ساری- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: تورم تك رقمی آرزوی چهار دهه اقتصاد كشور بوده و تحقق این مهم تا پایان فعالیت دولت تدبیر و امید محال نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی ربیعی روز پنجشنبه در دهمین نشست كارگروه اشتغال استان مازندران كه در شهر ساری برگزار شد، افزود: دولت یازدهم دستاوردهای ارزشمندی طی كمتر از دو سال فعالیت خود داشته است كه یكی از آنها موفقیت در زمینه سیاست های خارجی است.

وی با انتقاد از كسانی كه به قدم زدن وزرای خارجی ایران و آمریكا ایراد می گیرند، گفت: چرا مساله را اینگونه تبیین نمی كنید كه قدم زدن كری با ظریف، برای كری افتخاری بوده است.

وی تاكید كرد: پیشرفت در مذاكرات هسته ای امروز اسراییل را به دولتی دلواپس از بهبود روابط ایران با دیگر كشورها تبدیل كرده است.

وی معتقد است خبرهای خوبی در زمینه مسائل هسته ای در پیش است و قولی كه دولت دكتر روحانی به مردم داده است مبنی بر اینكه هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصادی، در حال تحقق است.

به گفته ربیعی همه اتفاقات خوبی كه طی ماه های گذشته رخ داده، در حالی بوده است كه فشار تحریم ها برداشته نشده است و شرایط بهتری در پیش است.

وزیر كار گفت: دولت یازدهم، دولت را با 56 درصد فقدان رشد تحویل گرفت؛ در شرایطی كه تورم لحظه به لحظه در حال افزایش بود و دولت و جامعه در شرایط ركود تورمی قرار داشتند. بیرون آمدن از این وضعیت كار دشواری بود كه ما توانستیم.

وی تاكید كرد: رشد سه درصدی تا پایان سال 93 در پیش داریم و این رشد می تواند در بخش های سرمایه بر باشد كه اشتغالزا نیست.

ربیعی بیان داشت: دولت در شروع كار پرداخت بدهی به پیمانكاران را شروع كرد و در بخش نیرو بدهی به پیمانكاران كم نبود.

وی همچنین در ادامه گفت: وقتی كه دولت یازدهم مسوولیت اداره جامعه را بر عهده گرفت، 35 درصد افت در مجوز ساختمان داشتیم؛ زیرا ساخت و ساز به دلیل ركود پایین آمده بود.** سناریوی بعد از تحریم را دیده ایم

وزیر كار اظهار داشت: دولت یازدهم سناریوهای مختلفی را برای اداره كشور برای نفت 40 دلاری و 75 دلاری تنظیم كرده و حتی سناریوی بعد از تحریم را پرداخت كرده ایم.

ربیعی ادامه داد: در سناریوهای مختلف خود را آماده كرده ایم؛ در عین حال كه رشد اقتصادی هم افزایش می یابد.

وزیر كار با اشاره به تخصیص منابع از محل هدفمندی یارانه ها بیان داشت: 6 هزار میلیارد تومان به تولید تخصیص یافت كه پنج هزار میلیارد تومان آن از محل هدفمندی یارانه ها است و هزار میلیارد تومان آن را هم دولت برای توسعه اشتغال در نظر گرفته بود.

وی گفت: پیش بینی می شود سال آینده رشد پنج درصدی داشته باشیم؛ هر چند كه نیازمند رشد هشت درصدی برای توسعه اقتصادی هستیم.** مشكلات مهم كنونی

ربیعی مهمترین مشكل كنونی را در زمینه تامین آب دانست و گفت: دو درصد آب به بخش صنعت، 80 درصد به بخش كشاورزی و بقیه برای آشامیدن استفاده می شود.

به گفته وی دولت سهم صنعت را از طریق استفاده از آب فاضلاب افزایش داده است.

ربیعی همچنین با اشاره به مشكل بحران زیست محیطی گفت: به لحاظ محیط زیست وضعیت مناسبی نداریم و یكی از برنامه های جدی دولت مساله حراست از محیط زیست است.

وی دیگر مشكل اقتصادی كشور را عدم توازن منطقه ای عنوان كرد و گفت: دولت برای این موضوع برنامه دارد؛ به طوری كه بتواند توسعه متوازن را در تمام كشور محقق سازد.

وی دیگر برنامه دولت یازدهم را تحرك در حوزه انرژی عنوان كرد و گفت: در این زمینه دولت در صدد تحرك در حوزه انرژی و گاز است.

ربیعی گفت: در بخش تولید داوطلب شدیم كه جرایم دیركرد را ببخشیم و پیشنهاد كردیم كمیته ای كه در كمیسیون اقتصادی دولت برگزار می شود به این منظور تشكیل شود. پیشنهاد من این بود كه كارگروه اشتغال استان ها می تواند این موضوع را پیگیری كند.

