تك نرخی شدن نرخ ارز در سال آتی در صورت وجود شرایط مناسب

تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای تك نرخی كردن ارز در سال 94 در صورت مناسب بودن شرایط اقتصادی كشور خبر داد و گفت: ارز در زمان مناسب تك نرخی می شود.

علی طیب نیا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در پاسخ به پرسشی در خصوص اجرای برنامه تك نرخی ارز در سال 94، اظهار داشت: باید بررسی شود كه زمان مناسب برای تك نرخی كردن ارز چه زمانی است و سپس اقدامات لازم را در خصوص اجرای این طرح انجام داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاكید كرد: شرایط تك نرخی كردن ارز باید در اقتصاد كشور فراهم شود تا بتوان این برنامه را اجرایی كرد.

طیب نیا پیش از این گفته بود: دولت خود را متعهد می داند سیاست یكسان سازی نرخ ارز را همگام با كنترل تورم در یك فرآیند تدریجی اجرا كند. تك نرخی و یكسان سازی نرخ ارز از جمله اقداماتی است كه بعد از ایجاد آرامش نسبی در بازار پول و ارز كشور، قابل اجرا خواهد بود.

البته ناگفته نماند كه هرچند دولت یازدهم رویكرد خود برای بازار ارز را تك نرخی كردن اعلام كرده اما همواره به این نكته نیز تاكید كرده كه یكسان سازی نرخ ارز طبق برنامه دولت به یكباره انجام نخواهد شد؛ بلكه یكسان سازی به تدریج توسط دولت اجرایی می شود.

همچنین مقامات بانك مركزی نیز اعلام كرده بودند كه اجرای این برنامه تدریجی خواهد بود و ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی نیز در این باره گفته بود كه موضوع اصلی در این زمینه ایجاد ثبات اقتصادی است زیرا دولت به دنبال آن است كه بتواند تولید و اشتغال را در كشور پشتیبانی كند.

اقتصام(4)9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد