۶ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 81520007
۰ نفر
نوبخت: مقیدیم مذاكرات تا 11 فروردین به سرانجام برسد

تهران – ایرنا – سخنگوی دولت گفت: ما از نظر زمانی مقید هستیم تا حداكثر 11 فروردین مذاكرات با گروه 1+5 را هم در جزییات و هم در كلیات به سرانجام برسانیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ، محمدباقر نوبخت روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5 و همچنین حضور علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و حسین فریدون دستیارویژه رییس جمهوری بیان كرد.

وی با اشاره به تركیب جدید تیم مذاكره كننده هسته ای تاكید كرد: باید تغییر رویه هم داده شود و ان شاء الله تغییر رویه به نحوی خواهد بود كه حقوق ملت ایران را به نحو شایسته استیفا كنیم.

سخنگوی دولت در تشریح مصوبات امروز(چهارشنبه) هیات دولت اظهارداشت: حقوق ماه بهمن و عیدی پایان سال در همه دستگاه ها پرداخت شده است و جویا شدم كه اگر دستگاهی نیز باقی مانده سریعا اقدام كند.

نوبخت گفت: هماهنگی های لازم انجام شده تا علیرغم فشارهای بدخواهان ملت با تشدید تحریم ها و كاهش قیمت نفت در بازار جهانی، مقدمات لازم را فراهم كنیم تا حقوق ماهیانه اسفند به كاركنان دولت به موقع پرداخت شود.

وی با اشاره به تلاش برای پرداخت به موقع یارانه نیز گفت: شاید تقدیر بر این بود كه دولت در شرایطی مدیریت كشور را برعهده بگیرد كه سختی های بسیاری از گذشته برجای مانده تا ما آن را برای مردم تسهیل كنیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با یادآوری تشكیل جلسه شورای اقتصاد در هفته جاری افزود: این شورا دو مصوبه داشت كه یكی از آن ها اختصاص 7.5 میلیارد دلار برای توسعه حمل و نقل بار و مسافر بود تا سالانه به منظور صرفه جویی در سوخت، كاهش آلاینده های محیط زیست و كاهش تصادفات حداقل سه درصد خدمات ریلی و حمل و نقل بار و مسافر در كشور توسعه یابد. نوبخت ادامه داد: در مصوبه دوم نیز قرار شد با هدف صرفه جویی یك میلیارد لیتر نفت و گاز از طریق برقی كردن چاه های كشاورزی؛ بیش از یك میلیارد و 650 میلیون دلار اختصاص یابد.

وی خاطرنشان كرد: هدف از این مصوبه این بود كه طی سه سال بتوان سالانه 100 هزار حلقه چاه كه با پمپ های گازوییلی استخراج می شود به صورت برقی شود كه این اقدام باعث تسهیل كار كشاورزی و صرفه جویی نیز خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی این مصوبات را در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: همچنین پوشش بیمه ای برای خدمات تعویض مفاصل افزایش یافت و برای برخی از داروهایی كه در درمان های بخش بستری و سرپایی نیاز است، مصوبه هیات دولت تا سقف 34 میلیارد تومان بود.

نوبخت تصریح كرد: همچنین برای این كه بتوانیم سهم صادرات برق را بیش از 12 هزار میلیارد تومان افزایش دهیم و زمینه افزایش بازدهی نیروگاه های برقی را به صورت بخاری و سیكل تركیبی فراهم كنیم؛ صرفه جویی از این راه به خود سرمایه گذاران كه این صرفه جویی را ایجاد كرده اند، اختصاص می یابد.

وی در تشریح سایر مصوبات امروز هیات وزیران گفت: امروز تصویب شد كه 200 میلیارد تومان از بدهی دولت به شهرداری ها كه از سال های گذشته مانده بود، پرداخت شود.

