مخفی كاری در غنی سازی دروغی بزرگ است/در علم و فناوری جناح و موضوعات سیاسی را كنار بگذارید

تهران- ایرنا - رییس جمهوری، مخفی كاری ایران در غنی سازی را دروغی بزرگ عنوان كرد و گفت: دولت یازدهم تا امروز در هر عرصه ای موفق بوده است به دلیل حمایت ملت، حضور و تلاش مردم و فرهیختگان و نیز حمایت رهبرمعظم انقلاب بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز - دوشنبه - در مراسم گرامیداشت روز ملی مهندسی افزود: زمانی به سراغ اروپایی ها برای غنی سازی رفتیم؛ این كه می گویند ایران در غنی سازی مخفی كاری كرده است دروغی بزرگ است ، اگر می خواستیم مخفی كاری كنیم چرا به سراغ اروپا برویم و با یك كشور غربی مطرح كنیم.

وی ادامه داد: ما فقط می خواستیم برای اهداف صلح آمیز و تولید انرژی نوین هسته ای غنی سازی انجام دهیم البته مدتی هم در مذاكره با این كشورها وقت ما تلف شد؛ قول هایی دادند كه در نهایت قبول نكردند.

رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین اظهار داشت: مدت ها با روسیه هم صحبت كردیم برخی از فناوری ها را از آنها گرفتیم، اما حاضر نشدند در نهایت فناوری غنی سازی را به ما بدهند.

روحانی تصریح كرد: با چینی ها هم صحبت كردیم، مخفی كاری یعنی چه؟ ما كه با دنیا صحبت كردیم هر كدام بهانه ای آوردند سرانجام خودمان وارد شدیم. اولین باری كه با مهندس جوانی صحبت كردم و گفت می توانیم سانتریفیوژ را خودمان راه اندازی كنیم پیرمردهای این حوزه نمی پذیرفتند و می گفتند كه اصلا نمی توانیم.

وی یادآور شد: آن جوان را صدا زدم و گفتم اشكالاتی مطرح است گفت ما تا دو ماه دیگر به نتیجه می رسیم و شما خواهید دید؛ راست می گفت، سه ماه بعد اولین غنی سازی توسط یك سانتریفیوژ انجام شد.

رییس جمهوری همچنین بخش بزرگی از افتخارات ایران در دستیابی به فناوری های نوین، علوم فضایی و هوا و فضا را مرهون تلاش و خدمات مهندسین كشور دانست و گفت: پرتاب ماهواره جدید گام نوین در مسیر علوم هوا و فضا بود.

روحانی ادامه داد: در پرتاب ماهواره جدید كه از سال گذشته این گام طراحی شد و قبل از آن هم دنبال می شد به ثمر نشست و این كار بسیار پر افتخاری است.

وی تصریح كرد: تردید نداریم مردم بهتر از دولت در بسیاری زمینه ها كار می كنند.** مهندسان ایرانی در پروژه های عمرانی خارج از كشور سرآمد مهندسان جهان هستند

رییس جمهوری خطاب به مهندسان و متخصصان ایرانی تصریح كرد: مگر می توانیم بدون تلاش شما به رشد و توسعه كشور دست یابیم، امروز همه تلاش می كنند و ما قدردانی می كنیم.

روحانی ادامه داد: برای حل آلودگی هوا و معضل كم آبی به كمك مهندسان نیاز داریم.

وی یادآور شد: همه كشورهای خارجی اذعان دارند كه مهندسان ایرانی در پروژه های عمرانی خارج از كشور سرآمد مهندسان جهان هستند.** علم و فناوری را سیاسی نكنید

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: خواهش می كنم در موضوع علم و فناوری جناح و باند و موضوعات سیاسی را كنار بگذارید. مهندسین راست و چپ در كنار هم سانتریفیوژها را راه اندازی كردند.

روحانی افزود: اكنون ما در مسیر و راه هسته ای هستیم، دیپلمات های ما در میدان رقابتی هستند كه بزرگ ترین كشورهای جهان حضور دارند و ما در مسایل فنی، حقوقی و سیاسی با آنها حرف می زنیم. تاریخ شهادت خواهد داد كه دست كمی از دنیا نداریم هماورد خوبی داریم و در میدان رقابت موفق هستیم.

