۶ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۳۸
کد خبر: 81520633
۰ نفر
تجليل از پدر طبيعت ايران در گرگان برگزار شد

گرگان - ايرنا - مراسم درختكاري و نام گذاري تالار اجتماعات دانشگاه علوم پزشكي گلستان به نام دكتر بسكي، در تجليل از اين پزشك خير و پدر طبيعت ايران در گرگان برگزار شد.

در اين مراسم كه روز چهارشنبه در سازمان مركزي دانشگاه علوم پزشكي استان گلستان برگزار شد، رئيس دانشگاه، دكتر غلامعلي بسكي را از مفاخر استان و كشور توصيف كرد و گفت: ايشان بدليل اين كه طبيب حاذقي است و زحمات زيادي در عرصه سلامت استان و منطقه كشيده و اين كه كارهاي عام المنفعه بسياري انجام داده و كودكان بي سرپرست زيادي را تحت حمايت خويش پرورش و تحويل جامعه داده، لايق تجليل است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشكي گلستان، تقي رياحي افزود: سومين برجستگي ايشان طبيعت دوستي و علاقه به طبيعت است كه باعث شده از وي به عنوان پدر طبيعت ايران نام ببرند.

وي، اهداي نهال به هر كودكي كه در بيمارستان بسكي گنبد به دنيا مي آيد را كاري زيبا و ارزشمند خواند و گفت: تلاش خواهيم كرد كه از كارهاي زيباي ايشان الگوبرداري شود.

رياحي در ادامه گفت: به منظور پاسداشت و ارج گذاري از خدمات و زحمات بي شائبه اين عزيز، تالار اجتماعات سازمان مركزي دانشگاه به نام ايشان نام گذاري شد و علاوه بر محوطه سازمان مركزي، در تمام مراكز آموزشي درماني گرگان نيز به صورت نمادين به نام وي يك نهال غرس مي شود.

در اين مراسم كه داماد و دختر دكتر بسكي نيز حضور داشتند خليل فرشباف، داماد، متولي موقوفات و مدير عمراني بيمارستان دكتر بسكي، اين اقدام دانشگاه را باعث خوشحالي و آرامش خانواده وي توصيف كرد و گفت: درصدديم بخشي از جاده هاي شرق استان را به توصيه دكتر بسكي نهال كاري كنيم.

در پايان اين مراسم كه اعضاي هيأت رئيسه و كاركنان دانشگاه علوم پزشكي گلستان حضور داشتند، يك نهال با دستان دكتر بسكي در محوطه سازمان مركزي دانشگاه غرس شد.

دكتر غلامعلي بسكي معروف به پدر طبيعت و محيط زيست ايران، متولد بهمن سال 1310 در سبزوار است كه پس از به پايان رساندن تحصيلات متوسطه در دبيرستان اسرار در رشته طب دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه تحصيل داد و در سال 1345 در رشته جراحي زنان از همان دانشگاه فارغ التحصيل شد.

وي در سال 1345 بيمارستاني را در شهر گنبدكاووس تأسيس كرد اما در سال 1349 زندگي شهري را رها كرد و به مرور تبديل به يك گياه خوار كامل شد و زندگي خود را وقف دفاع از محيط زيست و تبليغ گياه خواري كرد.

تأسيس بيمارستان و زايشگاه دكتر بسكي، تأسيس مدرسه تيزهوشان و نيز خانه رياضي استان گلستان و سراي گاندي (تيزهوشان فقير در روستاها) و وقف 6 باب منزل مسكوني در مشهد از ديگر فعاليت هاي دكتر بسكي است.

3039/6159/1772