گوشت مرغ گرم مورد نیاز كشور تامین است/ كمبودی نداریم

تهران - ایرنا - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با بیان اینكه گوشت مرغ گرم مورد نیاز كشور تامین است، گفت: امسال كمبودی در تولید این محصول نداشته ایم و ذخیره سازی نیز به اندازه كافی صورت گرفته است.

همایون دارابی عصر شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، افزود: امسال تولید به میزانی بوده كه برای نخستین سال به خودكفایی رسیده ایم و حتی یك كیلوگرم گوشت مرغ به كشور وارد نشده است.

وی اظهار داشت: این در حالی است كه بیش از 60 هزار تن مازاد تولید گوشت مرغ به كشورهای همسایه صادر شده كه این امر نشان دهنده روند روبه رشد تولید مرغ گوشتی دركشور است.

وی در پاسخ به ادعای برخی مبنی بر اینكه در دوره آخر میزان تولید جوجه ریزی كاهش یافته است، گفت: در حال حاضر كم و كسری در تامین گوشت مرغ كشور نداریم بلكه به دلیل نزدیك شدن به روزهای پایانی سال مصرف این محصول افزایش یافته كه همین امر باعث تشدید نرخ گوشت مرغ در بازار شده است.

وی میانگین میزان مصرف روزانه گوشت مرغ گرم را 305 تن ذكر كرد و ادامه داد: طی هفته های اخیر میزان مصرف روزانه مرغ به 410 تن رسیده در حالی كه روزانه 60 تا 70 تن مرغ سرد نیز توزیع می شود.

وی یكی از عمده مشكلات افزایش نرخ محصولات كشاورزی از جمله مواد پروتئینی را فرهنگ مصرف دانست و افزود: متاسفانه در كشور ما فرهنگ استفاده از محصولات كشاورزی و مواد غذایی وجود ندارد به طوری كه در اعیاد مختلف مصرف گوشت مرغ به شكل زیادی افزایش می یابد كه همین امر موجب بالارفتن نرخ این محصول می شود.

وی اضافه كرد: اگر با كاهش تولید مواجه می شدیم باید 50 هزار تن گوشت مرغ از برزیل وارد می شد در حالیكه هم اكنون 150 هزارتن مرغ مازاد در سردخانه های شركت پشتیبانی امور دام ذخیره سازی شده است.

وی افزود: هم اكنون قیمت هر كیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری تهران 5300 تومان و گوشت مرغ در محل كشتارگاه 7400 تومان است كه هر كیلوگرم گوشت مرغ گرم در میدان بهمن 7200 تا 7300 تومان عرضه می شود.

وی گفت: همچنین هر كیلوگرم قیمت مرغ منجمد نیز 5500 تا 5900 تومان در میدان بهمن به فروش می رسد.

به گفته دارابی، در حال حاضر قیمت مرغ گرم به طور میانگین 7800 تومان است.

به گزارش ایرنا، امروز هر كیلوگرم گوشت مرغ در تهران و سایر استان ها با قیمتی بین 7 هزار و 800 تا 8 هزار و 200 عرضه شد.

اقتصام(4)9186**1558