وی تاكید كرد: موفقیتی كه تاكنون دیپلمات های ما به دست آورده اند با همه توان و تلاش در مسیر راه هستند و چه موفق شویم و چه نشویم دیپلمات های ما افتخار تاریخ ملت و كشور ما هستند همانگونه كه مهندسین ما در اصفهان و فردو و همه جای دیگر افتخار ما هستند ما به همه مهندسان افتخار می كنیم و آنها جهادگران و خط مقدم امروز كشور ما هستند.

روحانی با بیان این كه رتبه ما در بسیاری از رشته ها قابل قبول است، اظهارداشت: ما باید با دنیا رقابت كنیم و در صحنه رقابت پیروز باشیم و در این راه باید قدم های جدی و جدیدی را برداریم.** تورم بهمن ماه صفر است

رییس دولت تدبیر و امید با تاكید بر این كه دولت یازدهم در هر جا كه موفق بوده است به دلیل حمایت مردم، تلاش و حضور فرهیختگان و حمایت رهبر معظم انقلاب بوده است، گفت: آماری كه روز گذشته مركز آمار از تورم اعلام كرد برای بهمن ماه سال جاری صفر بود ما در بهمن و اسفند سال گذشته توانستیم تورم را به 5.5 درصد برسانیم اما هیچ كس پیش بینی نمی كرد كه در سال جاری تورم بهمن ماه صفر باشد و این اولین باری است كه دیروز مركز آمار اعلام كرد كه تورم ماه بهمن صفر است.

روحانی تاكید كرد: این كار بزرگی است و مگر دولت بدون حمایت، تلاش و حضور شما می تواند به توسعه برسد امروز همه تلاش می كنند و ما از همه قدردانی می كنیم.

وی خطاب به مهندسان اظهارداشت: دولت به فكر، تلاش، كار و خدمات شما به ملت هم نیازمند است هم متقاضی و هم می خواهد كه هر كاری كه از دستش برمی آید به انجمن های مختلف واگذار كند چرا كه تردید نداریم مردم بهتر از دولت در بسیاری از زمینه ها كار می كنند.

رییس جمهوری تصریح كرد: در شرایطی هستیم كه دولت برنامه های مهمی پیش رو دارد و مشكلات زیادی هم با آن مواجه است كه در هر دو مورد باید مهندسین وارد شوند.

روحانی با اشاره به مشكل آب در كشور یادآور شد: استفاده از آب را با مصرف و بهره وری قابل قبول باید ادامه دهیم. دولت كار بزرگی را در خوزستان، استان های غربی و سیستان و بلوچستان شروع كرده است صدها هزار هكتار را به زیر شبكه آبیاری مدرن می برد و در یكی دو سال آینده خواهید دید كه خوزستان كاملا متحول خواهد شد.** پیش بینی ها از ادامه خشكسالی حكایت می كند

وی با بیان این كه امروز هزاران مهندس و هزاران ماشین آلات در خوزستان كار می كنند و در سیستان و استان های غربی هم همین طور است یادآور شد: ما در كشور كمبود آب و خشكسالی داریم و پیش بینی ها از ادامه خشكسالی حكایت می كند اولین قدم آن است كه از آب موجود درست استفاده كنیم آبیاری غرقابی اصراف است.

رییس جمهوری ادامه داد: اگر مجتهدی فتوا دهد كه غرقابی جایز نیست و باید به آبیاری مدرن تبدیل شود حق است.

روحانی با بیان این كه در زمینه محیط زیست هم مشكل داریم، افزود: از هوای تهران تا اهواز مشكل داریم و روزهایی با هوای ناسالم در كشور وجود دارد مگر نمی شود مبارزه كنیم اگر ابولا باشد باید مبارزه كنیم و هوای ناسالم هم همین طور البته برخی طرح ها بلندمدت است و ما باید در موضوع سوخت، خودرو ، وسایل گرمازا و كارخانه ها كار كنیم.

وی به موضوع ریزگردها هم اشاره كرد و گفت: درباره ریزگردها چه كار كنیم شاید مهندسین نكاتی به دست آورند كه بتوانیم مشكلات زندگی مردم را كمتر كنیم اولین گام مهار خاك است كه به زمان نیاز دارد و یكی از مباحث اصلی ما با عراق همین ریزگردها است.

روحانی ادامه داد: البته برخی از مهندسین در كشوری دیگر با ایجاد سد بر روی رودخانه ها برای عراق و ایران مشكل ایجاد كرده اند كه مهندسی باید با منافع ملت ها گره بخورد به محیط زیست، فرهنگ دینی و ملی توجه كند.

