زبان كُردی از سال 94 در دانشگاه آزاد اسلامی سنندج تدریس می شود

سنندج - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج از تدریس زبان كُردی در سال 94 در این دانشگاه خبر داد و گفت: در حال انجام مقدمات تدریس زبان كُردی هستیم و از سال آینده، زبان كردی در قالب دو واحد اختیاری در این دانشگاه تدریس می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمدقربان كیانی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران استان در سنندج، افزود: در سفر دكتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی به سنندج در آذر امسال، چند مصوبه از جمله تدریس زبان كُردی در واحد سنندج به تصویب رسید و منعی برای تدریس این زبان در دانشگاه آزاد سنندج وجود ندارد.

وی گفت: از اساتید و فرهیختگان حوزه زبان كُردی برای تدوین سرفصل های این درس دعوت شده و با نهایی شدن سرفصل ها و مشخص شدن اساتید، از سال 94 زبان كردی در قالب دو واحد درس اختیاری تدریس می شود.

او به فعال شدن مركز كردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز اشاره كرد و گفت: اولین فعالیت این مركز تدوین و گردآوری كتابی به نام 'زیوری زمان' با موضوع كنایه های كُردی است كه بزودی منتشر می شود.

وی همچنین از آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی شعبه ای در اقلیم كردستان عراق اشاره كرد و گفت: این آمادگی از طرف ما وجود دارد اما مسوولان اقلیم كردستان عراق فعلا به دلیل وجود مشكلاتی، تمایلی برای راه اندازی نشان نداده اند و مسایل و مشكلات موجود در منطقه كردستان عراق مانعی برای اجرایی شدن این موضوع است.

كیانی در ادامه سخنان خود، دانشگاه ازاد اسلامی را حامی دولت و فعالیت های آن دانست و گفت: دانشگاه آزاد ظرفیت های بسیار خوبی دارد كه می تواند به دولت در زمینه توسعه استان و دیگر بخش ها كمك كند.

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی سنندج اكنون به دلیل دارا بودن هیات علمی توانمند و پرسنل خدمتگزار و دانشجویان پویا و فعال، یكی از دانشگاه های برتر كشور است و هر روز به موفقیت های این دانشگاه افزوده می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج همچنین گفت: رویكرد جدید این دانشگاه چالاكی و چابكی در ساختار دانشگاه و تفویض اختیار به هیات امناهای استانی و همچنین كاهش وابستگی به شهریه و توسعه درآمدهای غیر شهریه ای است.

كیانی افزود: رویكرد دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شركت های دانش بنیان است به طوری كه اكنون 17 شركت در این دانشگاه فعالیت دارند.

وی از فعالیت رسانه های استان كردستان در انعكاس موفقیت های دانشگاه آزاد سنندج قدردانی كرد و گفت: بخشی از موفقیت های به دست آمده مرهون حمایت رسانه ها بوده است.

هم اكنون در دانشگاه های آزاد اسلامی استان كردستان 19 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند كه از این تعداد حدود 12 هزار نفر انها در دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج مشغول به تحصیل هستند.

هم اكنون 25 رشته دكترا و 54 رشته كارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی استان استان كردستان تدریس می شوند.ك/2

3033/1904