تغییر مكانیزم های بازار سرمایه برای حضور سرمایه گذاران خارجی

تهران - ایرنا - معاون بازار شركت بورس و اوراق بهادار از تغییر مكانیزم های بازار سرمایه برای حضور سرمایه گذاران خارجی در این بازار خبر داد و گفت: این تغییرات باید گام به گام انجام شود.

علی صحرایی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره تاثیر تغییر حجم مبنا بر بازار سرمایه، افزود: تغییر حجم مبنا از مطالبات سهامداران بازار سرمایه بوده است.

وی با بیان آنكه بازار سرمایه باید به سمت استانداردهای بین المللی برای زمینه سازی حضور سرمایه گذاران خارجی حركت كند، ادامه داد: برای حضور سرمایه گذاران خارجی باید مكانیزم بازارها هوشمندانه در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی حركت كند.

وی با بیان آنكه البته تمهیدات برای این مسیرها باید به صورت گام به گام باشد، اظهار داشت: كاهش حجم مبنا به نقدشوندگی بازار كمك می كند و در ادبیات مالی نیز برای بازار سرمایه سه مورد شفافیت، نقدشوندگی و انصاف تعیین شده كه باید در جهت آنها حركت كرد.

صحرایی تاكید كرد: نقدشوندگی با كاهش حجم مبنا در بازار سرمایه افزایش می شود ضمن آنكه در صورت مهیا بودن شرایط افزایش تدریجی دامنه نوسان مقدمات حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس را فراهم می كند.

معاون بازار شركت بورس و اوراق بهادار در خصوص تعداد شركت هایی كه این مصوبه بر آنها تأثیرگذار بوده، گفت: تعداد شركت هایی كه با این روش جدید با كاهش حجم مبنا مواجه می شوند 215 شركت خواهند بود در حالی كه در بورس تهران كل تعداد شركت های پذیرفته شده 314 شركت است كه به این ترتیب، 99 شركت هم با افزایش حجم مبنا همراه شدند در حالی كه این شركت ها اقلیت بازار را از لحاظ تعداد و حجم شامل می شوند.

یادآور می شود، براساس آخرین مصوبه سازمان بورس واوراق بهادار حجم مبنا در شركت های بورسی چهار در ده هزار تعیین شده است.

اقتصام(4)9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد