آمادگی ارایه 15 دستگاه لیزر تولید داخل به دانشگاه ها

تهران-ایرنا-معاون توسعه كاربردها مركز ملی علوم و فنون لیزر ایران از آمادگی این مجموعه برای ارایه و در اختیار گذاشتن 15 دستگاه لیزر ساخت داخل با مشخصات خروجی های مختلف به دانشگاه های كشور خبر داد.

ایرج مشایخی روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: بیشتر قطعات این دستگاه ها در داخل كشور طراحی و ساخته شده است و به همین منظور خدمات پشتیبانی مناسب در اختیار كاربران قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینكه دسترسی دانشگاه ها به اینگونه فناوری های نوین ضعیف است، اظهار كرد:مراكز آموزشی و دانشگاه ها از تجهیزات و آزمایشگاه های مجهز لیزر برخوردار نیستند.

معاون توسعه كاربردهای مركز ملی علوم و فنون لیزر ایران تاكید كرد: متاسفانه دانشگاه های معتبر داخلی نیز از اینگونه امكانات و تجهیزات بی بهره هستند و باید اقدام جدی در این زمینه صورت گیرد.

وی افزود: دانشگاه شهید بهشتی باتوجه به داشتن پژوهشكده لیزر و پلاسما به صورت محدود از این فناوری استفاده می كند.

وی با اشاره به اینكه كار با لیزر در دانشگاه ها غالبا به صورت تئوری و یا شبیه سازی انجام می شود، اظهار كرد: تعداد زیادی از دانشجویان كارشناسی ارشد نیز امكان بهره گیری و كار به صورت عملی با اینگونه دستگاه ها را ندارند.

مشایخی به كاربردهای مختلف لیزر اشاره كرد و گفت: دانشجویان رشته های تحصیلی مختلف، نظیر فیزیك، مكانیك، مواد، مهندسی، پزشكی و كشاورزی باید بتوانند بهره های كافی از این فناوری نوین را ببرند.

معاون توسعه كاربردهای مركز ملی علوم و فنون لیزر ایران بر لزوم توسعه فعالیت های تحقیقاتی این حوزه در دانشگاه ها تاكید كرد و افزود: فرهنگ بهره گیری و تحقیق و پژوهش در حوزه لیزر باید در دانشگاه ها نهادینه شود.*** برگزاری نمایشگاه دستگاه ها و تجهیزات لیزر ساخت ایران

وی از برگزاری نمایشگاه دستگاه ها و تجهیزات ساخت ایران در اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد و گفت: این نمایشگاه فرصتی مناسب برای تهیه دستگاه های لیزر توسط دانشگاه ها می باشد.

مشایخی افزود: تولید انبوه دستگاه های لیزر ساخت داخل توسط شركت های دانش بنیان انجام می شود تا فناوری های نوین با قیمت پایین تر و خدمات پشتیبانی مناسب در اختیار كاربران قرار گیرد.

مركز ملی علوم و فنون لیزر ایران با تلاش متخصصان داخلی توانست بیش از 40 دستگاه لیزر را در حوزه پزشكی و صنعت، طراحی و تولید كند تا كاربران ایرانی بدون دغدغه و با كارایی بهتر از خدمات اینگونه دستگاه ها بهره گیرند.

علمی(4) ** 1201**1440