شاخص قیمت و هم وزن از فردا رونمایی می شود

تهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از رونمایی و نمایش شاخص های جدید قیمت و هم وزن از فردا(سه شنبه) در سایت های معاملاتی در كنار سایر شاخص های بورس خبر داد.

به گزارش ایرنا،امروز به دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی شاخص های جدید را رونمایی می كنیم.

lحمد فطانت عصر دوشنبه در نشست هم اندیشی فعالان بازار سرمایه با مسوولان ارشد اقتصادی كه با حضور علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و ولی الله سیف رییس كل بانك مركزی در وزارت اقتصاد برگزار شد، افزود: 'شاخص قیمت' و 'شاخص هم وزن' نتیجه تعاملات ما با فعالان بازار سرمایه بود.

وی ادامه داد: پیش از سال 87 شاخص قیمت محاسبه می شد، اما به دلیل برخی محدودیت های سیستمی انتشار شاخص قیمت متوقف گردید و شاخص كل كه مجموع شاخص قیمت به علاوه بازده بود، جایگزین آن شد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تحلیلگران مالی برای تحلیل هایشان به شاخص هایی غیر از شاخص كل نیاز داشتند، از همین رو براساس رویكرد جدید از همان زمان كه شاخص قیمت متوقف شده بود (سال 87)، محاسبات انجام و راستی آزمایی صورت گرفت، بدین صورت كه از آذز 87 تمام اعداد بازسازی شد. بنابراین، از فردا شاخص قیمت در تمام سامانه های مرتبط با بازار سرمایه به نمایش عمومی در می آید كه می تواند مبنای كار تحلیلگران قرار گیرد.

این مقام مسوول درباره وضعیت بازار و سودآوری شركت ها، افزود: براساس آخرین پیش بینی سود شركت ها برای سال 94، بیشتر شركت ها تعدیل مثبت داشته اند.

وی در این خصوص افزود: مجموعه پیش بینی سود اعلامی شركت ها در سال 93 مبلغ 56 هزار و 800 میلیارد تومان بوده كه این رقم در سال 92 معادل 52 هزار و 300 میلیارد تومان بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اتفاقات جهانی از جمله كاهش قیمت فلزات، سنگ آهن و نفت در بازارهای بین المللی ، گفت: با وجود آنكه بازار سرمایه از بازارهای بین المللی تاثیرپذیر است، اما امسال شاهد افزایش 8 درصدی پیش بینی سود شركت ها در قیاس با سال گذشته بودیم.

فطانت در خصوص پیش بینی سود شركت ها برای سال مالی 94، اظهار داشت: تا این لحظه تقریبا 178 شركت پیش بینی سود خود را اعلام كرده اند كه 106 شركت تعدیل مثبت و 71 شركت تعدیل منفی نسبت به سال 93 داشته اند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح كرد: به نظر می رسد برخی از بودجه های اعلامی حتی محافظه كارانه باشد، البته نمی توانم بگویم تمام این اعداد محافظه كارانه یا كاملا واقعی است، اما جو عمومی از شركت ها و ناشران كه تابع كل بازار است، حكایت از این محافظه كاری دارد.

وی با اشاره به پیش بینی درآمد گروه صنایع مختلف، گفت: در گروه شیمیایی تعداد 14 شركت تعدیل مثبت و چهار شركت تعدیل منفی داشته اند، در بخش دارو، 19 شركت تعدیل مثبت و یك شركت كاهش پیش بینی سود 94 داشته است.

فطانت افزود: در گروه انبوه سازان 8 شركت تعدیل مثبت و دو شركت كاهش پیش بینی سود داشته اند. همچنین، در گروه بانك ها سه شركت افزایش پیش بینی سود و یك شركت تعدیل منفی اعلام كرده است. در گروه خودرو هفت شركت افزایش و شش شركت كاهش EPS داشته اند.

وی در ادامه به كاهش نسبت قیمت بر درآمد در سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره كرد و گفت: این نسبت امسال به 5 مرتبه رسیده كه سال گذشته این رقم 7.9 بوده است. بنابراین با شرایط رو به جلویی كه وجود دارد، پتانسیل های خوبی در قیمت سهام شركت ها وجود دارد كه متصدیان باید این فرصت های مناسب بازار را به سرمایه گذاران معرفی كنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان كرد: برای بهبود بازار سرمایه نیازمند تشریك مساعی تمام عوامل به خصوص خانواده بازار سرمایه و خارج از بازار سرمایه را می طلبد.

وی در پایان خاطرنشان كرد: با تمام فعالان و ذینفعان بازار به دنبال حمایت از حقوق سهامداران خرد و كلان هستیم و تمام تلاش مان را در این خصوص می كنیم.

اقتصام(3)9141/1540**1558

سرخط اخبار اقتصاد