وی با اشاره به اینكه دولت 240 هزار شغل از دست رفته را نجات داد، گفت: درخصوص اشتغال دو نظریه وجود دارد كه یكی از طریق رشد بالای اقتصادی تحقق می یابد و دیگر اینكه می توان با مداخله در بخش های كوچك اشتغال را در كشور توسعه داد.

وزیر كار گفت: از طریق یاد شده اشتغال می تواند به شكل بنگاه های خرد و متوسط تحقق یابد.

وی با تاكید بر اینكه سیاست بنگاه های زودبازده غلط نبوده بلكه روش اجرای آن نادرست بوده است، گفت: در همین دوره دو ساله 200 هزار شغل در بنگاه های خرد ایجاد شده است.

ربیعی معتقد است در زمینه فناوری اطلاعات آی تی و گردشگری می توانیم مشاغل زیادی ایجاد كنیم كه در كنار آن صنایع دستی توسعه می یابد.

وی تعاون، كار و رفاه اجتماعی همچنین بیان داشت: آیین نامه ایجاد نمایشگاه های صنایع دستی در كمیسیون اقتصادی دولت در دستور كار قرار دارد.

وی خاطر نشان كرد: خصوصی سازی واقعی توسط كارشناسان اقتصادی از سوی دولت یازدهم در حال پیگیری است.** مزیت های استان مازندران

ربیعی گفت: استان مازندران در زمینه های كشاورزی و همچنین جذب گردشگر دارای مزیت است كه می تواند فعالیت های گردشگری را در این استان شناسنامه دار كند و در این زمینه دولت می تواند به این استان كمك كند.

وی اظهار داشت: همچنین می توانیم زمینه حضور ایرانیانی را كه در خارج زندگی می كنند و علاقه مند هستند در استان خود سرمایه گذاری كنند فراهم كنیم.

به گفته ربیعی مسائل اقتصادی پیچیدگی بالایی دارد، اما دولت یازدهم جهت گیری درستی را اتخاذ كرده است.

وی گفت:‌ واردات در كشور بالا بود كه دولت با افزایش تعرفه ها در صدد مهار آن است.** پاشیدن پول مشكلی را حل نمی كند

ربیعی با تاكید بر اینكه سیاست دولت یازدهم حمایت از تولید است، گفت: در دولت های نهم و دهم كه 750 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت، كاری صورت نگرفت.

وی گفت:‌ هنوز ورود انگور شیلیایی، پرتغال مصری و سیب فرانسوی به كشور فراموش نشده است؛ در حالی كه قابلیت كشاورزی در ایران بی نظیر است.

به گفته ربیعی در زمینه تولید كفش، پوشاك و چرم مزیت های بالایی داریم و می توانیم تا 500 هزار شغل در كشور در این زمینه ایجاد كنیم.** مهار فقر

ربیعی بیان داشت: دولت در زمینه مهار فقر اقدامات خوبی انجام داده است و فقر درمانی را اولویت مبارزه با فقر قرار داده است.

وی یادآور شد: تلاش های دولت حاصل هشت سال مطالعه در مركز مطالعات استراتژیك است كه از سوی دكتر روحانی و دیگر همكارانش صورت می گرفت؛ به طوری كه می توان گفت دولت یازدهم هشت سال عقبه مطالعاتی دارد.

ربیعی اظهار داشت: بیمه كردن هشت میلیون نفر در كمتر از دو سال كار بزرگی بود كه در دولت یازدهم تحقق یافت.

وی ادامه داد: همچنین مبارزه با فقر غذایی از دیگر اقدامات این دولت بود كه بخشی از جامعه را كه دچار كمبود كالری هستند، پوشش دادیم.

وزیر كار گفت: طرح مسكن اجتماعی از سوی شورای عالی رفاه با تعاملی كه با وزارت مسكن داشته ایم، برای اقشار پایین دست جامعه به زودی رونمایی می شود.

وی همچنین از سبد تامین اجتماعی برای همه ایرانیان خبر داد و گفت: همه مردم باید به آینده اطمینان داشته باشند و ایجاد سبد یاد شده در راستای این مهم برای همه مردم است.

وی دیگر اقدامات دولت یازدهم را مبارزه با فساد عنوان كرد و گفت: ساختارهای نامناسب افراد را فاسد می كند. برای این موضوع برنامه ریزی كرده ایم. شفاف سازی فعالیت های دولت از اقدامات مهم دولت برگرفته از رای مردم است.

وی گفت: دولت تدبیر و امید دارای چارچوب اخلاقی است؛ حتی اغراق كردن درخصوص برخی از موضوع ها را مباح نمی داند.

ربیعی گفت: بیش از همیشه به اخلاق و حمایت اجتماعی نیاز داریم و باید سرمایه اجتماعی را گسترش دهیم تا اطمینان به دولت افزایش یابد.

وزیر كار در پایان اظهار امیدواری كرد كه سال آتی بهتر از سال جاری باشد و دولت گام های مهمی برای بهبود رفاه مردم بردارد.

اقتصام(3)**9123**م.ب**1584