رییس جمهوری به ساخت بمب اتم توسط آمریكایی ها اشاره كرد و گفت: البته دسترسی به شكاف هسته ای و یافتن علوم مربوط به آن كار بزرگی بود اما چون این كار بزرگ پیوست فرهنگی و اخلاقی نداشت آن همه كشتار و جنایت بزرگ را ایجاد كردند علم و فناوری باید به اخلاق و هنر هم ضمیمه شود.

وی خطاب به مهندسین حاضر در جلسه اظهارداشت: به كمك شما در محیط زیست، آب و توسعه كشور در زمینه راه و راه آهن نیازمندیم، توسعه راه آهن از اهداف این دولت است و ما در حال ورود به صنعت جدیدی هستیم كه راه آهن سریع السیر با سرعت بالای 300 كیلومتر در ساعت را راه اندازی كنیم.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان كرد: همه منابع مالی این خط آهن نهایی شده و ان شاء الله قطار تهران ـ اصفهان كار خود را به سرعت شروع می كند و با حضور و تلاش شما به نتیجه می رسد.

روحانی بار دیگر تاكید كرد: دولت دست تقاضا به سوی شما دراز می كند و از شما می خواهد با همه توان وارد عمل شوید البته باید از منافع زودگذر به خاطر منافع ملی، نظام و آینده كشور بگذریم.

وی با یادآوری این كه در جامعه ما مرسوم شده است كه آیا این ساختمان، شخصی ساز است یا نه؟، گفت: تعجب آور است، معنی آن این است كه باید اخلاق حرفه ای به میدان بیاید چرا كه مردم می گویند ساختمان شخصی ساز براساس اصول ساخته شده و ساختمانی كه اصطلاحا بساز و بفروش است این اصول در نظر گرفته نشده است.

رییس جمهوری ادامه داد: شما باید در معماری و طراحی كاری كنید كه انرژی كمتری مصرف شود و شما باید طراحی كنید تا مردم بتوانند حتی در شرایط گرد و خاك نیز بدون مشكلی در منزل خود به سر ببرند. شما می توانید خدمت كنید، صرفه جویی كنید و زندگی مردم را بهتر كنید.

وی به برنامه دولت در الكترونیكی شدن و همچنین ارسال ماهواره به 36 هزار كیلومتری مدار زمین اشاره كرد و اظهارداشت: در بخش سلامت هم كارهای بزرگی صورت گرفته است چراكه مهندسین هستند كه تجهیزات پزشكی، ساختمان ها و تجهیزات دیگر را می سازند.

رییس جمهوری با تاكید بر این كه مهندسین نقش قابل توجهی در اقتصاد مقاومتی دارند به گزارش عملكرد دولت در اقتصاد مقاومتی اشاره كرد و گفت: این گزارش پرافتخار به زودی در اختیار عموم قرار می گیرد.

روحانی ادامه داد: اولین نقش مهندسین در اقتصاد مقاومتی افزایش صادرات غیرنفتی بوده است كه در این 10 ماهه نزدیك به 25 درصد افزایش داشته ایم.

وی با بیان این كه رهبران برخی كشورها كه ایرانی ها در آنجا پروژه اجرا می كنند گفته اند ایرانی ها از همه كشورها بهتر كار كرده اند و درخشیده اند، افزود: نباید به فكر بنگاه اقتصادی امروز باشیم بلكه باید به فكر ایران امروز و فردا باشیم وقتی اخلاق در رقابت نباشد شكست می خوریم.

روحانی اظهار امیدواری كرد: با همت و تلاش مهندسان و متخصصان ایرانی آینده بسیار بهتری را پیش رو داشته باشیم، بسیاری از عزیزانی كه دیروز در دفاع مقدس جان خود را فدا كردند امروز در خدمات مهندسی ایثارگری و فداكاری می كنند.

همایش ملی روز مهندسین صبح امروز (دوشنبه) در سالن همایش های برج میلاد با حضور رییس جمهوری برگزار شد كه در پایان آن تمبر یادبود روز مهندسین رونمایی شد.

همایش روز ملی مهندسی امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، اكبر تركان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری

و جمعی از مهندسان در سالن اجتماعات برج میلاد برگزار شد.

سیام. 9136**1429.د.ت**1058**1336