۶ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 81519845
T T
۰ نفر
پرداخت نقدی3000 میلیارد ریال بدهی بانكی دولت

تهران - ایرنا - برای اولین بار در تاریخ كشور، دولت یازدهم 3 هزار میلیارد ریال از بدهی خود را به صورت نقد به نظام بانكی پرداخت كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا،​ دولت یازدهم برای تقویت توان پرداخت تسهیلات بانك ها به بخش تولید بخشی از بدهی های به جامانده از دولت های قبل به بانك ها را به صورت نقدی پرداخت كرد. در حالی كه پرداخت بدهی های دولت به بانك ها در سالهای گذشته به صورت واگذاری شركت ها و بنگاه های ورشكسته صورت می گرفت، امسال برای اولین بار در تاریخ این اقدام به صورت نقدی انجام شد.

این دولت اقدام به پرداخت تعهدات دولت های قبل و برای اولین بار در تاریخ 3 هزار میلیارد ریال از بدهی خود را به صورت نقد به بانك صادرات پرداخت كرده است.

بررسی گزارش اوراق مشاركتی كه تا پایان سال 93 سررسید خواهد شد نیز نشان می دهد به این رقم 53 هزار و 613 میلیارد ریال دیگر اضافه خواهد شد و به این ترتیب طلب شبكه بانكی كشور از دستگاه های ناشر اوراق مشاركت در سررسید پایان اسفند 93 به 218 هزار و 176 میلیارد ریال خواهد رسید.

رویه دولت و وزارت اقتصاد طی یك سال گذشته تغییر كرده و با حساسیت ویژه در خصوص این اوراق عمل می شود چرا كه براساس قانون بودجه سال 93 امكان انتشار 265 هزار میلیارد ریال اوراق مشاركت وجود دارد و با گذشت 10 ماه از سال 93 تنها 15 هزار میلیارد ریال از این اوراق عرضه شده است.** پرداخت ٤٤٢ هزار میلیارد ریال تسهیلات

بانك صادرات ایران در راستای توسعه اقتصادی كشور تا پایان آبان ماه ١٣٩٣، قریب به ٤٤٢ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت.

این بانك همسو با سیاستهای اقتصادی دولت و در راستای توسعه اقتصادی كشور با برخورداری از شبكه گسترده شعب بانكی در سراسر كشور نسبت به جذب نقدینگی جامعه و تزریق آن در بخشهای مختلف اقتصادی و اشتغالزایی اقدام كرده كه براین اساس تا پایان آبان ماه ١٣٩٣ نزدیك به ٤٣٩ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های خصوصی و دولتی در سرفصل های مختلف شامل كشاورزی، صنعت و معدن، بازرگانی و خدمات، صادرات كالا، راه و ساختمان و مسكن پرداخت كرده است.

براساس این گزارش تسهیلات پرداختی توسط شعب بانك صادرات ایران در سراسر كشور تا پایان آبان ماه ٩٣ شامل بیش از ٥١ هزار میلیارد ریال به بخش كشاورزی، ١١٢ هزار میلیارد ریال به بخش صنعت و معــــدن، ١٦٤ هزار میلیارد ریال به بخش بازرگانی و خدمات، ١٠٥ هزار میلیارد ریال به بخش مسكن و ١٠ هزار میلیارد ریال به سایر سرفصل ها می باشد.** پرداخت 24 درصد از كل تسهیلات ازدواج توسط بانك صادرات

بانك صادرات از ابتدای سال تا پایان دی ماه سالجاری، ٢٣٦ هزار و ٥٥٩ فقره وام ازدواج و تهیه جهیزیه را به متقاضیان پرداخت كرده و مانده كل پرداختی این بانك در سرفصل قرض الحسنه ازدواج بالغ بر ٨ هزار و٨١١ میلیارد ریال است كه البته این رقم معادل 24 درصد كل تسهیلات قرض الحسنه است.

