پس از توافق ژنو سه قرارداد با بوئینگ به امضا رسید

تهران - ایرنا - مدیرعامل شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، گفت: پس از توافق ژنو و در چارچوب اقدام مشترك، تاكنون یك قرارداد جدید و دو تمدید قرارداد با شركت بوئینگ به امضا رسانده ایم.

فرهاد پرورش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این قراردادها تا پایان ژوئن 2015 (اواسط تیرماه 94) اعتبار دارند و ایران ایر با استفاده از این فرصت تاكنون 7 دستگاه موتور هواپیماهای خود را پس از تعمیر دریافت كرده، ضمن آنكه تعدادی از موتورهای هواپیما نیز اكنون در یكی از كشورهای خارجی توسط شركت بوئینگ در حال تعمیر است.

وی با بیان آنكه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همواره دنبال استفاده از فرصت بوده تا برخی از نیازهای تعمیراتی خود را انجام دهد، گفت: علاوه بر تعمیرات موتور هواپیما، از زمان اجرایی شدن توافقنامه ژنو، تعدادی ارابه فرود هواپیماهای جدید نیز با دریافت قطعات مورد نیاز تعمیر شده، هرچند كه اكنون ارابه فرود برخی از هواپیماهای قدیمی در داخل كشور توسط متخصصان ایران ایر تعمیر می شود.

به گفته مدیرعامل هما، علاوه بر موارد یادشده شركت هواپیماسازی بوئینگ با مجوز خزانه داری امریكا تعدادی نقشه پروازی را كه ایران ایر قبلا از منابع دیگری تهیه می كرد را به این شركت تحویل داده است.

پرورش تصریح كرد: در حالی كه شركت های سازنده هواپیما و قطعات خارج از چارچوب توافق ژنو مایل با همكاری بیشتر با هما نیستند اما ما معتقدیم حتی اگر قراردادی هم بین ما وجود نداشته باشد، بوئینگ و ایرباس به علت رعایت برخی مسایل ایمنی پروازها باید به تعهدات خود در قبال شركت هایی هوایی اقدام كنند.

وی افزود: عدم تحویل قطعه و سوخت به هواپیماهای ایرانی در برخی از فرودگاه های جهان خلاف مقررات بین المللی است زیرا همه پروازها باید به نكات ایمنی خود دقت كنند، همچنان كه تمام كشورهای جهان متعهد هستند به این مساله توجه جدی داشته باشند.

مدیرعامل شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: با این حال علیرغم وجود مشكلات در این زمینه، شركت های هوایی راهكارهای مناسبی را برای تامین نیازهای خود دارند، هرچند كه مقداری از هزینه های آنها افزایش می یابد.

پرورش در پایان تاكید كرد: علیرغم ایجاد انواع مشكلات و محدودیت ها، پروازهای ایران ایر و دیگر شركت های هوایی هنوز به مقاصد داخلی و بین المللی قطع نشده و این نشان می دهد كه تحریم های ناعادلانه غربی ها بر عملكرد ما بی تاثیر بوده است.

اقتصام(4)1108**1558