توقف روند نزولی قیمت نفت خام برای اولین بار پس از سقوط قیمت ها

تهران - ایرنا - برای نخستین بار پس از آغاز سقوط قیمت ها، قیمت ماهانه نفت خام افزایش یافت، به طوری كه میانگین ماهانه نرخ نفت برنت ١٨ درصد رشد كرد.

به گزارش ایرنا، روند نزولی قیمت نفت خام در بازارهای جهانی از تابستان سال گذشته میلادی آغاز شد كه منجر به سقوط قیمت ها از بالای 100 دلار به حدود 40 دلار شد.

با كاهش بی سابقه قیمت نفت خام، صرفه اقتصادی بسیاری از پروژه های نفتی زیرسوال رفت به طوری كه تعدادی از دكل های حفاری آمریكا تعطیل شد.

همچنین شركت های بزرگ نفتی تعدادی از پروژه های توسعه در میادین نفتی عمیق و پرهزینه را تعطیل كرده و به تاخیر انداختند.

تعطیلی برخی میادین نفتی و عقب نشینی تولیدكنندگان نفت های شیل منجر به جمع آوری بخشی از نفت مازاد از بازار مصرف شد و بدین ترتیب روند نزولی قیمت ها متوقف و نفت خام در مسیر افزایش قیمت گام برداشت.

براین اساس، برگزاری رویترز در تازه ترین گزارش خود اعلام كرد: قیمت نفت برنت و دبلیو تی آی آمریكا در پایان معاملات روز گذشته در حالی به شدت بالا رفت كه میانگین ماهانه قیمت این دو شاخص نفتی برای نخستین بار در هشت ماه گذشته در ماه فوریه افزایش یافت و دلیل این موضوع بهبود چشم انداز تقاضای نفت در بازارهای جهانی و كاهش عرضه نفت است.

قیمت نفت برنت در پایان معاملات روز گذشته (جمعه)دو دلار و ٥٣ سنت بالا رفت و به ٦٢ دلار و ٥٨ سنت برای هر بشكه رسید. میانگین ماهانه قیمت نفت برنت ١٨ درصد رشد داشت كه بیشترین مقدار رشد قیمت نفت برنت از ماه مه ٢٠٠٩ بود.

بهای نفت دبلیو تی آی نیز دیروز یك دلار و ٥٩ سنت بالا رفت و به ٤٩ دلار و ٧٦ سنت برای هر بشكه رسید. میانگین ماهانه قیمت این نفت نیز 3.1 درصد رشد داشت.

در همین حال، انتشار گزارش هفتگی شركت بیكر هیوز از تعداد دكلهای حفاری آمریكا، مقداری از رشد قیمتهای نفت را كاست. این شركت اعلام كرد كه در هفته گذشته تنها ٣٣ دكل حفاری در آمریكا از ناوگان حفاری این كشور كم شده كه مجموع دكلهای حفاری این كشور را به ٩٨٦ می رساند.

از سوی دیگر، یكی دیگر از عواملی كه مانع رشد بیش از اندازه قیمت نفت آمریكا شد، گزارش دولتی این كشور از افزایش سطح ذخیره سازی های نفتی آمریكا در هفته گذشته بود كه رشد این ذخیره ها در هفته گذشته به رقم بی سابقه هشت میلیون و ٤٠٠ هزار بشكه رسید.

گزارشها نشان می دهد كه قیمت های پائین نفت موجب كاهش سرمایه گذاری در تولید نفت در سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) شده است.

اول هانسن تحلیلگر ارشد ساكسو بنك، گفت: مهمترین رخداد هفته گذشته بیشتر شدن اختلاف قیمت شاخص های نفت برنت و دبلیو تی آی بود.

اختلاف قیمت شاخص نفت برنت و دبلیو تی آی روز گذشته به ١٣ دلار رسید كه از ماه ژانویه ٢٠١٤ تا كنون بی سابقه بوده است.

اقتصام(2)2022**1558