مدير عامل ستاد ديه خوزستان: شاكيان، بهترين خيرين در آزادسازي زندانيان جرايم غير عمد هستند

اهواز - ايرنا - مدير عامل ستاد ديه خوزستان گفت: بهترين خيرين در كمك به آزادسازي زندانيان جرايم غير عمد شاكيان آنها هستند.

قدرت هاشم نيا يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: شاكيان مي توانند با توجه به وضعيت خانوادگي و مالي زنداني كه به صورت غير عمد مرتكب جرم شده بخشش و گذشت داشته باشند.

وي افزود: ستاد ديه خوزستان از طريق آورده زندانيان جرايم غير عمد، تسهيلات بانكي، خيرين و همچنين رضايت و بخشش شاكيان به آزادي اين زندانيان كمك مي كند.

هاشم نيا با اشاره به اينكه تصادف غير عمد، حوادث كارگاهي، مهريه، مسايل مالي غير كلاهبرداري مانند چك بدون محل و ورشكستگي از جمله جرايم غير عمد محسوب مي شوند ادامه داد: متاسفانه آمار اين گونه جرايم رو به افزايش است و اقدامات پيشگيرانه را مي طلبد.

مدير عامل ستاد ديه خوزستان دليل افزايش اين آمار را نابساماني هاي اجتماعي از جمله طلاق و گرفتن مهريه و قانع نبودن در زندگي عنوان كرد.

وي در خصوص برنامه هاي آينده اين ستاد براي جلب رضايت طلبكاران و آزادي زندانيان گفت: طرح ياوران ستاد ديه با همكاري افراد داراي نفوذ از جمله مسوولان، ائمه جمعه، شيوخ طوايف و خوانين، روحانيان، شوراهاي حل اختلاف و شوراهاي شهر به منظور جلب رضايت طلبكاران از جمله اين برنامه ها است.

هاشم نيا اظهار كرد: قرار است ستاد ديه تفاهم نامه اي با صدا و سيما، بهزيستي، معاونت پيشگيري از وقوع جرم دادگستري و سازمان تبليغات اسلامي و بهزيستي براي پيشگيري از وقوع جرم منعقد كند.

وي اضافه كرد: همچنين با قضات و روساي دادگستري در حال مذاكره هستيم كه شرايط مرخصي براي زندانيان غير عمد فراهم شود تا بتوانند خود كارهاي شخصي را پيگيري كنند.

وي گفت: ساخت برنامه هاي فرهنگي و پيشگيرانه توسط صدا و سيما به منظور فرهنگ سازي در مقوله پيشگيري از جرايم غير عمد، و جلب مشاركت خيرين براي آزادسازي زندانيان اين جرايم از جمله ديگر برنامه هاي اين ستاد است.

هاشم نيا همچنين به ظرفيت خيرين در كمك به آزادي جرايم غير عمد اشاره كرد و افزود:بانك اطلاعاتي از خيرين موجود است و در حال راه اندازي سامانه پيامكي براي برقراري ارتباط بيشتر با آنها هستيم.

مدير عامل ستاد ديه خوزستان با اشاره به اينكه دعوت از خيرين براي حضور در ستاد ديه از جمله ديگر برنامه هاست اظهار كرد: اگر خيرين از نزديك در جريان مشكلات و اوضاع و احوال خانواده هاي زندانيان قرار گيرند رغبت بيشتري براي كمك به آنها پيدا خواهند كرد.

وي تقدير از افراد تاثير گذار در آزادي زندانيان جرايم غير عمد از جمله خيرين و شاكيان، استفاده از ظرفيت هنرمندان، خطبه هاي نماز جمعه و مساجد و برگزاري دفعات بيشتر جشن گلريزان در طول سال را از جمله برنامه هاي آينده ستاد ديه خوزستان ذكرد.

هاشم نيا خاطرنشان كرد: مسوولان مربوطه و خانواده ها نقش مهمي در پيشگيري از جرايم غير عمد دارند.

مدير عامل ستاد ديه خوزستان اضافه كرد: با راه اندازي سايت ستاد ديه خوزستان شرايط واريز وجوه و كمك هاي خيرين از طريق اين سايت فراهم شده است.

وي تعداد زندانيان جرايم غير عمد را در خوزستان 265 نفر و مبلغ كل بدهي آنها را 294 ميليارد و 494 ميليون و 220 هزار و 788 ريال عنوان كرد.

هاشم نيا گفت: 167 نفر از ابتداي امسال از طريق ستاد ديه و 133 نفر با كمك مددكاران و با جلب رضايت شاكيان بدون تشكيل پرونده در ستاد و همچنين 13 نفر نيز در دهه فجر آزاد شدند.

3004/6037