استرس مادران، سلامت جنین را به خطر می اندازد

همدان-ایرنا-رییس مركز تحقیقات ناباروری غرب كشور گفت:استرس در مادران باردار می تواند سلامت جنین را به خطر بیاندازد.

دكتر مرضیه فریمانی روز چهارشنبه در همایش بررسی تاثیر حالات روحی و روانی مادر بر روی جنین در همدان افزود:این خطرات می تواند از دو بعد روحی و جسمی بر روی جنین تاثیر بگذارد.

وی اظهار داشت:مادران پیش از بارداری و در طول آن باید تحت مراقبت های پزشكی قرار بگیرند تا از بروز هر گونه اختلال در روند رشد كودكان خود جلوگیری كنند.

وی بالا بودن آمار طلاق، تمایل كمتر جوانان به ازدواج، تاخیر انداختن فرزندآوری از سوی زوجین و مایل بودن زن و مرد به داشتن فرزند محدود را از جمله عوامل كاهش جمعیت عنوان كرد.

یك جنین شناس نیز در این همایش جنین انسان را نسبت به موجودات دیگر، ضعیف ترین جنین دانست و ادامه داد: جنین از ماه ششم قدرت شنوایی خود را به دست می آورد و می تواند احساس شش گانه و حتی لمس دست مادر بر روی شكم را احساس كند.

دكتر مریم بهمن زاده با اشاره به تاثیر استرس بر روی رشد جنین ادامه داد: دوران جنینی به دو دوره از ابتدای لقاح تا هفته هشتم و دوره دوم تا پایان بارداری تقسیم شده كه بیشترین تاثیر بر روی جنین در هفته های سوم تا هشتم است كه كل اندام های جنین در این هفته ها شكل می گیرد.

دكتر بهمن زاده عنوان كرد: استرس هایی كه در شرایط طبیعی و غیرطبیعی به مادر وارد می شود در تغییرات روحی و روانی جنین تاثیر فراوانی دارد.

یك متخصص تغذیه نیز در این همایش گفت:زنان باردار برای حفظ سلامت خود و جنین از گرفتن رژیم های غذایی غیر علمی پرهیز كنند.

لادن سركانی افزود:زنانی كه تصمیم به بارداری دارند باید به رژیم غذایی و الگوی تغذیه ای خود توجه بیشتری داشته و از لحاظ وزن خود را به حد مطلوب برسانند.

وی ادامه داد:چنانچه خانمی دچار اضافه وزن یا چاقی باشد در حین بارداری با مشكلاتی مانند دیابت مواجه می شود كه بر روی جنین تاثیرات منفی بر جای خواهد گذاشت.

وی همچنین از وجود كمبود ویتامین دی در بدن 85 درصد از بزرگسالان خبر داد و افزود:مصرف ویتامین D توسط خانم های باردار در رشد قد و رفع حساسیت های نوزاد تاثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد:بارداری مانعی برای تحرك نبوده و خانم هایی كه باردار می شوند برای سهولت در زایمان و پیشگیری از دیابت، باید زیر نظر پزشك ورزش هایی را انجام داده و به فعالیت های روزانه خود بپردازند.

یك متخصص زنان و زایمان نیز در این همایش گفت:خانم ها باید سه ماه قبل از بارداری تحت كنترل قرار گرفته و مكمل ها را دریافت كنند اما باید در مصرف آن حد تعادل را حفظ كنند.

دكتر شهره علیمحمدی با تاكید بر اینكه برای سالم ماندن جامعه باید مادران را سالم كرد گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی همدان، اگر خانمی بخواهد قبل از بارداری میزان ویتامین Dرا در بدن خود افزایش دهد از نظر علمی قابل قبول نیست.

وی اضافه كرد: در سنین بالا به علت مواجه شدن افراد با مشكلات جسمی و روحی مختلف مانند قند خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی، بارداری توصیه نمی شود.

یك روانپزشك نیز گفت:توافق زوجین مهمترین شرط فرزند آوری است و زوجین نباید فكر كنند كه بارداری و فرزند آوری باعث پیوند و ایجاد رابطه بهتر با همسر می شود چرا كه اگر روابط عاطفی زوجین خوب نباشد با ورود كودك این شرایط اصلاح نخواهد شد.

لیلا جهانگرد با بیان اینكه فرزندآوری راه حلی برای حل مشكلات روحی و خانوادگی زوجین نیست افزود:مادران باید قبل از باردار شدن آگاهی خود را نسبت به دوران بارداری افزایش دهند تا اضطراب و استرس را به جنین خود منتقل نكنند.

وی افزود:زوجین تا زمانی كه شناخت كاملی از همسر خود كسب نكرده اند نباید اقدام به بارداری كنند بلكه ابتدا باید مهارت های لازم زندگی را كسب و بعد از آن با توافق یكدیگر اقدام به فرزندآوری كنند.

وی با بیان اینكه نباید به بیماران دچار افسردگی و استرس اجازه بارداری داده شود بیان كرد:شایع ترین بیماری در خانم ها استرس و افسردگی است.

اولین همایش بررسی تاثیر حالات روحی و روانی مادر صبح چهارشنبه با حضور اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشكی همدان در مركز همایش های علوم پزشكی همدان برگزار شد.

نرخ باروری در استان همدان 1.9 درصد است.

7530/1181