای میان هیات‌های ایران و 1+5 با محوریت مذاكرات دوجانبه ایران و آمریكا، از روز دوشنبه در شهر مونتروی سوئیس آغاز می‌شود.

وزرای خارجه و انرژی ایالات متحده در راس یك هیات 12 نفره در این گفت و گوها شركت می‌كنند. در سوی دیگر نیز علی اكبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز هیات ایرانی را همراهی می‌كند.

وزیر خارجه ایالات متحده بعد از دیدار با هیات مذاكره كننده ایران، برای دیدار با پادشاه عربستان به كشور خواهد رفت و پس از آن در سفری به لندن، با وزرای خارجه شورای همكاری خلیج فارس دیدار و گفت و گو خواهد كرد.

عربستان و كشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نگران محتوای توافق احتمالی ایران و غرب بر سر برنامه هسته ای ایران هستند.

این دور از گفت و گوها در حالی آغاز می‌شود كه طرفین اعلام كرده‌اند پیشرفت‌های قابل توجهی در مذاكرات حاصل شده است.

یك مقام ارشد آمریكایی روز جمعه هشتم اسفند ماه درباره آخرین دور گفت و گوها كه هفته گذشته در ژنو برگزار شد، به خبرنگاران گفت كه مذاكرات پیشرفت‌های اساسی داشته و اختلافات كاهش پیدا كرده است.*مذاكرات هسته ای در مراحل پایانی

روزنامه فرانسوی لوفیگارو نوشت: مذاكرات تهران و گروه 1+5 در مراحل پایانی خود قرار گرفته است و باید به توافقی سیاسی تا پایان ماه مارس (فروردین) منجر شود.

ایزابل لاسر در گزارشی كه در پایگاه اطلاع رسانی لوفیگارو منتشر شد، می نویسد: بحران 12 سال به طول انجامیده است، اما این بار قدرت های بین المللی و تهران وارد مرحله نهایی شده اند. مذاكرات كه این هفته در مونترو سوئیس از سر گرفته می شود قرار است به توافقی سیاسی در پایان مارس و توافقی فنی تا سه ماه بعد از آن، منجر شود.

باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا كه از زمان ورودش به كاخ سفید ناكامی هایی را تجربه كرده است ، تصمیم دارد موفقیتی بزرگ در سیاست خارجی كسب كند. وی حتی خود را آماده كرده در برابر كنگره جمهوری خواهی كه بی اعتمادی خود را در مورد روند مذاكرات پنهان نمی كند و در اندیشه تصویب تحریم های تازه است، از حق وتو استفاده كند.*مذاكرات هسته ای در مرحله حساس

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان، گفت و گوهای هسته ای در هفته گذشته را دقیق ارزیابی كرد و گفت: مذاكرات هسته ای به مرحله های حساس خود نزدیك شده است.

وی در نشست خبری مشترك با همتای ایتالیایی خود افزود:هفته گذشته پیشرفت هایی جدی در مذاكرات بدست آمد . امیدواریم این هفته نیز، در مذاكرات در سایر موضوعات به ویژه رفع تحریم ها به پیشرفت دست یابیم؛ در این صورت آن را تدوین و به شكل یك توافق جامع و دقیق در می آوریم.

وی اظهار داشت: این برنامه عملیاتی ما برای رسیدن به توافق است.

وزیر امور خارجه تصریح كرد: پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه ها صورت گرفت اما در حوزه های دیگر هسته ای و تحریم ها اختلاف ها باقی است.

ظریف ادامه داد: بارها تكرار كرده ایم تحریم ها برای رسیدن به هیچ هدفی مفید نبوده و آمریكا و دیگر كشورها باید به این نتیجه برسند كه تحریم ها راه گشا نیست بلكه مانع است. اگر این نگرش به وجود آید برای رسیدن به توافق جامع آماده ایم.

رییس دستگاه دیپلماسی بر اصل همه یا هیچ كه در توافق ژنو نیز به آن اشاره شده ، تاكید كرد و گفت: همواره اعلام كرده ایم تا بر روی تمامی مسایل به توافق نرسیم، توافقی وجود ندارد.

ظریف در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینكه نظر شما درباره سخنرانی این هفته بنیامین نتانیاهو در كنگره آمریكا در مخالفت با توافق هسته ای چیست پاسخ داد: جای تاسف است كه گروهی منافع خود را در تنش و بحران می بینند و از هیچ راه حلی استقبال نمی كنند، نتانیاهو مخالف هر گونه راه حل است و این نشان دهنده تلاشی است برای اینكه با استفاده از یك موضوع غیر واقعی و ساختگی بر واقعیات منطقه از جمله اشغال و سركوب مردم فلسطین و نقض حقوق آنها در غزه، كرانه باختری و بیت المقدس سرپوش گذاشته شود.

وی با بیان اینكه این رویكرد جدید نیست، ادامه داد: آنها با هراس افكنی و دروغ پردازی حتی در داخل كشورهای دیگر تلاش دارند مانع برقراری آرامش در منطقه شوند. معتقدم این تلاش بیهوده است و نباید مانع رسیدن به توافق شود.

شبك**1983** 1917