تصمیم قاطع مسوولان استان بوشهر برای مقابله با صید ترال

بوشهر - ایرنا- در پی ابراز نگرانی صیادان بندر دیر (Dayyer) استان از انجام صید غیر قانونی و مخرب ترال درصیدگاه ها و آبهای این بندر، مسوولان ذیربط استان بوشهر روز شنبه درنشستی مشترك در فرماندری دیر بجد تصمیم گرفتند با متخلفان در این زمینه برخورد قاطع كنند.

به گزارش ایرنا، فرمانداردیر دراین نشست گفت: چند سالی است كه صیادان بندردیر در مورد صید غیرقانونی ترال(كف روب) توسط عده ای از صیادان غیربومی در صیدگاه ها و زیستگاه های این بندر در آبهای خلیج فارس گلایه دارند.

حمزه اعتماد افزود: صید غیرقانونی ترال كه خارج از فصل در صید گاه های بندردیر صورت می گیرد نسل آبزیان دریایی و ادوات صیادان را به نابودی كشانده است.

وی اضافه كرد: مشكلات صیادان بارها با مقام های استان بوشهر و كشور مطرح و برای مقابله با روش غیرقانونی صید ترال اقدامات خوبی صورت گرفته است اما این اقدامات كافی نیست زیرا صید ترال همچنانان توسط برخی صیادان متخلف در دریا تكرار می شود.

فرمانداردیر اظهاركرد: با توجه به وسعت دریا و مرغوب بودن صیدگاه های این بندر، برای مقابله با روش غیرقانونی صید ترال، عزم و همت همگانی و ناامن كردن محیط كار برای متخلفان نیاز است.

وی گفت: علاوه برعزم همگانی باید اصلاح مجوزهای شناورها، مشخص كردن منطقه صید، اصلاح جرائم تخلفات صیادی، ابطال مجوزهای شناورهای متخلف و نیروهای حفاظت دریایی افزایش یابد.

مدیرعامل تعاونی صیادان بندردیرگفت: اكنون كسانی كه از دریا استفاده می كنند براساس قانون و نظم خاص نیست و باید در دریا قانون صید حاكم باشد.

حسین بهشتی نژاد افزود: روش غیرقانونی ترال به ذخائر آبزیان دریایی آسیب وارد و ادوات صیادی را در دریا تخریب كرده است.

وی با بیان این كه افرادی دیگر غیر از صیادان از دریا استفاده می كنند، گفت: دریا متعلق به خود صیاد است و اقشار دیگر نباید از این فضای كسب و كار بهره برداری كنند زیرا صیادان هزینه های زیادی انجام داده اند.

مدیرعامل تعاونی صیادان بندردیرافزود: شناورهای متخلف كه اغلب از اسكله های بوشهر وارد آب های بندردیر می شوند در هوای توفانی و درنزدیكی ساحل و در دیدهمگان به صید غیر قانونی ترال مبادرت می ورزند كه صیادان به علت نداشتن امكانات لازم و امنیت جانی نمی توانند با آنان درگیرشوند.

نماینده شناورهای صیادی بندردیرگفت: از ابتدای سال جاری تاكنون 430 میلیون ریال به ادوات صیادی از جمله گرگور(قفس ماهی) و تور ماهیگیری ام توسط شناورهای متخلف صید غیرقانونی ترال خسارت وارد آمده است.

جلیل انداده افزود: هر صیاد حدود دو میلیارد ریال شامل شناور، ادوات صیادی در دریا سرمایه گذاری انجام است كه نباید در عرصه صیادی ضرری متوجه او شود.

وی گفت: اگر روند صید غیرقانونی ترال ادامه پیداكند سه هزار نفر صیاد در این منطقه بیكارمی شوند و به شغل های كاذب روی می آورند كه خوشایند جامعه اسلامی نیست.

این فعال صید وصیادی ادامه داد: با وجود این كه در هوی توفانی صیادان مجوز خروج به دریا ندارد اما شناورهای متخلف كه به صید ترال مشغول هستند از اسكله بوشهر مجوز خروج می گیرند.

وی از مسوولان خواست به حال صیادان این بندر چاره ندیشی كنند.

مدیركل شیلات استان بوشهرگفت: وضعیت صید صیادان با توجه به كاهش ذخائر دریایی مناسب نیست و برای تقویت ذخائر صید باید چاره اندیشی كنیم تا این ذخائر باقی مانده حراست شود.

حسین بهمنیاری افزود: برای مقابله با شناورهای صیادی متخلف در دریا كه نسل آبزیان دریایی را به خطر انداخته اند همكاری تمام دستگاهها لازم است.

وی گفت: شیلات استان در صورت مشاهده و توقف شناورهای متخلف قوانین خاص خود را در اسرع وقت اعمال می كند و سال گذشته سه مجوز شناور متخلف را ابطال كردیم تا درس عبرتی برای دیگران شود.

مدیركل شیلات استان بوشهرافزود: تخطی از قانون قابل قبول نیست و همه باید پایبند به قانون باشند و شیلات استان به طور كامل مخالف است كه دریا به این وضعیت تبدیل شود و حاضر هم نیستیم كه برای غیرصیاد مجوزی صادركنیم.

وی اظهاركرد: همه دستگاههای اجرایی، انتظامی و قضایی باید كاری كنیم كه صید غیرقانونی ترال برای هیچ كس انجام نگیرد و با برنامه ریزی موانع پیش روی صیادان زحمت كش برطرف شود.

بهمنیاری درباره قایق های مجوزدارتفریحی گفت: مجوز قایق های تفریحی همانطور كه از اسم آن پیداست برای تفریح است و نباید به صیادی بپردازند و این مشكل صیادان را در دستور كار قرارمی دهیم.

در این جلسه هم اندیشی نماینده دادگستری، نیروی دریایی سپاه، اطلاعات، مرزبانی و حراست آبزیان دریایی استان بوشهر دیدگاه های خود در باره مشكلات صیادان بیان و آمادگی خود را برای كمك به صیادان و مقابله با شناورهای متخلف اعلام كردند.

صیادان بندردیر روش صید ترال را عاملی مهم در تخریب صیدگاه ها، زیستگاه ها، ادوات صیادی، آبزیان دریایی و ركود فعالیت صید و صیادی می دانند و انجام غیرقانونی این روش صید توسط صیادان متخلف غیربومی در این منطقه و نبود برخورد قاطع با آنها از جمله دلائل نگرانی و گلایه خود عنوان كردند.

بندر دیر با داشتن11فروند كشتی، 30 فروند موتورلنج و306 قایق صیادی با سه هزار صیاد در 180كیلومتری جنوب استان بوشهر و در كنار دریای نیلگون خلیج فارس واقع است. ك/4

7207/6043