۱۰ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۱۵
کد خبر: 81524549
T T
۰ نفر
شمخانی: در صورت جدیت طرف مقابل، توافق خوب قابل تحقق است

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در صورت صداقت وجدیت طرف های مذاكره كننده، امكان شكل گیری توافق خوب با احترام به حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ان. پی .تی قابل تحقق خواهد بود.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی پیش از ظهر یكشنبه در دیدار پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا با تشریح ابعاد توافق خوب هسته ای به گونه ای كه برای طرفیت مطلوب باشد، افزود: لغو تمام تحریم های غیرقانونی و انجام رفتارهای اعتمادساز در مقابل حسن نیت و همكاری های ایران الزامی است.

وی با یادآوری هشدارهای تهران نسبت به عواقب تسلیح گروه های تروریستی به بهانه مقابله با دولت قانونی سوریه؛ شكل گیری تهدیدات تروریستی در عرصه بین المللی را نتیجه اتخاذ سیاست های اشتباه از سوی برخی كشورهای غربی و همپیمانان منطقه ای آنان دانست و افزود: عدم بازنگری در رویه های گذشته موجب تشدید بی ثباتی و ناامنی فزاینده خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: تجربه لیبی و ظهور داعش در این كشور، نشان داد كه دخالت نظامی خارجی و استفاده ابزاری از گروه های مسلح نه تنها راه حل نیست بلكه موجب افزایش خسارت های مادی و انسانی، تخریب زیرساخت های اقتصادی و تصاعد بحران های شكننده خواهد شد.

شمخانی همچنین با اشاره به سوابق گسترده تمدنی دو كشور ایران و ایتالیا، بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های موجود به منظور توسعه همكاری های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تاكید كرد.**ایتالیا ارتقای سطح مناسبات با ایران را با جدیت پیگیری می كند

پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این دیدار تروریسم را بزرگ ترین تهدید منطقه و جهان دانست و گفت: مبارزه موثر با گروه های تروریستی و برقراری آرامش و ثبات در منطقه تنها در سایه شكل گیری اراده جمعی در سطح بین المللی محقق خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری در خصوص نتیجه بخش بودن مذاكرات هسته ای و دستیابی ایران و 1+5 به توافق جامع افزود: كمك ایران در حل و فصل مسایل منطقه ای به ویژه مبارزه با افراطی گری داعش و دیگر مسایل منطقه ای بسیار تاثیرگذار و تعیین كننده است.

پائولو جنتیلونی گفت: ایتالیا برای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیاری قایل بوده است و سیاست ارتقای سطح مناسبات دوجانبه را با جدیت پیگیری می كند.

سیام**9012/1429