۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۸
کد خبر 81520056
۰ نفر
میوه نوروزی 20 اسفند می رسد

تهران - ایرنا - وزیر جهاد كشاورزی گفت: توزیع میوه شب عید از 20 اسفند ماه جاری در میادین میوه و تره بار و محل های جدید پیش بینی شده در سطح استان ها و شهرهای بزرگ آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمود حجتی روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: میوه به میزان كافی خریداری شده و اكنون در حال حمل از مراكز تولید به سراسر كشور است.
وی اظهارداشت: با تصمیم های دولت، در زمینه تامین كالاهای اساسی و ذخایر كالاهای راهبردی وضعیت خوبی داشته ایم؛ چه كالاهایی همچون روغن، برنج و شكر كه به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار می گیرد و چه كالاهایی همچون گندم و ذرت كه غیرمستقیم به مردم ارایه می شود یا به عنوان مثال به صورت نان در اختیار مردم قرار می گیرد.
وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: در حالی وارد سال 94 می شویم كه از ذخایر فوق العاده خوبی برخورداریم.
حجتی توضیح داد: دولت در مورد میوه شب عید همچون سال های گذشته به ویژه در خصوص دو محصول اصلی سیب و پرتقال سعی در دخالت در بازار دارد تا مصرف كننده كمتر مورد اجحاف قرار گیرد.
**عرضه مرغ با قیمت 5900 تومان
وزیر جهاد كشاورزی در خصوص آخرین اقدامات برای تامین مرغ گفت: حدود 150 هزار تن مرغ در سراسر كشور ذخیره شده است و در سردخانه های تحویل عمده با قیمت 5 هزار و 500 تومان به توزیع كننده ها تحویل می شود و با قیمت 5 هزار و 900 تومان توسط دولت عرضه خواهد شد.
حجتی با اشاره به افزایش تولید مرغ در كشور افزود: این افزایش چند روزه قیمت مرغ نیز نباید ایجاد می شد و قیمت مرغ طی چند روز آینده حدود 400 تومان در میدان بهمن كه مركز عمده توزیع مرغ تهران است، كاهش می یابد.
وی خاطر نشان كرد كه مرغ گرم و كشتار روز نیز به اندازه كافی تولید و عرضه می شود.
وزیر جهاد كشاورزی در پاسخ به این سوال كه آیا واردات برنج در سال 94 همچنان ممنوع خواهد بود، گفت: برخورد ما با واردات این است كه با تعرفه، كنترل و مدیریت كنیم. اساس تعرفه و نرخ گذاری نیز این است كه قیمت محصول خارجی به گونه ای باشد كه اولا بیشتر از نیاز وارد نشود و همچنین به تولید كننده داخلی آسیب نزند.
حجتی افزود: ممنوعیت ما به گونه ای است كه تولیدات روی دست تولید كننده داخلی نباید بماند.

**ادغام حفاظت از محیط زیست با جهاد كشاورزی به مصلحت نیست
وی درباره طرح ادغام سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت جهاد كشاورزی نیز اظهار داشت: این موضوع اكنون در مجلس به صورت طرح مطرح شده و دولت هیچ اظهار نظری نكرده است اما به اعتقاد من سازمان محیط زیست یك سازمان فرابخشی است و یك دستگاه اجرایی نیست.
وزیر جهادكشاورزی با اشاره به این كه نظر دولت در این خصوص بعدا اعلام می شود، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست فرابخشی بوده و بیشتر مسوولیتش در زمینه نظارت، پایش، پیگیری استانداردهای زیست محیطی و اعمال این استانداردها در همه دستگاه ها است.
حجتی با تاكید بر این كه وزات جهاد كشاورزی عمدتا یك دستگاه اجرایی است و كمتر یك دستگاه فرابخشی است، اظهار داشت: به نظر من ادغام به مصلحت نیست اما مسوولین و دست اندركاران نهایتا نظر خواهند داد و هر چه قانون شود، اعمال خواهد شد.
سیام**9012*ل.الف.ی*9132/1429