همچنین این بانك مبلغ هزار و ٤٦٧ میلیارد ریال را در سایر سرفصل های قرض الحسنه همچون درمان بیماری، تعمیر و ودیعه مسكن، كمك به زلزله زدگان، اشتغالزایی، مدد جویان كمیته امداد، تجهیز مدارس و غیره پرداخت كرده است.** مشاركت درطرح های ملی ارزی

این بانك به منظور حمایت از تولید ملی و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی حمایت از پروژه های عظیم سیراف انرژی، پتروشیمی سبلان و آلومینیوم جنوب را برعهده گرفت و نسبت به گشایش اعتبارات اسنادی مربوطه به مبلغ ٢ میلیارد و ٥٠ میلیون دلار اقدام نمود.

همچنین در جهت تكمیل پروژه های سیراف انرژی و پتروشیمی سبلان جمعاً یك میلیارد دلار گشایش اعتبار صورت گرفته كه طی 2.5 سال آینده به بهره برداری خواهند رسید. همچنین پروژه آلومینیوم جنوب كه در زمینه تولید شمش های آلومینیومی فعالیت دارد به مبلغ یك میلیارد و ٥٠ میلیون دلار تأمین اعتبار شده كه در سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

همچنین پروژه احداث خط انتقال گاز ٣٠ اینچ بیرجند – سربیشه به طول ٧٥ كیلومتر و ٤٤٧ متر و به مبلغ ١٣٢ میلیارد ریال فیمابین شركت گاز خراسان جنوبی و پیمانكار پروژه منعقد گردید كه بانك صادرات خراسان جنوبی با پرداخت 80 میلیارد ریال (بیش از ٦٠ درصد هزینه پروژه)در این پروژه مشاركت نمود.

پروژه احداث خط انتقال گاز ١٠ اینچ ده محمد – عشق آباد نیز به طول ٣٦ كیلومتر و ٤٩٤ متر و به مبلغ بیش از ٤٦ میلیارد ریال هزینه خرید لوله و ٧٥ میلیارد ریال بابت عملیات اجرا فیمابین شركت گاز خراسان جنوبی و پیمانكار پروژه منعقد گردید كه بانك صادرات خراسان جنوبی با پرداخت یكصد میلیارد ریال (بیش از ٨٠ درصد پروژه )مشاركت كرد.

با افتتاح این پروژه ها علاوه بر بهرمندی هزاران خانوار از گاز طبیعی، زیرساخت های مهم در بخش های مختلف به ویژه در بخش صنعت ایجاد می شود.** راه اندازی از پروژه ملی سكوی گازی پارس جنوبی

سازه سكوی گازی فاز ١٥ پارس جنوبی با حمایت های مالی بانك صادرات ایران در خلیج نیلگون فارس آب اندازی شد.

این سازه گازی كه در آبهای خلیج فارس و در نزدیكی مرز قطر نصب و راه اندازی شده، روزانه ضمن استخراج ٢٥ میلیون مترمكعب گاز، حدود ٢٠ میلیون دلار ارزآوری را برای ایران در بر دارد.** 54 میلیون مشتری تا پایان دی ماه

تا پایان دی ماه سال جاری متقاضیان و مشتریان بانك صادرات ایران نزدیك به ٥٤ میلیون حساب الكترونیكی درشعب این بانك در اقصی نقاط كشور افتتاح نمودند.

براساس این گزارش پایان دی ماه سال جاری ٥٣ میلیون و ٩٤٥ هزار حساب الكترونیكی توسط مشتریان در شعب بانك صادرات ایران افتتاح شده كه از این نظر بانك صادرات ایران ركورددار نظام بانكی كشور به حساب می آید.

سیستم سپهر این بانك نیز در طی دی ماه ٩٣ بالغ بر ٦٦٣ میلیون تراكنش مالی را با موفقیت انجام داده و میانگین تعداد تراكنشهای روزانه سیستم سپهر نیز بیش از ٢٢ میلیون بوده كه حاكی از رشد ٣١ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

اقتصام(2) 9141**1558