سخنگوی دولت اضافه كرد: در راستای سیاست حمایتی دولت از بخش كشاورزی به ویژه با تاكید بر اقتصاد مقاومتی برای تولید داخل، تفاهم بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت جهاد كشاورزی انجام شد تا از كشاورزانی كه محصولاتشان را برداشت می كنند اما برای ارایه به بازار دسترسی ندارند، حمایت شود.**دولت تصمیمی به افزایش قیمت نان در سال 94 ندارد

سخنگوی دولت در مورد سخنان یكی از نمایندگان كه گفته قیمت نان افزایش می یابد، اظهار داشت: دولت تصمیمی ندارد كه این كار را انجام دهد. آنچه هم كه امسال انجام شد و قیمت نان افرایش یافت به دلیل شرایطی بود كه نانوایان داشتند اما برای دولت مطلو ب نبود كه اجازه افزایش قیمت نان را بدهد.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره این كه آیا تك نرخی شدن در سال 94 امكان پذیر است، گفت: این موضوع نیازمند شرایط بهتر است؛ ما باید هم بازار را مدیریت كنیم تا نوسانات زیادی نداشته باشد تا اگر شرایط به نحو مطلوب مورد نظر پیش رفت، نرخ ارز را تك نرخی كنیم.**اخیرا ارزی به صورت غیر قانونی از كشور خارج نشده است

وی در خصوص سخنان یكی از نمایندگان درباره خروج و ورود ارز به صورت چمدانی نیز اظهار داشت: ما هیچ اقدام غیرقانونی انجام نمی دهیم.**به دنبال نوآوری در پرداخت یارانه هستیم

سخنگوی دولت درباره توزیع سبد كالایی نیز اظهار داشت: هیچ تغییر رویه ای در این زمینه تا پایان سال نداریم و توزیع سبد كالا با همان كیفیت كه سه مرحله قبل پرداخت شد؛ اسفندماه نیز ارایه می شود و مرغ نیز در این سبد وجود دارد.

نوبخت همچنین در مورد سیاست یارانه‌ای دولت، گفت: این سیاست طبق سیاق گذشته كه مورد تاكید مجلس بوده است انجام می‌شود، البته ما تلاش داریم نوآوری‌هایی نیز داشته باشیم و علاوه بر یارانه به بخش درمان و تولید، هزار و 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت مسكن و هزار میلیارد تومان كمك به اشتغال داشته باشیم.**هزار میلیارد تومان كمك بلاعوض به مسكن مهر

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد مسكن مهر گفت: تصویب كرده ایم كه هزار میلیارد تومان كمك بلاعوض برای شبكه های آب، فاضلاب و برق واحد های مسكونی مهر از سوی دولت به وزارت نیرو پرداخت شود تا این شبكه ها بدون دریافت پول از مردم تكمیل شود.

وی افزود: به بانك مركزی ابلاغ شده كه بازارهای غیر متشكل پولی را ساماندهی كند، این كار در حال اجرا است تا امنیت بازار پول بوجود آید.**فرصت فعالیت حزبی را ندارم

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه شائبه‌هایی مبنی بر به كار افتادن ستاد انتخاباتی دولت با توجه به همایش اخیر حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات مجلس مطرح شده است؟، گفت: از سال 1387 با جمعی از عزیزان و دوستان با تجربه، تصمیم گرفتیم تجاربمان را به نسل جوان منتقل كنیم كه حزب اعتدال و توسعه تشكیل شد اما من دیگر وقت این را نداشتم كه مسائل حزبی را نیز پیگیری كنم و دیگر موفق به ارتباط با دوستان نبودم.

وی توضیح داد: در حال حاضر حزب اعتدال و توسعه عمده كار های خود را به نسل جوان واگذاری كرده و اكنون كانون جوانان در حال فعالیت است و من وقتی ندارم كه به مسایل حزبی بپردازم.

نوبخت با بیان این كه البته می دانم كه جوانان بسیار مصمم هستند كه تفكر اعتدالی خود را ترویج دهند، تصریح كرد: آن ها همچنین می توانند در انتخابات شركت كنند، همان طور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند همه باید اجازه دهیم تا همه تفكرها در صحنه باشند.

وی تاكید كرد كه كشور نمی تواند با یك تفكر تحمیلی اداره شود.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به این كه در گردهمایی حزب اعتدال و توسعه به دوران طلایی درآمدهای نفتی اشاره كرده بودم كه در شرایط فعلی از آن محروم هستیم، گفت: برخی افراد به غلط اینطور نقل و قول كرده بودند كه نوبخت گفته است در گذشته 700 میلیارد تومان اختلاس شده و كارهای خلاف قانون صورت گرفته است، در حالی كه من انتشار این مسایل را خلاف اخلاق می‌دانم و معتقدم قوه قضاییه با هوشیاری و قاطعیت در صورتی كه تخلفی شده باشد، برخورد خواهد كرد.سیام**9012*1058*9132*د.ت/1429