واشنگتن پست:داعش 100 اثرباستاني سوريه را به قاچاقچيان انگليسي فروخت

تهران - ايرنا - روزنامه آمريكايي واشنگتن پست روزشنبه در گزارشي نوشت كارشناسان مبارزه با جرايم هنري مي گويند گروه تروريستي داعش در سوريه حدود 100 قطعه از ميراث فرهنگي آن كشور را به قاچاقچيان انگليس داده است؛ آثاري كه در انگليس به فروش رفتند.

به گزارش ايرنا اين روزنامه افزود، داعش در عراق و سوريه اموال فراواني را از فروش آثار نادر به قاچاقچيان انگليسي و ساير كشورهاي اروپايي حاصل كرده است.

روزنامه تايمز انگلستان نيز نوشت آثار فرهنگي كه گفته مي شود در لندن به فروش رفته اند شامل سكه هاي قديمي طلا و نقره است كه قدمت آنها به دوره تمدن بيزانس برمي گردد؛ همچنين قطعات ارزشمند عتيقه هاي سفالي و شيشه اي رومي كه قيمت آنها صدها هزار دلار است.

كريستوفر مارينلو مدير سازمان آرت ريكفري اينترنشنال كه متخصص شناسايي آثار فرهنگي مسروقه و بازگرداندن آنهاست مي گويد تنها يكي از آثار ربوده شده از سوريه ده ها هزار دلار مي ارزد.

به گفته كارشناسان، عمليات قاچاق اين آثار ارزشمند فرهنگي از طريق تركيه، اردن و لبنان به وسيله قاچاقچيان، تاجران اسلحه و مواد مخدر انجام شده است.

اين اخبار در حالي منتشر مي شود كه اين روزها گزارش ها حاكي از تخريب وسيع آثار باستاني در كشور عراق به دست تروريست هاي داعش است.

به نظر مي رسد اين گروه تروريستي هر آنچه قابل جابجايي و فروش باشد را به كشورهاي غربي قاچاق مي كند و آنچه جابجايي آن دشوار باشد يا قابل فروش نباشد را تخريب مي كند.

گروهك تروريستي داعش روز پنجشنبه فيلمي در شبكه هاي اجتماعي و همچنين پايگاه هاي خاص خود منتشر كرد كه در آن چند داعشي اقدام به تخريب آثار باستاني موجود در موزه موصل مي كنند.

در اين فيلم چند مرد مسلح ديده مي شوند كه به وسيله چكش و پتك و دريل، آثار باستاني موجود در موزه موصل را از بين مي برند.

شبس**9241**1565

سرخط اخبار جهان