توافق دولت و مجلس برای حذف یارانه نقدی قبل از تصویب نهایی بودجه 94

تهران - ایرنا - مشاور اقتصادی رییس جمهور از توافق دولت و مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف یارانه نقدی قبل از تصویب نهایی بودجه سال 94 خبر داد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، مسعود نیلی در نشستی خبری كه در محل ساختمان كوثر ریاست جمهوری برگزار شد، با بیان اینكه هدفمندی یارانه ها با كسری درآمد مواجه است، افزود: با توجه به كاهش درآمدهای نفتی، درآمدهای یارانه هم دچار كاهش شده است.

وی ادامه داد: تا زمان تصویب نهایی، یك توافق بین دولت و مجلس در مورد هدفمندی یارانه صورت می گیرد و برای حذف یارانه بگیران باید بعد خانوار و محل زندگی و غیره مورد بررسی قرار دهد.

نیلی در پاسخ به پرسشی در خصوص طرح مجلس برای حذف یارانه نقدی برای درآمدهای بالای 2.5 میلیون تومان این طور توضیح داد كه سوال اینجاست كه اگر درآمد خانواری دو میلیون و 470 هزار تومان باشد و یا آنكه درآمد خانواری دو میلیون و 510 هزار تومان باشد تكلیف یارانه آنها چه می شود؟

نیلی تصریح كرد: برای یارانه نقدی باید ملاحظات مختلفی در نظر گرفته شده و تمام جوانب بررسی شود.

وی گفت: قرار است علی ربیعی وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی جزییات و سیاست مربوط به یارانه نقدی را اعلام كند.** در شرایط خطیر اقتصادی قرار داریم

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی با بیان اینكه برای گذار از شرایط خطیر اقتصادی كه در آن قرار داریم به همدلی و اجماع نیاز است، گفت:‌ برای دستیابی به اقتصاد پایدار باید اشتغال، ‌شرایط رفاهی خانوارها ‌و رشد اقتصادی در كشور بهبود یابد.** امضای 21 اقتصاددان پای جمع بندی نتایج همایش اقتصاد ایران

نیلی با تشریح نتایج همایش اقتصاد ایران كه روزهای 14 و 15 دی ماه برگزار شد، افزود: در این همایش مهمترین مسایل و چالش های اقتصاد ایران شناسایی و برای آنها راه حل ارائه شد و نخستین بار جمع بندی آن به امضای 21 اقتصاددان كشور رسید.

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی،‌ تغییر نكردن خالص اشتغال كشور در سال 83 تا 93 و روند بدتر شدن شرایط رفاهی خانوارها از سال 86 به بعد را از جمله دغدغه های اقتصاد ایران دانست و افزود: هرچند باید براساس سند چشم انداز ایران در سال 1404 به لحاظ اقتصادی، علمی و فناوری رتبه نخست منطقه غرب آسیا باشد اما‌ از سال 84 كه آغاز برنامه چهارم توسعه است تا سال 90 با وجود پیش بینی رشد اقتصادی 8 درصدی میانگین رشد اقتصادی 4.3 درصد را داشته ایم ضمن آنكه در سال های 91 و 92 نیز رشد اقتصادی منفی داشتیم.

نیلی گفت:‌ توقف رشد اقتصادی ایران در زمانی رخ داد كه بیشتر كشورهای منطقه چه آنهایی كه اقتصادی متكی به نفت و گاز داشتند و چه كشورهای بدون اقتصاد نفت و گاز، همگی رشد اقتصادی خوب و بالا داشتند.

به گفته وی، اگر بخواهیم به بیكاری تمركز كنیم تنها برای ثابت ماندن تعداد بیكاران به رشد اقتصادی 6 درصد نیاز است.

مشاور اقتصادی رییس جمهور با بیان اینكه در جمع بندی همایش اقتصاد ایران راه حل هایی در اصول و مبانی و همچنین الزامات نهادی ارائه شده است، گفت:‌ كشورهای همسایه ایران فقط یك یا دو ظرفیت اقتصادی دارند مانند نفت عربستان، ‌گاز قطر، ‌گردشگری تركیه و موقعیت مكانی امارات اما جمهوری اسلامی ایران به تنهایی همه این ظرفیت ها را داراست و باید از این ظرفیت های بالقوه به نحو مناسب استفاده كند.

وی با اشاره به آثار درآمدهای نفتی و نحوه هزینه كردن این درآمدها، گفت: هرچند از سال 70 تا 83 ؛ 26 میلیارد دلار واردات داشتیم اما این رقم طی سال های 84 تا 90 به 81 میلیارد دلار رسید ضمن آنكه بودجه دولت و حجم نقدینگی افزایش یافت.

نیلی با اشاره به تحریم و كاهش قیمت نفت، گفت:‌ اگر قیمت نفت را برای سال آینده حدود بشكه ای 60 دلار فرض كنیم درآمد نفتی كشور در سال آینده 30 میلیارد دلار خواهد شد كه این رقم حدود یك چهارم درآمد نفتی سال 90 است. ‌

وی با تاكید بر اهمیت توجه به سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی به ویژه در كاهش و قطع وابستگی اقتصاد كشور به درآمد نفت، افزود:‌ هرچه وابستگی به درآمد نفت بیشتر باشد اقتصاد ما آسیب پذیرتر خواهد بود.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت:‌ درآمد نفت به جای تامین هزینه های جاری باید برای سرمایه گذاری در كشور هزینه شود و هزینه های جاری نیز از سایر محل ها مانند مالیات تامین شود.

وی با بیان اینكه، تحریم ها، نفت،‌ بانك و ‌تجارت را هدف قرار داده است، تصریح كرد: با رفع تحریم ها توان بالقوه ای برای دستیابی به رشد بالای اقتصادی وجود دارد كه استقبال برای سرمایه گذاری در ایران از مصادیق آن است.** كاهش تورم منجر به بهبود وضعیت اقتصادی كشور شد

وی با بیان آنكه نحوه اداره اقتصاد ایران و ونزوئلا در دوران وفور درآمدهای نفتی شبیه هم بوده است، تصریح كرد: با كاهش درآمدهای نفتی وضعیت ونزوئلا بحرانی شد و نرخ تورم در این كشور سه رقمی شده است.

نیلی تصریح كرد: در همین حال در ایران با وجود كاهش قیمت نفت و تحریم، اقتصاد كشور به دلیل كاهش نرخ تورم با مشكلی مواجه نشده زیرا با افت نرخ تورم نرخ سود بانكی مثبت شد و تمایل مردم برای سپرده گذاری افزایش یافته است.

مشاور اقتصادی رییس جمهور، تصریح كرد: تورم بالای 40 درصدی در ایران به 15 درصد كاهش یافته و این امر مهمترین عامل رشد بوده ضمن آنكه رشد اقتصادی ایجاد شده در كشور به دلیل كاهش نرخ تورم بوده است.

وی با بیان آنكه، اقتصاد كشور با دشواری های فراوانی همراه است، گفت: با وجود مشكلات زیاد اقتصاد كشور تلاش دارد جایگاه خود را ارتقا دهد.

نیلی با تاكید بر اینكه اقتصاد كشور دارای رشد نامتوازن در بخش های مختلف است، افزود: باید این رشد به رشد متوازن تبدیل شود و رشد اقتصادی بخش ها به یكدیگر سرایت كند.

اقتصام(3)9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد