ایران در مبارزه با موادمخدر و پولشویی كارنامه قابل قبولی دارد

تهران - ایرنا - وزیر كشور با بیان اینكه ایران در مبارزه با موادمخدر و پولشویی كارنامه قابل قبولی دارد، تصریح كرد: جمهوری اسلامی بالاترین كشف مواد مخدر را در جهان دارد و به طور جدی با قاچاق مواد افیونی مبارزه می كند.

به گزارش ایرنا، 'عبدالرضا رحمانی فضلی' وزیر كشور شنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری شبكه دوم سیما، افزود: اما این كافی نیست چون مافیای موادمخدر جامعه ایران را هدف گرفته است.

وزیر كشور ادامه داد: از كل جمعیت ایران، یك و نیم درصد افراد معتاد به مواد افیونی هستند ولی همین مقدار اثرات سوء در كل جامعه دارند .

رحمانی فضلی با اشاره به اینكه بحران مواد مخدر همچون سیل و زلزله ویرانگر است، گفت: موادمخدر سلامت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد تا جایی كه كشور و خانواده ها را دچار هزینه های سنگین مالی و اجتماعی می كند.

وزیر كشور با بیان اینكه اگر در ترك اعتیاد درست عمل كنیم بیشتر بزهكاری ها در حاشیه آن حل می شود، افزود: كشور ایران در شرق خود همسایه های دارد كه تسلطی بر مرزهای خود ندارند و بیشتر مواد مخدر جهان نیز از این مرزهای ترانزیت می شود.

وی در ادامه تصریح كرد: ایران بیشترین درگیری را با قاچاقچیان دارد و در سال 93 بیش از 570 تن مواد مخدر در كشور كشف و شهدای را نیز در راه مبارزه با مواد مخدر داده ایم.

وی با بیان اینكه برخی نقاط مرزی با دوربین دید در شب و روز كنترل خواهد شد، گفت: ایران توانسته بیشتر مرزهای شرقی خود را مسدود سازد و پنج نقطه حساس را نیز شناسایی و اقدامهای امنیتی را پیاده كند كه در كاهش قاچاق مواد مخدر موثر است.

وزیر كشور با بیان اینكه اقدامات پیشگیرانه با همیاری مردم و رسانه های كشور میسر است، اظهار داشت: با آگاه سازی مردم به خصوص جوانان می توان قدمهای محكمی را در مبارزه با مواد مخدر برداشت و همیاری خانواده ها و مردم نیز از توزیع و مصرف مواد در كشور می كاهد.

رحمانی فضلی افزود: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت نگهداری معتادان در تهران 500 نفر بود كه تا 20 اسفند این ظرفیت به 5000 نفر افزایش می یابد و تا اردیبهشت ماه هم دو برابر خواهد شد .

وی با بیان اینكه 10 تا 11 هزار معتاد متجاهر داریم كه 44 درصد سرقت را هم اینها انجام می دهند گفت : خوشبختانه هماهنگی نهادهای عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر از جمله سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و نیروی انتظامی ودیگر نهادها زیاد است و برخی ناهماهنگی ها در كمبود امكانات مربوط می شود .

وی گفت : در سال گذشته 30 میلیارد تومان برای درمان معتادان در نظر گرفته شد كه امسال به 50 میلیارد تومان افزایش یافته است .

وی گفت : به طور میانگین در دنیا 20 درصد معتادان جمع آوری شده پاك می شوند و پاك می مانند كه در ایران به 10 تا 12 درصد می رسد و مسائل بعد از ترك اعتیاد و جامعه پذیری معتادان و اشتغال و همچنین كسب و كار آنها نیز باید برنامه ریزی شود .

وزیر كشور تصریح كرد : برای اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز برای مبارزه جدی و بازدارنده با مواد مخدر تلاش می كنیم و خبرهای خوبی در راه است .

عبدالرضا عزیزی رییس كمیسیون اجتماعی مجلس نیز كه به صورت ارتباط تلفنی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری حضور یافته بود، گفت: وزیر كشور دلسوزانه، مقتدرانه و با جدیت بیشتری سیاست های و برنامه های مبارزه با مواد مخدر را پیگیری و اجرایی می كند و نیاز است كه همه نهادها و دستگاهها كمك كنند .

وی با تقدیر از تلاشهای وزیر كشور در این زمینه گفت: دستگاههای دیگر حتی مجلس عملكرد رضایت بخشی ندارند و درحالیكه گردش مالی مافیای مواد مخدر بسیار زیاد است باید اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر افزایش یابد و حمایت های جدی صورت گیرد امّا این حمایت ها اندك است و در واقع می توان گفت وزیر كشور در این فرآیند تنهاست.

شبد** 1488 ** 3404