افزایش تقاضا برای برگزاری نشست اضطراری اوپك

تهران - ایرنا - با تداوم كاهش قیمت نفت خام كه منجر به كسری بودجه و وارد آمدن فشار مالی به تولیدكنندگان نفت شده، برخی اعضای اوپك درخواست اجلاس اضطراری اوپك را با هدف بازنگری در سیاست ها، مطرح كرده اند.

به گزارش ایرنا، درآمد كشورهای عضو اوپك با سقوط قیمت نفت، 121 میلیارد دلار كاهش یافت كه این روند در سال 2015 كاهش بیشتری می یابد.

همه 12 عضو اوپك شامل الجزایر، ایران، عراق، كویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اكوادور، آنگولا و ونزوئلا به درآمدهای نفتی وابسته هستند كه البته میزان وابستگی برخی از این كشورها بیشتر است.

از تابستان سال گذشته كه افت قیمت نفت شروع شد، اغلب این كشورها نگرانی خود از كاهش قیمت ها را مطرح كردند و خواستار بازنگری در سیاست های اوپك شدند، اما عربستان و متحدانش كه جایگاه ویژه ای را در اوپك به خود اختصاص داده اند، در مقابل درخواست كاهش تولید و افزایش قیمت مقاومت كردند.

كشورهایی كه اقتصاد آنها به شدت از كاهش قیمت نفت متاثر شده، تلاش كرده اند كه با هدف تاثیرگذاری بر بازار جهانی نفت، ایده برگزاری اجلاس اضطراری اوپك را مطرح كنند.

اگرچه این درخواست های رو به ازدیاد، نمی تواند منجر به تشكیل اجلاس اضطراری اوپك شود، اما فضای بازار را به نفع افزایش قیمت ها، دچار تلاطم كرده و حتی به صورت موقت، موجب افزایش قیمت ها می شود.

آخرین درخواست برای تشكیل نشست اضطراری اوپك مربوط به رافائل كورئا رئیس جمهوری اكوادور است كه اظهار داشته است: با توجه به قیمت پائین نفت در بازارهای جهانی، موافق درخواست به سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) برای برگزاری نشست فوق العاده است.

وی ادامه داد: قیمت ها به شكل غیرضروری پایین است و اوپك این ظرفیت را دارد كه به همراه روسیه كه عضو این سازمان نیست تولید نفت خود را تنظیم كند تا از این طریق قیمت ها را افزایش دهد.

پیش از این، دیزانی آلیسون مادوكه وزیر نفت نیجریه، اظهار كرده بود در صورتی كه افت قیمت نفت ادامه پیدا كند تقاضای برگزاری نشست فوق العاده اوپك را در ماه آینده مطرح می كند.

آلیسون با بیان اینكه ما هم اكنون در حال گفتگو با كشورهای عضو اوپك هستیم، ادامه داد: در صورتی كه قیمتهای نفت بیش از این سقوط كند به احتمال فراوان من درخواست برگزاری جلسه فوق العاده اوپك را در ٦ هفته آینده یا زمانی نزدیك به آن می دهم.

وی كه از ابتدای امسال به سمت ریاست اوپك نیز منصوب شده است در صورت برگزاری نشست فوق العاده مسئولیت ارتباط با كشورهای عضو و نیز دبیركل این سازمان را برعهده دارد.

اظهارات وزیر نفت نیجریه در حالی مطرح می شود خطر سقوط قیمت نفت، اقتصاد كشورهای تولیدكننده نفت خام را تهدید می كند.

پیش از این نیز، الجزایر نگرانی خود از كاهش قیمت نفت را اعلام و رایزنی هایی را برای ایجاد اجماع در اوپك برای كاهش تولید انجام داده بود.

در این راستا، یوسف یوسفی وزیر انرژی و معادن الجزایر، خواهان تصمیم جمعی اعضای سازمان كشورهای صادر كننده نفت (اوپك) برای مقابله با افت قیمت های جهانی نفت خام شد.

وزیر انرژی و معادن الجزایر اظهار داشته بود: برای یافتن راه حلی فوری به منظور مقابله با افت قیمت های جهانی نفت خام با شماری از اعضای اوپك بحث و گفتگوهایی انجام شده است.

الجزایر خواهان گفتگوهای مشترك میان اعضای اوپك برای جلوگیری از كاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر برای تلاش به منظور دستیابی به یك توافق نظر میان اعضای اوپك درباره كاهش قیمت های جهانی نفت خام، نمایندگانی را به چند كشور عضو این سازمان از جمله عربستان سعودی و دیگر كشورهای آفریقایی عضو اوپك اعزام كرده است.

در واكنش به درخواست ها برای برگزاری نشست اضطراری، یك مقام سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) اعلام كرده كه این سازمان برنامه ای برای برگزاری نشست فوق العاده در واكنش به افت قیمت های جهانی نفت خام ندارد.

ایران و ونزوئلا نیز اگرچه نسبت به كاهش قیمت نفت هشدار داده و آن را دارای انگیزه های سیاسی می دانند، اما تاكنون برای جلوگیری از كاهش قیمت ها، درخواست نشست اضطراری اوپك را مطرح نكرده اند.

به گفته مقامات وزارت نفت كشورمان، برگزاری اجلاس اضطراری اوپك، به دلیل فقدان اجماع در اوپك فایده ای ندارد و حتی می تواند منجر به تشدید اختلافات اعضا و كاهش بیشتر قیمت ها شود.

ایران و ونزوئلا در آخرین نشست اوپك درخواست كرده بودند كه سقف تولید نفت اوپك كاهش یابد تا از این راه قیمت نفت خام در بازارها كنترل شود كه البته با این پیشنهاد مخالفت شد.

در پایان نشست نوامبر ٢٠١٤ اعضاء اوپك تصمیم گرفتند سقف تولید نفت خود را بدون تغییر، ٣٠ میلیون بشكه در روز نگه دارند كه این موضوع موجب افت بیشتر قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.

نشست آینده وزیران نفت اوپك پنجم ژوئن سال 2015(١٥ خرداد ماه ١٣٩٤) در وین اتریش برگزار می شود و به نظر نمی رسد كه تا آن تاریخ، اجلاس اضطراری اوپك تشكیل شود.

اقتصام(5)2022**1558